به گزارش از صبح توس؛ خراسان رضوی به عنوان یکی از استان‌های مهم از نظر اقتصادی که با دو کشور همسایگی دارد، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.


یکی از موئلفه‌های رشد اقتصادی در شهر‌های مرزی استان، ایجاد بازارچه‌های مرزی است؛ در حال حاضر دو بازارچه مرزی دوغارون و باجگیران در شهر‌های مرزی مشغول به فعالیت هستند که گاه دستخوش تغییراتی می‌شوند.

روابط میان کشور‌ها و مناصبات سیاسی و اقتصادی بازارچه‌های مرزی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و در درجه نخست کار و مشغله مرزنشین‌ها که چشم به صادرات کالا‌ها را دوخته‌اند، تحت الشعاع قرار می‌دهد.

پیام‌های مردمی مبنی بر کاهش رونق صادرات در بازارچه‌های مرزی ما را بر آن داشت که گفت‌و‌گویی با رسولیان، معاون اقتصادی استانداری خراسان رضوی داشته باشیم تا در مورد آخرین وضعیت بازارچه‌های مرزی اطلاع یابیم.مشروح گفت‌و‌گو به شرح ذیل است:

بازارچه مرزی دوغارون جزو منحصر به فرد‌ترین بازارچه‌های مرزی کشور از نظر صادارات است.

در این بازارچه صادرات به دو شیوه صورت می‌پذیرد، نخست صادرات محصولات نفتی که با قیمت جهانی صورت می‌پذیرد و دیگری صادرات کالا‌های صنعتی، مصرفی، ساختمانی و مواد شیمیایی است.

ترکش اعتصاب کامیون‌داران افغان بر رونق بازارچه دوغارون

با وجود آنکه بازارچه دوغارون توانسته اشتغال برای ۴۵۰ نفر را ایجاد نمیاد، به طور مقطعی به دلیل اعتصاب کامیون‌داران افغانی،‌ جا‌به‌جایی کالا صورت نمی‌پذیرفت، این در عین حالی است که صادرات در بازارچه‌های مرزی خراسان افزایش چشم‌گیری داشته است.

ما سوخت را به خودرو‌های افغانی که وارد بازارچه‌های مرزی می‌شوند، عرضه می‌کنیم که این امر قاچاق سوخت را کاهش داده و نیاز طرف مقابل را تامین می‌کند.اعمال محدودیت دریافت کالا از بازارچه مرزی باجگیران

در خصوص بازارچه مرزی باجگیران بایستی اعلام کنیم که در این بازارچه مرزی با اعمال محدودیت‌های ترکمن‌ها مواجه شده‌ایم؛ در گذشته هر ترکمن که به بازارچه وارد می‌شد می‌توانست ۶۰ کیلوگرم کالا را به ترکمنستان ببرد ولی در حال حاضر این میزان به ۱۰ کیلوگرم ‌کاهش یافته است و به تبع آن صادرات را با روند کاهشی و منفی رو‌به‌رو کرده است.

این اقدام در چند ماه اخیر صورت پذیرفته است، جلسه‌ای در بازارچه میان معاون وزیر صنعت و معدن و معاون وزیر بازرگانی ترکمنستان برگزار شده است و امیدواریم بتوانیم عملکرد بازارچه را افزایش دهیم.

صادرات ایران از بازارچه مرزی باجگیران و دوغارون ۱۲۹ میلیون و ۴۲۴ هزار و ۲۱۶ دلار بوده و نسبت به سال گذشته این دو بازارچه ۱۳۸ درصد رشد صادرات داشته است.دست رد افغان‌ها و ترکمن‌ها به سینه بازارچه‌های مرزی

در خصوص وعده‌‌های اعلام شده برای ایجاد بازارچه‌های مرزی بیشتر در استان بایستی به این نکته توجه کرد که احداث بازارچه فرایندی دو طرفه است و ما به تنهایی نمی‌توانیم این عمل را انجام دهیم؛ بازارچه‌ای مرزی‌ در منطقه سنگان به همسایگی افغانستان ایجاد کرده و ساختمان و امکانات تامین محصولات را نیز فراهم آورده بودیم ولی به دلیل عدم همکاری افغان‌ها این بازارچه راه اندازی نشده است.

درخواست‌هایی برای ایجاد بازارچه مرزی به همسایگی ترکمنستان در شهر‌های درگز، کلات و سرخس داده‌ایم ولی تاکنون نتوانسته‌ایم موافقت ترکمن‌ها را کسب‌ کنیم.
انتهای پیام/