اکبر میرزاپور در حاشیه برگزاری جلسه هم اندیشی زعفران در تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: بورس کالای ایران از سال 95 تا 97 در سه حوزه وارد بازار زعفران شده که در مرحله نخست ابزارهایی مانند بازار گواهی سپرده را راه اندازی و در ادامه با سیاست های حمایتی یا همان خرید توافقی بستر سازی برای ایجاد یک بازار نوین را نیز شکل داده است.

وی افزود: در حوزه گواهی سپرده زعفران میزان معاملات در سال 97 حدود 3 تن بوده که در کنار بازار فیزیکی که همان خرید سازمان تعاون روستایی با 43 تن را شامل می شود می توان گفت که در مجموع 46 تن معامله در بورس کالای ایران بوقوع پیوسته است.

معاون توسعه بورس کالای ایران خاطر نشان کرد: مجموع معاملات گواهی سپرده زعفران در سال 95 حدود 8 کیلو گرم بود که با اجرای سیاست های حمایتی دولت از زعفرانکاران این میزان در سال 96 به 1162 کیلوگرم افزایش و امسال نیز به سه تن ارتقا یافت.

میرزاپور با بیان اینکه در کنار این ابزارها، بازار قرارداد آتی نیز راه اندازی شده، افزود: از آغاز راه اندازی این بازار در دوم خرداد امسال تاکنون 904 هزار قرارداد به میزان 90 تن زعفران معامله شده است که گردش مالی این محصول را تاکنون به 28 هزار میلیارد ریال رسانیده و این در حالی است که ما تنها یک تن محصول را تحویل دادیم و مابقی را باید در سررسید های معین نیز تحویل  دهیم.

معاون توسعه بورس کالای ایران همچنین اضافه کرد: در این نوع قرار داد کشاورزان می توانند محصول خود را در سررسید های معین و مشخص پیش فروش کنند که تاکنون سررسید شهریور، بیستم این ماه به اتمام رسیده و کشاورزان می توانند محصول خود را برای سررسید آبان با قیمت هر کیلو 120 میلیون ریال و برای سررسید دیماه برای هر کیلو 163 میلیون ریال نیر پیش فروش کنند.

وی مزیت این اقدام را در تعیین قیمت جهانی زعفران عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه 90 درصد تولید این محصول در ایران انجام می شود این حق مسلم متعلق به این خطه است که قیمت داخل و خارج از کشور را تعیین کند لذا این بازار می تواند بعنوان یک مرجع در تعیین قیمت داخل و خارج نیز عمل کند.

از مجموع 82 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و 500 هکتار یعنی معادل 12 درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و

از مجموع افزون بر 50 هزار هکتار عرصه کشاورزی شهرستان زاوه، 12 هزار هکتار معادل 17 درصد ظرفیت استان به کشت زعفران اختصاص دارد.

در سطح استان 117 هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین 14 تا 15 هزار خانوار به زعفران کاران تربت حیدریه اختصاص دارد و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی زاوه نیز 17 هزار نفر است که بالغ بر 90 درصد آن ها به کشت زعفران مشغول هستند.

اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، 220 نفر روز مشغول کار هستند که در کل 70 هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.

سالانه بیش از 70 تن محصول زعفران از کشتزارهای تربت حیدریه و زاوه برداشت می شود.

انتهای پیام/