حجت الاسلام مهدی بهشتی در گفتگو با صبح توس؛ضمن اشاره به شخصیت حضرت رقیه (س) و تاثیر گذاری ایشان در کربلا، اظهار کرد: حضرت رقیه (س) بعد از علی اصغر(ع) کوچک ترین کودک در کربلا بودند و همچنین آخرین شهید قافله و خاندان امام حسین (ع) محسوب می شوند.

 

وی افزود: این که یک دختر 3 تا 5 ساله در کربلا بزرگ ترین مصائب را درک می کند و در این میان به نقل تاریخ موهایش در همین سن سپید می شود نشان دهنده عظمت مصائب است.

 

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اثر گذاری حضرت رقیه (س) بر روی دیگر دختران کربلا، فرمود: در تاریخ منقول است با اینکه رقیه (س) از همه دختران بنی هاشم کوچک تر بود اما گاهی دختران دیگر و برخی موارد زنان را نیز با همان زبان کودکانه دلداری می داد.

 

وی ادامه داد: بخش دیگر اهمیت بررسی شخصیت ایشان این است که برخی از دشمنان سنگ دل را طوری نرم می کند که حتی بعد از شهادت پدرش برای او آب می آورند.

 

بهشتی با رد این مسئله که برخی در وجود حضرت رقیه (س) تردید دارند، بیان کرد: در وجود حضرت رقیه (س) طبق اسناد تاریخی هیچ شبهه ای وجود ندارد و تنها آن چیزی که شبهه ناک است نام ایشان می باشد که در برخی منابع "زبیده" هم منقول است.

 

وی تصریح کرد: آن هایی که بر شبهه ی نبود حضرت رقیه (س) دامن می زنند در حیرت مصائبی که بر ایشان وارد شده اند و همچنین صبری که از سوی این دختر به سرانجام رسیده است.

 

این کارشناس مذهبی با اشاره به رسالت حضرت رقیه (س)، تاکید کرد: رسالت ایشان نشان دادن مظلومیت کاروان اباعبدالله (ع) برای همه آیندگان بود.

 

انتهای پیام/