به گزارش صبح توس؛ غلامعلی صادقی، دادستان عمومی و انقلاب خراسان رضوی شب گذشته در سی‌و‌نهمین نشست جنبش عدالت‌خواه دانشجویی که در مشهد برگزار شد، درباره وضعیت سهام‌داران پدیده شاندیز گفت: ما امروز از مشکلاتی که برای مردم بابت پدیده شکل‌ گرفته است، اطلاع داریم و در این زمینه از همان سال‌های ابتدایی شکل گیری پدیده هشدار‌های لازم را به مدیران این شرکت دادیم، سهام پدیده کارشناسی شده افزایش قیمت نداشت و مدیران این شرکت خودشان قیمت‌ها را تعیین می‌کردند که این مسئله باعث شد چندین بار آن‌ها را بخواهیم، آقای پهلوان ادعا می‌کرد حسابی شخصی دارد که ۲۰ هزار میلیارد پول دارد و آن پول پشتوانه پدیده است؛ اما هیچگاه این حساب برای ما روشن نشد که کجاست؟

 

صادقی با اعلام آمادگی برای واگذاری شرکت پدیده بیان کرد: مزایده شرایط خاص خود را دارد. از طرفی، باید سرمایه‌گذار متعهد شود ابتدا سهم مردم و بعد سهم شرکت‌ها، پیمانکاران، بانک‌ها و دولت را بپردازد. اگر چنین سرمایه‌گذاری چه حقیقی و چه حقوقی اعلام آمادگی کند، ما آماده واگذاری هستیم.

 

دادستان عمومی و انقلاب خراسان رضوی بیان کرد: البته تا امروز افرادی برای خریداری پدیده آمده‌اند؛ اما با یک بررسی از حساب‌های آن‌ها متوجه شده‌ایم برخی از آن‌ها حتی ١٠٠ میلیون تومان نیز در حساب خود ندارند. اگر کسی می‌تواند بدهی‌های مجموعه پدیده را بپردازد، حاضر به فروش این مجموعه چه به ‌صورت تفکیکی و چه کل مجموعه پدیده هستیم و برای سرمایه‌گذار سند شش‌دانگ می‌زنیم؛ زیرا راه اصلی ما برای رسیدن به نقدینگی فروش اموال پدیده است.

 

وی با انتقاد از ارائه تسهیلات بانکی به مجموعه پدیده گفت: بانک‌ها برای ارائه تسهیلات خود اسناد مجموعه پدیده را در رهن دارند و سود ٢٠ تا ٣٠ درصدی وام خود را دریافت می‌کنند. تا زمانی که پدیده به نقدینگی نرسد، این اقدام عملا شرکت را بدهکار‌تر می‌کند در حالی ‌که مردم تنها یک برگه سهام یا تعهد در دست خود دارند.

 

صادقی با بیان اینکه اموال پدیده در طی ۴ سال گذشته به‌سختی حفاظت ‌شده است، افزود: امروز شرکت‌ها و پیمانکاران از پدیده شکایت کرده‌اند و به دنبال دریافت بدهی خود هستند. بر اساس قانون، باید اموال این شرکت به مزایده گذشته شود؛ اما بنده با اجازه ریاست قوه قضا، فعلا این موضوع را متوقف کرده‌ام؛ البته در اینباره، دادگاه قضات علیه من کیفر خواست داده است. 

 

دادستان عمومی و انقلاب خراسان رضوی اعلام کرد: معلوم نیست که مشکل پدیده چه زمانی حل شود، چون در این زمینه دستگاه قضا به تنهایی تصمیم گیر نیست و نهادهای دیگری هم عضو ستاد تدبیر برای حل این مسئله هستند.

 

وی در پایان گفت: نظر شخصی من این است که چه بخش خصوصی و چه دولتی اگر در زمینه‌ی پدیده ورود کنند و این شرکت را خریداری کنند، قطعا سود خواهند کرد.

انتهای پیام/