به گزارش صبح توس؛ به‌نقل از آستان‌نیوز، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در ویژه برنامه شب پنجم محرم‌الحرام حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه در نهضت سالار شهیدان جلوه‌های دینداری به خوبی بیان شده است، اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف نهضت سیدالشهدا(ع) تشکیل حکومت اسلامی و برکناری حکومت یزیدی بود. زیرا یزید همچون پدرش در حال انحراف اسلام بودند.

وی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) به خوبی می‎دانست در کربلا شهید می‎شود، ادامه داد: وقتی حضرت برای خداحافظی نزد ام سلمه (همسر پیامبر(ص)) رفت، این بانوی بزرگوار به امام عرضه داشت که به این سفر نرود، امام حسین(ع) نیز به او گفت که خودش خبر دارد که در این سفر شهید می‎شود، اما برای نجات دین محمدی باید برود.

این استاد حوزه علمیه ولایتمداری را یکی از جلوه‎های دینداری در کربلا معرفی و اظهار کرد: یاران اباعبدالله(ع) از کوچک‎ترین تا پیرترین افرادشان در تمام حادثه کربلا پیوسته ولایت‎مدار بودند و همین ولایت‎مداری آن‌ها سبب شد تا در تاریخ ماندگار بمانند.

وی افزود: عشق به شهادت از دیگر جلوه‎های دین‎مداری کربلاییان بود، یاران سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا با اینکه می‎دانستند تا لحظاتی دیگر شهید می‎شوند، اما لحظه‎ای تردید نکرده و تا آخرین قطره خون خود از جایگاه امامت و ولایت دفاع کردند.

آیت الله خاتمی تاکید کرد: در جامعه‎ای که فرهنگ شهادت وجود دارد دین در آن جامعه خاموش نخواهد شد.

خطیب حرم مطهر رضوی ابراز کرد: نقش حضرت زینب(س) در ماجرای کربلا نباید فراموش شود، این بانوان بزرگوار به همراه امام سجاد(ع) در عموم جلسات به ویژه مجلس یزید ملعون، خطبه‌‏های سنگینی علیه یزید و پیروانش قرائت کردند تا چهره ظالمانه و واقعی یزیدیان برای مردم مشخص شود.

وی عشق به نماز را از دیگر جلوه‎های دین‎مداری کربلاییان اعلام و تاکید کرد: اگر ما پیرو راه سیدالشهدا(ع) هستیم در اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا و تاسوعا نباید سستی کنیم، حضرت و یارانشان در شب عاشورا به عبادت و نماز مشغول شدند و حتی ظهر عاشورا نیز در آن پیکار جنگ اقامه نماز کردند.

انتهای پیام/