حمید رضا پوریوسف در گفت‌و‌گو با صبح توس با اعلام اینکه سن سالمندی ۶۰ سال اعلام‌شده است، اظهار کرد: متوسط میزان حضور سالمندان در کشور ۹.۲۷ درصد است که این میزان در خراسان رضوی کمتر بوده و به تعبیری استان ما قدری جوان‌تر است.

وی با اعلام اینکه بیش از ۵۰۰ هزار سالمند در خراسان رضوی داریم، اعلام کرد: به‌طورمعمول تعداد سالمندان خانم بیشتر از آقایان است؛ امید به زندگی در خانم‌ها ۷۵ سال و در آقایان ۷۳ سال است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در خصوص مشکلاتی که امروزه سالمندان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، گفت: سالمندی دوره افزایش هزینه‌ها است؛ در این دوران که با سن بازنشستگی همراه می‌شود، کاهش هزینه‌ها به وجود می‌آید که چالشی بزرگ برای این اقشار قلمداد می‌شود.

پور یوسف با تأکید بر اینکه کاهش درآمد‌ و افزایش هزینه‌بر عزت‌نفس سالمندان اثر می‌گذارد، اظهار کرد: یکی از معضلات کشور این است که سالمندان که در فصل استراحت قرار دارند، به کار‌های سخت برای دریافت حقوق روی می‌آورند.

وی افزود: سالمندی سنی است که فرد با تنهایی و انزوا رو‌به‌رو می‌شود؛ کاهش حجم خانواده‌ها و نان‌آوری سبب می‌شود که در آینده بیش‌ازپیش شاهد سالمندان منزوی و تنها باشیم.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در مورد فعالیت و خدمت‌رسانی مراکز نگه‌داری از سالمندان با توجه به افزایش هزینه‌ها، بیان کرد: خوشبختانه توانسته‌ایم از سالمندانی که در مراکز نگه‌داری از سالمندان حضور دارند، بهترین میزبانی را انجام دهیم.

پور یوسف ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های نگه‌داری از سالمندان، تعداد افرادی که از مراکز نگه‌داری جداشده‌اند بسیار ناچیز است، این درعین‌حالی است که تلاش کرده‌ایم که با حمایت‌های مالی، مانع از جدا شدن سالمندان از مراکز نگه‌داری شویم.

انتهای پیام/