جواد کریمی قدوسی در گفت‌و‌گو با صبح توس در مورد تحولات اقتصادی اخیر در بازار اظهار کرد: زمانی که تحولات و اتفاقات به بازار ارز و اقتصاد تحمیل شد، کشور همان وضعیتی را داشت که امروز با کاهش شدید ارزش ارز و سکه رو‌به‌رو است.
وی با بیان اینکه تمامی مردم شاهد بودند که در زمان افزایش ارزش ارز، در کشور هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است، افزود: در آن شرایط جنگ، ورشکستگی و سقوط دولت ایجاد نشده بود که موجب تکانه‌های شدید اقتصادی شود، پس چرا اقتصاد بزرگ ایران دچار التهاب شد؟
نماینده مردم مشهد و کلات خاطرنشان کرد: منشأ تمامی التهاب‌ها زمینه‌سازی برای فضایی بود که آمریکایی‌ها با خروج خود از برجام و تهدید بازگرداندن تحریم‌ها ایجاد کرده بودند؛ درواقع نفع اتفاق‌هایی که درگذشته رخ‌داده به بازگرداندن تحریم‌ها و زمینه‌سازی برای تشدید تحریم‌ها در داخل بود.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این گفته بدان معناست که با بازی دوسر مواجه بودیم، یک سر آن ترامپ و کنگره بود و یکسر دیگر در داخل کشور قرار داشت که با یکدیگر هماهنگ بودند؛ هدف آن بود تا با فشار آوردن به ملت ایران، مردم اعلام کنند هرچه آمریکا می‌خواهند باید به آن‌ها داده شود تا کشور آرام شود.
وی با طرح سؤالی مبنی بر اینکه چه عاملی رخ‌داده است که التهاب به التهاب آفرینان بازگشته است، گفت: تصور آن‌ها این بود که با تحریم فشار‌ها، شیرازه مسائل اقتصادی از هم جدا شد و رسانه‌های معاند به‌عنوان خط دهندگان مرتباً این توهم را اعلام می‌کردند، در این شرایط مردمی که 40 سال با رسانه‌های معاند جنگیده‌اند به خود آمده و به این نتیجه رسیدند که آن‌ها در حال تحریک اقتصاد ایران هستند.
کریمی قدوسی ادامه داد: حوادث تروریستی مردم را بیش‌ازحد هشیار کرد که اگر آمریکایی‌ها موفق شوند اقتصاد ایران را از پای دربیاوردند، اولین اتفاق گسترش ناامنی در بخش زندگی و کسب‌وکار است؛ مردم ایران هوشمندانه باوجود تحمیل فشار‌های اقتصادی، با مقاومت توانستند این مرحله را پشت سر بگذارند.
نماینده مردم مشهد و کلات با اعلام اینکه اخبار مثبتی مبنی بر آمادگی دستگاه‌های فعال در حوزه اقتصادی وجود دارد تا رونق اقتصادی شکل گیرد، گفت: دولت قبل باوجود تیم‌های قوی جهادی توانست تحریم‌های نفتی را خنثی کند و 170 میلیارد دلار نفت بفروشد و 170 میلیارد دلار ارز وارد کشور کردند، نه اینکه در حساب‌های خارج از کشور باقی بماند.
وی اظهار کرد: در اوج تحریم‌ها که مصوبه سازمان ملل بدان تأکید داشت و اروپا و آمریکا آن را اعمال می‌کردند، یک تیم جهادی توانست با راهکار‌های آشکار نفت ایران را بفروشد، هم‌اکنون در دولت فعلی که تحریم سازمان ملل وجود ندارد و اختلاف بین دنیا و ترامپ بسیار است چرا باید مردم را از تشدید تحریم‌های نفتی بترسانند؟
کریمی قدوسی تصریح کرد: مردم ایران با توجه به فضای مقاومت و پاسخ موشکی مطمئن شدند که درخطر نیستند، از همین رو سیل بازگشت معکوس دلار و سکه به بازار شروع شد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه‌ای که در مجلس شورای اسلامی داشتیم، بررسی شد که قیمت دلار تا پنج هزار تومان کاهش ارزش دارد، از همین رو دولت بایستی اقداماتی انجام دهد که قیمت تثبیت شود تا سرمایه‌های سرگردان را به سمت بخش عمران، تولید و بازار سرمایه هدایت شود.
انتهای پیام/