به گزارش صبح توس؛  در حال حاضر رونق داشتن کشاورزی امر حیاتی و نبض زنده برای شهرستان‌های کوچک و روستاهای وابسته به این امر است، که اگر این موضوع کم رنگ یا در آستانه از بین رفتن قرار بگیرد، عملا حیات در آن منطقه از بین رفته است، شهرستان رشتخوار در حال حاضر در شرایط نامناسبی از لحاظ وضعیت کشاورزی با کم آبی، شوری آب و کاهش راندمان محصولات کشاورزی مواجه شده است، که ادامه دار بودن این موضوع به الجبار و به زودی در صورت مدیریت نکردن آهنگ زنگ مهاجرت محصولات کشاورزی را در این شهرستان به صدا در خواهد آورد، به طوری که هم اکنون محصول اصلی کشاورزان یعنی زعفران در حال کوچ به شهرها و نقاط دیگر استان است.

 

در همین رابطه با چند تن از متخصصین و کشاورزان شهرستان رشتخوار به گفتگو پرداختیم.

 

روی آوری به محصولات کم آب طلب بخش عمده‌ای از مشکلات کشاورزی در رشتخوار را حل می‌کند

محمد خشاوه کشاورز اهل شهر جنگل رشتخوار  در گفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با مشکلات کشاورزی حاکم در سطح شهرستان رشتخوار گفت: یکی از مشکلات کشاورزی منطقه رشتخوار عدم حمایت مجموعه جهاد کشاورزی از کشت های کم مصرف آب هست و قسمت ترویج که باید وظیفه خودش را انجام دهد ب درستی انجام نداده و هنوز هم نمی دهد.

 

وی در ادامه با طرح این سوال که چرا کشاورز باید به محصولاتی با نیاز آبی بالا روی بیاورد گفت: دلیل کاشت و روی آوری کشاورزان به محصولاتی همچون پنبه به دلیل این است که این موضوع برای کشاورز تعریف نشده و از مزایا و معایب و روش کاشت و داشت و برداشت یک محصول که نیاز آبی کم تری دارد چیزی گفته نشده است.

 

خشاوه با درخواست و تاکید بر حمایت جهاد کشاورزی از کشاورزان در رابطه با روش‌های استقبال کشاورزان از محصولات کشاورزی کم آب طلب گفت: اگر مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان برنامه ای بلند مدتی برای هر کشت داشته باشد و نیاز بذری کشاورز را تامین کند و موقع برداشت نیز تضمین دهد، که کمباین و وسیله برداشت محصول کم مصرف را تامین می کند کشاورزان جرات پیدا می کنند و از آن محصول استقبال خواهد شد.

 

خرده کاری و تقسیم شدن ملک‌های کشاورزی، ضربه بزرگی به اقتصاد کشاورزی وارد کرده است

 

این کشاورز جوان اهل شهرستان رشتخوار در ادامه اظهار داشت: مشکل دوم کشاورزان در سطح شهرستان رشتخوار خرده کاری و تقسیم شدن ملک‌های کشاورزی است که ضربه بزرگی را به اقتصاد کشاورزی وارد کرده است، که برای رفع این مشکل فعلا نمی‌شود کار به خصوصی انجام داد.

 

وی همچنین در رابطه با استفاده از روش های جلوگیر از هدر رفت آب گفت: یکی دیگر از مشکلات کشاورزی شهرستان عدم تخصیص مناسب بودجه در جهت بهره مندی کشاورزان برای لوله کشی،ایجاد استخرهای ذخیره آب، کود و بذر مناسب به کشاورزان است، کشاورز یا دستش تنگ است و یا مجبور است با سود بالا اقلام خود را تهیه کند و این بازدهی و راندمان کشاورزی را پایین می آورد.

 

اعمال خاموشی چاه‌ها بر بیکاری کشاورزان افزوده است/ وجود طرحهای روی کاغذ مشکلی ازمشکلات کشاورزی را حل نمی‌کند

 

علیرضا پردل سرپرست کانون بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان رشتخوار در رابطه با مشکلات موجود کشاورزی در این شهرستان با ارائه پیشنهاداتی در این زمینه، گفت: با اعمال خاموشی چاه‌های کشاورزی مبنی بر مدیریت مصرف آب بر بیکاری کشاورزان افزوده شده، به طوری که هم تمایل به فروش ملک بیشتر شده و هم مهاجرت، باید افراد با انگیزه را شناسایی و پشتیبانی آموزشی و مادی از آنها صورت گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه توجه به صنایع کوچک خانگی هچون پرورش دام و طیور کمک زیادی به اقتصاد جوامع روستایی خواهد کرد، افزود: این برنامه بایدبا نژادهای جدید و پر بازده در اختیار دامداران قرار گیرد.

 

پردل با تاکید بر فراهم سازی زمینه کشت‌های گلخانه‌ای برای کشاورزان در شهرستان گفت: جدیدا فروش چاههای کشاورزی به صنعتی، باب شده که باید فکری به حال سرمایه اینگونه کشاورزان نیز کرد و زمینه سرمایه گذاری برای آنها در روستا را فراهم نمود و حتی بخش صنعت که بانی خرید هست یکسری زیر ساختها را برای این مورد ایجاد کند، همچون ایجاد گلخانه و پرورش دام و طیور، پرداخت وام ساده ترین کاری است که این روزها توپ را در زمین خود کشاورز انداخته و کار دستگاههای زیربط را ساده‌تر و شرایط را بر وام گیرنده سخت‌ترکرده است.

 

سرپرست بسیج مهندسین کشارزی شهرستان رشتخوار در ادامه با اشاره به این مطلب که اگر زیر ساختها ایجاد شود ماندگاری سرمایه در روستا موثرتر خواهد بود. اذعان داشت: وجود طرحهای روی کاغذ مشکلی ازمشکلات کشاورز را حل نمی‌کند عدم ثبات در سیستم مدیریتی روز به روز برمشکلات مردم می‌افزاید.

 

 

ایجاد تعاونی‌های کشاورزی و روشهای نوین آبیاری از مهمترین روش‌های مدیریت آب است

رضا محیط ثانی از کشاورزان جوان شهرستان رشتخوار در رابطه با مشکلات کشاورزی شهرستان و چه بسا کشاورزی ایران،گفت: عدم مدیریت در رابطه با مصارف آب از مهم‌ترین مشکلات بخش کشاورزی است، که با چندین روش می‌توان این مدیریت آب را انجام داد، که ایجاد تعاونی‌های کشاورزی و روشهای نوین آبیاری از مهمترین روش‌های مدیریت آب است.

 

وی در ادامه همین مطلب افزود: در رابطه با تعاونیهای کشاورزی می‌توان بدین صورت عمل کرد که بعنوان مثال یک چاه موتور آب که شامل چندین خرده مالک بوده با هم تشکیل یک شرکت تعاونی بدهند، و هر خرده مالک به تعداد ساعت آب و زمینی که دارد سهامدار آن شرکت بوده که این عمل چندین مزیت به همراه خواهد داشت، ۱_ یکپارچه بودن زمینهای کشاورزی باعث صرفه جویی در مصرف آب، کاهش هزینه کاشت، داشت، برداشت ۲- استفاده صحیح از سموم و روشهای نوین مبارزه با آفات(در بحث خرده مالکی بطور مثال اگر دو باغ پسته کنار هم باشند و یک خرده مالک مرتب از سموم دفع آفات استفاده کند و خرده مالک کنار دستی از سموم استفاده نکند طبیعتا آفت از بین نمی‌رود و چه بسا شاید مقاوم هم بشود  ۳- درآمد بیشتر و چندین مزیت دیگر از مزایای اجرای این طرح است.

 

مدیریت و مهار روان آب ها کمک بزرگی به کشاورزی شهرستان رشتخوار است

علی موسوی یکی از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی شهرستان رشتخوار عدم مدیریت مهار روان آب ها عنوان کرد، و اظهار داشت: در زمینه ایجاد بندهای خاکی استاندارد کم کاری زیادی در سطح شهرستان شده است، اگرچه این امر به وسیله برخی کشاورزان به صورت خودجوش دنبال شده اما استاندارد نیست و گاها باعث ایجاد خسارت نیز می‌شود، اگر برنامه ریزی در بخش کشاورزی شهرستان بر مدیریت و حفظ بیشتر روان آب ها شود می توان قسمت عمده ای از مشکلات کشاورزی در سطح شهرستان را برطرف کرد.

 

انتهای پیام/