حجت الاسلام مهدی یادگاری در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به شخصیت جناب حر که از اصحاب خاص اباعبدالله (ع) بودند، اظهار کرد: شخصیت حر در تاریخ کربلا یک شخصیت عجیب و بی نظیر است، به طوریکه او ابتدائا فرمانده لشکر یزید بود و باعث توقف کاروان در کربلا شد.

 

وی افزود: این موضوع تا جایی پیش رفت  که در تاریخ منقول است که آب را بر سپاه امام  حسین (ع) با دستور شخص حر بستند اما طبق صحبت هایی که او با امام حسین (ع) انجام داد به یکباره تغییر کرد.

 

استاد حوزه علمیه و دانشگاه با بیان اینکه حر بعد از شنیدن صحبت های امام حسین (ع) به خیمه های خود بازگشت و ساعاتی به تفکر نشست، گفت: در تاریخ نوشته اند که حر لحظاتی خود را میان بهشت و جهنم دید؛ لذا روایت می گوید لحظه ای فک کردن از هزاران سال عبادت بهتر است.

 

وی ادامه داد: بعد از تفکر حر به سمت خیمه های امام حسین (ع)  و با چشم های اشک بار از ایشان تقاضای عفو و بخشش نمود، امام هم برای ایشان دعا کرده و او آمرزیده شد.

 

حجت الاسلام یادگاری با بیان اینکه شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین افرادی که واقعه عاشورا را رقم زد حر بود، تاکید کرد: با این وضع حر بعد از توبه و ندامت از چنین گناهی پاک می شود و وضع تا جایی پیش می رود که او اولین شهید کربلا نیز می شود.

 

وی تصریح کرد: شخصیت حر نمونه بارزی از کرامت و عنایت امام حسین (ع) است لذا مقام جناب حر تا جایی پیش می رود که او ای عنایت را میان دیگران نیز تقسیم می کند و بسیاری از مردم عراق از ایشان حاجت می گیرند.

 

انتهای پیام/