به گزارش صبح توس؛ به نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام علیرضا پناهیان در جلسه درس اخلاق دانشگاه رضوی در میان طلاب و دانشجویان این دانشگاه گفت: موضوع علم اخلاق ملکات نفسانی است و کلمه خلق به معنای ملکه است، ما فضائل و رذائلی داریم که در روح راسخ می شود که علم اخلاق در این باره سخن می‌گوید.
پناهیان با اشاره به مهم بودن مراقبت نفس از اخلاق سکولار اذعان کرد: بزرگ ترین درد مضمن جامعه اخلاق سکولار است، که اخلاق را در مقابل دین قرار می‌دهد و توانایی ضدیت با دین را دارد. در هنگام عمل به ملکات اخلاقی باید به این موضوع دقت کنیم که کسب ملکات در دین برای ما محور قرار داده نشده است.
وی ادامه داد: بعضی روایات به لفظ «اخلاق» اشاره می‌کنند که برخی این برداشت را از این مسئله دارند که علم اخلاق را باید سرلوحه تمام فعالیت‌های خود قرار دهند اما به این موضوع دقت ندارند که اخلاق مطرح شده به معنای ادب و آداب اجتماعی است. اما اگر بخواهیم پیرامون همین موضوعات، لفظی بهتر از «ادب» را پیدا کنیم این لفظ می‌تواند «تقوا» باشد.
کارشناس مسائل دینی تقوا را ملاک قبولی اعمال دانست و تصریح کرد: اگر حسن خلق تحت فرمان الهی نباشد هیچ ارزشی ندارد و اگر به این موضوع دقت نشود عبادت بدون تقوا جایگزین می‌شود، شما دقت کنید انسان عابد بدون تقوا مانند کاسب است.
وی به معنای اخلاق در غرب اشاره و عنوان کرد: معنای «اخلاق» در غرب اراده به «ارزش‌ها» شده است، در غرب برخی گزاره‌ها را واقعی و برخی دیگر را اخلاقی می‌دانند و تمام ارزش‌ها را آرمانی می‌دانند که با این موضوع تمام ارزش‌های الهی و انقلابی ما را زیر سوال می برند.
پناهیان اظهار کرد: برخی کورند، نمی‌بینند که آمریکا تنها عقل تجربی دارد و در چهل سال اخیر انقلاب اسلامی با وجود تحریم ها توانسته استکبار را ضعیف تر کند و نمی‌دانند که اگر به برجام نه می گفتیم بر اساس واقعیت بینی و بدعهدی های گذشته آمریکا بود نه بر اساس آرمانی فکر کردن، اما برخی فکر می‌کنند این مخالفت‌ها بر اساس ارزش و آرمان‌نگری است.
وی ادامه داد: بزرگ‌ترین اقدام سیاسی اجتماعی که زمینه بزرگ‌ترین اقدامات ما را فراهم می‌کند در اربعین است که عین واقعیت است، کجای فعالیت‌های ما ارزشی است؟ وظیفه سربازان معارف اسلامی این است که نظر جامعه را عوض کنند، در انتخابات مردم به دین دارها رای نمی‌دهند چرا که نیروهای انقلابی را ارزشی می‌دانند و از واقعیت‌های جامعه دور می‌دانند.
پناهیان در پایان سخنان خود گفت: توهمی‌ها کسانی هستند که بر خلاف واقعیات و تجربیات تصمیم گیری می‌کنند اما کسانی که در راه انقلاب و اسلام قرار می‌گیرند واقع بین هستند که این نظر و تفکر را باید در میان جامعه ترویج داد.

انتهای پیام/