به گزارش صبح توس؛ قاسمعلی خدابنده ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی با تاکید بر اینکه قیام عاشورا فرهنگ ساز است، اظهار کرد: عاشورا و کربلا با جان نثاری‌های یاران سیدالشهدا (ع) گره خورده و یادآور صبر و شکیبایی حضرت زینب(س) است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: فرهنگ عاشورا امر به نیکی و امر به معروف و خوبی‌ها و آزادگی و عدم تسلیم در برابر ظلم و ظالم است.

 

خدابنده در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی برگرفته از فرهنگ عاشورایی است، بیان داشت: شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم با تاسی از حضرت حسین (ع) جان خود را در راه حفظ دین خدا نثار و ایثار کردند.

 

وی با اشاره به هفته امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد: جامعه‌ای که به امر به معروف و نهی از منکر توجه نکند رو به سقوط خواهد رفت و طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر از این نظر رسالت بسیار سنگینی برعهده دارند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی به شروع سال تحصیلی جدید اشاره و تصریح کرد: برای دستیابی دانش آموزان به حیات طیبه باید همه با هم دست به دست هم دهیم و دانش آموزان را در حوزه اخلاقی و عبادی و اعتقادی صحیح تربیت کنیم زیرا زیربنای تربیت، تربیت دینی و عبادی و اخلاقی است.

 

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد با اشاره به اینکه معلمان باید به دانش آموزان حیات ببخشند و ایمان را در دل دانش آموزان تقویت کنند افزود: معلمان در حقیقت همان نقش انبیاء را دارند.

 

خدابنده با اشاره به اینکه آموزش و پرورش خراسان رضوی پذیرای یک میلیون و 220 هزار دانش آموز در سطح استان است، اظهار داشت: حدود 45 هزار کلاس درس با تلاش 84 هزار فرهنگی در استان دایر است.

 

وی ادامه داد: شعار سال تحصیلی جدید در آموزش و پرورش استان «مدرسه زندگی و نشاط و پویایی و عدالت آموزشی» انتخاب شده تا به سیاست‌ها جهت داده شود و افکار عمومی نیز توجیه شوند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه توجه به مناطق محروم از اولویت‌های آموزشی نظام آموزش و پرورش خراسان رضوی است، عنوان کرد: آموزش و پرورش خراسان رضوی در سال تحصیلی گذشته، توفیقات بسیاری را کسب کرد که باید از تلاش‌ها و زحمات تشکر کرد؛ توجه به فرهنگ قرآنی و اولویت دادن به مسئله عفاف و حجاب جزو اولویت‌های ما بود و به همت دانش آموزان قرآنی استان و تلاش مربیان توانستیم در مسابقات قرآنی دانش آموزان کشور در حوزه دختران و پسران و فرهنگیان و در دو بخش رتبه نخست را کسب کنیم.

 

وی اضافه کرد: بیش از 20 هزار دانش آموز حافظ قرآن در تمامی مقاطع استان را در اختیار داریم و در مسابقات فرهنگی و هنری بزرگترین کاروان دانش آموزی شرکت کننده را از خراسان رضوی اعزام کردیم و با اقتدار رتبه نخست را کسب کردیم.

 

خدابنده افزود: در حوزه تربیت بدنی با تلاش ورزشکاران و ورزش دوستان استان توانستیم در مسابقات ورزشی دانش آموزان کشور رتبه نخست را کسب کنیم و در المپیادها و الگوهای برتر تدریس فرهنگیان نیز رتبه اول را کسب کردیم؛ در المپیاد فیزیک جهانی تنها دانش آموز غیرتهرانی از خراسان رضوی بود که مدال نقره را کسب کرد و در کنکور سراسری نیز دانش آموزان خراسانی با کسب چندین رتبه تک رقمی و انبوهی دو رقمی در رتبه دوم کشور ایستادند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجمع خیرین مدرسه ساز خراسان رضوی دائما رتبه نخست کشور را کسب می‌کند و بیش از 30 درصد مدارس استان از سوی خیرین مدرسه ساز احداث می‌شود.

انتهای پیام/