به گزارش صبح توس؛ محمد سنجری در پنجمین کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری کاشمر که فرماندار کاشمر، نمایندگان بانک‌های عامل و مسئولین مربوطه استانی و شهرستانی هم حضور داشتند اظهار داشت: شش ماه و یکسال از فرایند اجرای بسته اشتغال دولت می‌گذرد و اکنون وقت آن است که دستگاههای اجرایی عملکرد خود را گزارش دهند تا با هم اندیشی و آسیب شناسی به موقع در اجرای برنامه‌ها موفق تر عمل کنیم.

 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: در قانون بودجه سال  97 تبصره‌های 14، 16 و 18 به صورت ویژه و خاص به مبحث برنامه‌های اشتغال اختصاص داده شده که در این تبصره‌ها قانون حمایت از اشتغال پایدار عشایر و روستائیان و و مشاغل خانگی گنجانده شده است و در مجموع هفت برنامه راهبردی در حوزه اشتغال وجود دارد.

 

وی با اشاره به ظرفیت‌های کاشمر و اهمیت شاخصه‌های جمعیتی در هر شهرستان جهت برنامه‌ریزی در حوزه اشتغال بیان داشت: 64 درصد جمعیت شهرستان کاشمر شهری و 36 درصد روستایی است و تراکم جمعیتی بسیار خوبی در این شهرستان وجود دارد که این مهم می‌تواند به ارائه خدمات، سرعت کار و کاهش هزینه‌ها  کمک کند و قطعا پراکندگی جمعیت ارائه خدمات را مشکل می‌کند.

 

سنجری افزود: 78 هزار نفر جمعیت شهرستان کاشمر غیر فعال و 57 هزار نفر جمعیت فعال است و جمعیت شاغل شهرستان 52 هزار نفر و جمعیت بیکار، چهار هزار و 900 نفر و نرخ مشارکت اقتصادی 42 نفر و نرخ بیکاری هشت و شش دهم درصد است.

 

وی با بیان اینکه شاخص جمعیتی در بحث برنامه‌ریزی‌های بسیار کارآمد است ابراز کرد: طبق پیش بینی انجام شده باید در پایان برنامه ششم توسعه نرخ بیکاری خراسان رضوی به هفت درصد برسد و برای اینکه به این میانگین برسیم باید سالیانه بین 75 تا 80 هزار، فرصت شغلی در سطح استان ایجاد کنیم و این مهم باید محوریت کارگروه اشتغال استان باشد تا با برنامه‌ریزی مناسب علی رغم ورودی به بازار کار، خروجی مناسبی هم از بازار کار ایجاد کنیم تا تعادل مناسبی را در پایان برنامه ششم توسعه داشته باشیم.

 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار و کارورزی فارغ التحصیلان و اشتغال حمایتی کمیته امداد و بهزیستی و اشتغال روستائیان و عشایر از اهم برنامه‌های ما است.

 

وی بیان کرد: در راستای اجرای دستور استاندار خراسان رضوی هدفگذاری ما برای ایجاد اشتغال در سال 97 جهت کاهش نرخ بیکاری، ایجاد 110 هزار فرصت شغلی در سطح استان است که تا کنون اشتغال 63 هزار و 871 نفر محقق شده است.

 

سنجری تصریح کرد: در پایان اردیبهشت ماه سال جاری تقسیم شهرستانی را بر اساس نرخ بیکاری هر شهرستان انجام دادیم و ابلاغ کردیم و تعهد شهرستان کاشمر در جهت ایجاد اشتغال در سال جاری 2037 نفر است.

 

وی ادامه داد: تقریبا عملکرد شش ماهه استان نشان می‌دهد که 67 درصد تعهد اشتغال استان تا کنون محقق شده است و میانگین استان 58 درصد است یعنی در سطح استان 20 هزار و 193 فرصت شغلی که همراه با اطلاعات مربوطه در سامانه ملی رصد ثبت شده است و 38 هزار و 969 نفر هم اشتغالی است که توسط دستگاههای عمرانی در بخش عمران و مسکن ایجاد شده و امکان ثبت در سامانه وجود ندارد و چهار هزار و 700 نفر هم از طریق مراکز کاریابی مشغول به کار شدند.

 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ابراز داشت: مجموع اشتغالی که در این مدت شش ماهه در استان ایجاد شده 63 هزار و 871 نفر معادل 58 درصد تعهد اولیه محقق شده است و در کاشمر به نسبت استان 67 درصد تعهد اولیه محقق شده که خوشبختانه کاشمر نسبت به میانگین استان جلوتر است.

 

وی با بیان اینکه بحث مهارت آموزی در محیط کار فرصت بسیار مناسبی برای کارفرمایان و کارجویان است و نیاز است که واحدهای صنفی و خدماتی از این بستر استفاده کنند گفت: تعهد کاشمر 160 نفر در راستای این طرح بوده که 75 نفر در شش ماهه نخست سال محقق شده است و دستگاه متولی در استان اداره کل فنی و حرفه‌ایی و در شهرستان هم اداره مربوطه است.

 

سنجری افزود: طرح مهارت آموزی در محیط کار، خلأ فقدان مهارت در مبحث اشتغال را پر می‌کند و از این جهت حائز اهمیت است مخصوصا که بهترین بستر برای اشتغال جوانان است و همه تحت پوشش بیمه مسئولیت یا بیمه حوادث هستند و جای نگرانی برای کارفرما وجود ندارد.

 

وی با اشاره به طرح کارورزی دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بیان کرد: این طرح هم مشمول قانون کار نیست و بین 200 الی 310 هزار تومان هزینه کارورز را دولت پرداخت می‌کند و در صورتی که بعد از اتمام شش ماه کارورز توسط کارفرما به کار گرفته شود، 23 درصد حق بیمه را دولت تا دو سال پرداخت می‌کند.

 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه و اجتماعی خراسان رضوی گفت: سهمیه کاشمر در طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی 108 نفر بوده است که تا کنون 16 نفر جذب کردند و آمار بسیار پایینی است و لازم و ضروری است که به جامعه هدف اطلاع رسانی شود.

 

وی در ادامه ابراز داشت: طرح مشاغل خانگی هم از سال 1380 در کشور اجرا می‌شود که بخش عمده آن از جمعیت بانوان است و ظرفیت بسیار خوبی دارد و پیشنهاد و تأکید ما این است که به سمت صدور مجوز برای کارهای پشتیبان برویم و این مهم را در اولویت قرار دهیم و 70 درصد طرحهایی که به بانک ها معرفی می‌شود حتما باید پشتیبان باشد.

 

سنجری یادآور شد: اعلام کردیم که رعایت سهم هر شهرستان تا آذرماه است و از آذر به بعد شهرستانی که سهمیه خود را جذب نکرده باشد این سهمیه جا به جا خواهد شد و هر شهرستان که سهمیه خود را زودتر جذب و به ما اعلام کند از ابزار تشویقی و انگیزشی برای آنها استفاده خواهیم کرد.

 

در ادامه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری فرماندار کاشمر اظهار داشت: در مبحث تسهیلات اشتغالزایی تأکید ما این بوده و هست که وامهای پرداختی منجر به اشتغال شود و سخت گیری‌های بانک ها هم ضمن همکاری خوبی که داشتند در همین راستا بوده است.

 

محمد علی نبی پور گفت: جذب تسهیلات اشتغالزایی در حوزه کشاورزی نسبت به سایر حوزه‌ها تا کنون بیشتر بوده و با توجه به اینکه حوزه کشاورزی گسترده تر از سایر حوزه‌ها است مسلما کمک و همراهی ما هم بیشتر بوده است.

 

وی با بیان اینکه  حوزه صنعت و معدن برنامه ریزی بیشتری نیاز دارد ابراز کرد: متأسفانه نوسانات ارز بهره برداری را با مشکل مواجه کرده است و پرداخت و برآورد نخست ما با هزینه‌هایی که اکنون داریم همخوانی ندارد و این امکان وجود دارد که با مشکل مواجه شویم و نیاز است مسئولین استان به این مهم توجه داشته باشند.

 

فرماندار کاشمر حمایت از صندوق‌های خرد را در سطح استان مورد تأکید قرار داد و یادآور شد: این طرح در استان کرمان موفقیت بسیار خوبی داشته است و نیاز مبرم است که صندوق‌های خرد مورد توجه ویژه مسئولین استانی قرار بگیرند.

انتهای پیام/