به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام هادی صادقی شب گذشته در ششمین نشست کشوری دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری‌های سراسر کشور در مشهد اظهار کرد: معنای این موضوع این نیست که زنان ضعیف‌تر هستند یا اینکه قابلیت‌های کمتری دارند، یا از منظر اجتماعی در جایگاه اجتماعی درجه دو قرار دارند. 

وی تشریح کرد: در دوران‌هایی که نسبت به زنان به‌عنوان جنس درجه دوم می‌اندیشیدند و نیز در دوران جاهلیت عربستان زنان جنس دوم بودند، اسلام که یک آیین پیشرو است آن اندیشه را کنار زد و تغییر داد و از نظر ارزش‌های انسانی و قدر اجتماعی و حقوق انسانی و اجتماعی زن را هم‌تراز مرد دانست.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با تأکید بر اینکه این به‌معنای مشابهت نیست؛ ادامه داد: از نظر فرهنگ اسلامی زن هم مثل مرد یک انسان است و خداوند در جایی که خواسته از انسان برتر نام ببرد، از زنان نام برده است.

صادقی اظهار کرد: در مسأله زنان وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمانید ما باید تهاجمی عمل کنیم، مقصودشان این نیست که در جامعه کوتاهی وجود ندارد و وضع زنان عالی است، بلکه می‌خواهند بگویند فرهنگ اسلامی چنین است، اما آیا فرهنگ ایرانی ما هم‌اکنون فرهنگ پیشروی اسلامی است؟

وی متذکر شد: واقعیت این است که با آنچه که مطلوب اسلام است فاصله داریم و باید برای برطرف شدن این فاصله تلاش کنیم.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به وجود ظلم نسبت به زنان در برخی از اقوام؛ توضیح داد: وضع موجود ما صددردصد اسلامی نیست، در مواردی به تبعیت از تبلیغات غربی از زنان استفاده ابزاری می‌شود، همچنین خشونت‌های فیزیکی نسبت به زن جریان دارد و عده‌ای به زنان زور می‌گویند، بنابراین باید در این عرصه تلاش کرد.

صادقی یادآور شد: یکی از اقدامات دفاتر این است که حقیقت ماجرا را دریابد و به آنان کمک کرده و برای درمان آن گامی برداشته شود.

وی تأکید کرد: ما در فرهنگ خودمان احتیاج به ارتقا داریم اما نه به سمت فرهنگ غربی، بلکه باید به سمت فرهنگ اسلامی حرکت کنیم.

زندان مجازات اصلی اسلامی نیست

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به آسیب‌های زنان به‌علت مجازات؛ هشدار داد: زندان مجازات اصلی اسلامی نیست و فقط در برخی معدود از آن استفاده می‌شود اما چون در فرهنگ غرب مجازات بدنی را خشن دانسته‌اند، ما هم از آنان تقلید کردیم و حقوق‌دانان این فرهنگ غربی را پذیرفته و زندان را به‌عنوان مجازات اصلی قبول کرده‌اند.

صادقی با بیان اینکه یکی از شرایط مجازات این است که باید شخصی باشد؛ گفت: با زندان، خانواده هم مجازات می‌شوند، علاوه بر آن به‌دلیل اینکه هزینه برعهده دولت است، دولت هم مجازات می‌شود همچنین جامعه هم مجازات می‌شود چون باید خرج آن از بیت‌المال پرداخته شود.

وی با اشاره به اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم زندان دانشگاه جرم و جنایت است؛ متذکر شد: با زندانی کردن، فرد فعال در جامعه را از فعالیت اجتماعی بازداشته‌ایم و ممکن است فعالیت‌های ناسالمی در زندان انجام دهد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه بیان کرد: زندان یعنی سلب آزادی و سلب آزادی یعنی سلب انسانیت، زیرا اصل و اساس انسانیت آزادی است و اینگونه حقیقت انسانیت نمی‌تواند تبلور پیدا کند در نتیجه فرد تبدیل به مهره‌ای برای اطاعت از قوانین زندان یا شبکه‌های حاکم در زندان می‌شود، در همه دنیا چنین وضعیتی وجود دارد، مگر اینکه زندان انفرادی باشد.

ضرورت ارائه مجازات‌های جایگزین به‌جای زندان

صادقی با بیان اینکه زندان اثر پیشگیرانه لازم را ندارد؛ گفت: خطاب ما به دانشمندان و اندیشمندان و حقوق‌دانان این است که به‌جای زندان روش‌های دیگری از مجازات را ارائه دهند.

وی با اشاره به وجود خشونت در جامعه نسبت به زنان؛ تأکید کرد: حتما باید با این خشونت مقابله شود، لایحه‌ای علیه خشونت تدوین شده و مراحل آن حتما انجام شود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه طبق فتوای فقها اگر زن خطایی کند مرد وظیفه دارد از او درگذرد؛ اضافه کرد: این فتوا باید پشتوانه حقوقی و قانونی پیدا کند زیرا به دستورات اخلاقی نمی‌توان بسنده کرد.

صادقی متذکر شد: باید فرهنگسازی صورت گیرد و مردان جامعه به‌گونه‌ای تربیت شوند تا نسبت به زنان با خشونت رفتار نکنند، همچنین تضمین‌های قانونی را برای تأمین امنیت زنان ایجاد کنیم، اما راه مگر در موارد خاص و خطیر، زندان نیست.

دفاتر حمایت از کودکان و زنان اختیارات و اقتدارات قانونی را ندارند

در ادامه مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه موضوعات این نشست در سه کارگروه مطرح شد؛ گفت: برنامه‌ریزی برای آن از تیرماه سال 96 آغاز شد و مورد بررسی و داوری قرار گرفت و در این جلسه گزارشات نهایی کارگروه‌ها مطرح شد.

سیدعلی کاظمی تشریح کرد: کارگروه اول متشکل از نمایندگان 10 استان بود که رصد مشکلات زنان را برعهده داشت و تعریفی از زنان، زنان بی‌سرپرست، زنان بدسرپرست و زنان خودسرپرست صورت گرفت و وضعیت قانونی آن‌ها بررسی شد.

وی ادامه داد: در کارگروه دوم مشکلات فرزندان طلاق در زمینه حضانت و ملاقات با آن‌ها و مشکلات فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست، فرزندان اتباع و کودکان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی بررسی شد.

مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به رصد قوانین محجورین به‌ویژه صغار در کارگروه سوم؛ بیان کرد: در این کارگروه سن تمیز بلوغ و رشد بررسی و مسؤولیت کیفری به تفکیک حدود و قصاص تعزیرات مورد بررسی قرار گرفت.

کاظمی با اشاره به اینکه دفاتر حمایت از کودکان و زنان با وجود صلاحیت‌های گسترده اختیارات و اقتدارات قانونی را ندارند؛ تأکید کرد: در این خصوص نیاز است مصوبات قانونی به‌تصویب مجلس برسد.

وی اضافه کرد: براساس رأی‌گیری‌ها براساس شاخص‌های متعدد، کارگروه دوم به‌عنوان کارگروه برتر معرفی شد.

انتهای پیام/