غلامرضا میری در گفت‌و‌گو با صبح توس پیرامون وضعیت قیمت زعفران با توجه به کاهش ارزش دلار اظهار کرد:‌ افزایش و یا کاهش ارزش دلار بر قیمت زعفران اثرگذار نبوده چراکه معامله زعفران به‌واسطه دلار نیست.
وی افزود: اغلب محصولاتی که از ایران به اقصی نقاط جهان صادر می‌شود، با تومان معامله می‌گردد، چراکه امکان واردکردن ارز به داخل کشور نداریم.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت زعفران در یک ماه اخیر به دلیل افزایش ارزش دلار نبوده است، علت امر این است که سال گذشته سازمان تعاون روستایی زعفران‌ها را از کشاورزان خریداری و در انبار نگهداری کرد.
میری ادامه داد: زمانی که زعفران در بازار با کمبود مواجه شد، زعفران از طریق بورس به بازار عرضه شد وعده‌ای که زعفران خریده کرده بودند نیز اقدام به عرضه در بورس کردند؛ در آن مقطع به دلیل اینکه بازار خالی از زعفران بود و دلار افزایش قیمت داشت، قیمت این محصول نیز با رشد مواجه گردید.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر با کاهش قیمت زعفران مواجه هستیم، گفت: هم‌اکنون در آستانه فصل برداشت زعفران قرار داریم، از همین رو با کاهش تقاضا، قیمت محصول با کاهش مواجه شده است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی تصریح کرد: نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی راجع به قیمت زعفران در روز‌های آتی ارائه داد، چراکه قیمت بستگی به میزان محصول، ورود سازمان تعاون روستایی برای خرید و عرضه کشاورزان دارد.
میری اعلام کرد: پیش‌بینی بنده این است که با توجه به افزایش قیمت‌ها که در چند ماه اخیر شاهد بودیم، کشاورزان همچون ادوار گذشته، زعفران خود را وارد بازار نکنند.
وی با بیان اینکه سطح زیر کشت زعفران افزایش داشته است و هم‌اکنون در 23 استان شاهد کاشت زعفران هستیم، گفت: اگر در برخی از مناطق خراسان رضوی به علت خشک‌سالی با کاهش محصول مواجه باشیم، سایر استان‌های کشور که در موضوع کاشت زعفران ورود پیداکرده‌اند می‌توانند شرایط را متعادل سازند.
انتهای پیام/