به گزارش صبح توس؛ قربان میرزایی در این رابطه گفت : حجم صادرات استان در 5 ماهه امسال یک میلیون و 118 هزار تن به ارزش 933 میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 24 درصد و از نظر ارزشی 31 درصد رشد داشته است.
 وی با بیان اینکه  امسال رشد برنامه ریزی شده برای صادرات استان 12 درصد است ، افزود : تا الان رشد خوبی در این حوزه داشته ایم و امید است این روند حفظ شود.
به گفته وی ، امسال بر خلاف سالهای گذشته صادرات به کشورهای آسیای میانه از رشد خوبی برخوردار است و به جز ترکمنستان که رشد چندانی نداشته ، صادرات به تاجیکستان با رشد ارزشی 9 درصد و ازبکستان 119 درصد و قزاقستان 12 درصد و قرقیزستان 11 درصد شرایط نسبی خوبی داشته بیانگر تغییر روند رو به کاهش صادرات ما به آسیای میانه ، طی 5 ماهه امسال بر عکس شده است.
 وی در ادامه افغانستان را همچنان نخستین بازار صادراتی استان و بعد از آن ترکمنستان و عراق ، امارات و تاجیکستان عنوان کرد.
وی تصریح کرد در حوزه صادرات ،زعفران همچنان در ردیف اول کالاهای صادراتی استان است و پس از آن انواع کفپوش ها و میوه و سبزیجات ، رب گوجه فرنگی ومحصولات فولادی قرار دارد.
وی عنوان کرد : در این مدت همچنین واردات استان هم که عموما مواد اولیه و تجهیزات بود، افزایش نشان می دهد چنانکه 128 هزار تن کالا به ارزش 157 میلیون دلار به استان وارد شد که رشد وزنی آن نسبت به همین زمان در سال قبل 5 درصد و ارزشی 9 درصد است. 
 میرزایی ادامه داد : تراز بازرگانی استان طی امسال تا کنون مثبت و 776 میلیون دلار می باشد.
وی عنوان کرد : در حوزه واردات هم طی امسال ترکیه نخستین ، امارات دوم و روسیه سومین کشور وارداتی ما بوده است و عمده 
عمده کالاهای وارداتی استان کالاهای اساسی و مواد اولیه اعم از دانه های روغنی ، حبوبات و پنبه ، واگن های روباز و مواد اولیه تولید و نهاده های دامی از جمله کنجاله سویا، ابریشم ، قطعات فولادی و ماشین آلات صنعتی بوده است.

انتهای پیام/