به گزارش صبح توس؛ بیستم مرداد ماه سال 1396، سیلی عظیم و ویرانگر روستاهای شهرستان کلات نادری را به مخروبه ای تبدیل کرد؛ سیلی که با گذشت زمان، هنوز آثار آن در کوچه و خیابانهای شهر باقی است.

حاصل سفر استاندار به مناطق سیل زده کلات، مبلغ 60 میلیارد ریال تسهیلات جهت بهسازی و توسعه راههای روستایی شهرستان بود که با پیگیری های نماینده مردم کلات در مجلس شورای اسلامی، حدود 46 میلیارد ریال از این مبلغ دریافت و تحت عنوان خسارت به کشاورزان پرداخت شد.

در طول این مدت، قاضی بخشی‌محبی هم ضمن بازدید از مناطق سیل زده، پای صحبت ها و شکایات مردم نشسته و موضوعات مطرح شده را به حوزه بازرسی استان ارجاع داد تا نسبت به رفع و رجوع آنها اقدامات لازم صورت گیرد.

یدالله افروزی مدیر بنیاد مسکن کلات، خسارات وارده به بعضی منازل روستایی را صددرصد اعلام کرد و گفت: برای هر واحد منزل تخریب شده؛ علاوه بر وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی، مبلغ ۵ میلیون تومان نیز کمک بلا عوض در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

ناصری در گفتگو با خبرنگار ما به بیان اقدامات انجام گرفته در رابطه با کاهش خسارات سیل پرداخت و گفت: بسیاری از مشکلات مسکن افراد سیل زده به همت اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برطرف شده؛ مرمت و دیوار کشی مسیر رودخانه در حال انجام است اما جاده های روستایی به دلیل عدم پوشش آسفالت، در مواقع بارندگی دچار مشکلاتی هستند که تیغ زنی و شن ریزی آنها نیز دردی را دوا نمی کند.

دهیار روستای ژرف از عدم امهال وامها و تسهیلات خبر داد و گفت: با اینکه مسئولین کشوری و استانی در روزهای ابتدایی وقوع سیل، قول پیگیری و رفع مشکلات مالی سیل زدگان را داده بودند؛ اما هیچ یک از وعده های آنان اجرایی نشده و حتی پاسخگوی تماسها و مراجعات هم نبودند.

یکی از سیل زدگان روستای بابا رمضان کلات به خبرنگار ما گفت: با گذشت یک سال از وقوع سیل، هنوز هیچ اقدامی برای امهال وامها انجام نشده و پیگیری های مردم روستا نیز هیچ ثمری نداشته است.

احسان طالبی تاکید کرد: سیل اخیر، باغ ها و زمین های مردم روستا را به کلی تخریب کرد و خسارات جبران ناپذیری به بار آورد؛ در واقع تمام سرمایه مردم روستا توسط سیل از بین رفت و امروز نیازمند لقمه ای نان هستیم.

جلال سپهری یکی از صاحبان شیلات پرورش ماهی روستای بابا رمضان است که از سیل، خسارت فراوانی دیده؛ او برای ما گفت: وزیر کشور و سایر مسئولین کشوری و استانی قولهای مساعدی برای ارائه تسهیلات و کمکهای مالی به خسارت دیدگان سیل دادند، اما تاکنون ریالی از سمت دولت به ما نرسیده و ما همچنان منتظر تحقق وعده های مسئولین هستیم.

انتهای پیام/