به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام سد محمد حسین راجی در گفتگو با  ضمن اشاره به اهمیت عزاداری برای امام حسین (ع)، اظهار کرد: شخصیت امام حسین (ع) یکعنصر تاثیر گذار در عالم است و نوع معرفی ایشان نیز باید یک روش خاص باشد که توجه همه را به این مضوع جلب کند.

 

وی افزود: از انواع عزاداری مانند سینه زنی، زنجیر زنی و گریه روشی است برای اظهار مظلومیت ائمه اطهار که در گذشته نیز انجام می شده است.

 

استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه در اصل عزاداری برای اهل بیت (ع) هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد، گفت: در بسیاری از بخش های تاریخ عزاداری برای اهل بیت (ع) و همچنین کیفیت و نوع آن نیز بیان شده است مثلا بعد از واقعه کربلا امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) روضه هایی برپا می کرده اند.

 

وی ادامه داد: در واقع عزاداری شیعه نوعی معرفی امام حسین (ع) برای جهانیان است تا عالم به این سوال برسد که مگر 1400 سال پیش چه اتفاقی افتاده است که این ها اینگونه گریه می کنند؟

 

راجی با تاکید بر این نکته که البته از همان ابتدا از نوع و کیفیت عزاداری سو استفاده می شده است، تاکبد کرد: همواره در هر کار درستی سوء استفاده هم وجود داشته است و افرادی نادان و بعضا هم اجیر شده موجبات وهن دین را پدید می آورده اند و در عزاداری افراط می کرده اند.

 

وی تصریح کرد: اموری از جمله قمه زنی، تیغ زنی و از این دست کارهایی که به اسم عزاداری انجام می شود نه به نظر من که به حکم علما نه تنها ثواب ندارد بلکه موجب وهن دین و دوری مردم از تشیع می شود.

 

کارشناس مذهبی عنوان کرد: عزاداری هایی که امروزه در اقصی نقاط کشورمان توسط هیئات مذهبی برگزار می شود نمونه یک هیئت حسینی و ولایی است که خود نیز زمینه ساز سعادت می شود.

 

انتهای پیام/