به گزارش صبح توس؛گود های خطر ساز، خراسان رضوی رتبه اول خوارزمی، جریمه سنگین در انتظار محتکران، آزادگان سرمایه‌های ارزشمند و چهره‌های فداکار کشورند، نقشه گسل‌های مشهد روی میز شورای عالی شهرسازی، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

گود های خطر ساز

40 گود خطرناک برای ساخت برج ها و ساختمان ها در شهر رها شده است که از این تعداد پنج گود را خود مسئولان گودهای بحرانی شهر نام گذاشته اند. مالکان، زمین را کنده و بعد همه چیز را رها کرده و رفته اند. حالا فقط منظره گودهای عمیق و ترسناک در خرابه‌ها باقی مانده است. خطرآفرینی گودهای رهاشده تا جایی حساسیت برانگیز شده است که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز اواخر سال گذشته طی مکاتبه ای با نواحی شهرداری مشهد اعلام کرد که دستگاه های مسئول برای تعیین تکلیف گودهای خطرناک سطح شهر اقدام کنند. 

گشتی در شهر در جست و جوی گودهای خطرناک

اگر یک نیم روز گشتی در شهر بزنید، به راحتی می توانید این گودهای پرخطر را ببینید، یکی از این موارد گودبرداری بزرگ خیابان اندیشه 3 در قاسم آباد است، گودبرداری بزرگی که حفاظ ایمنی استانداردی ندارد و با میله های آهنی، فنس کشی و زباله ها نیز داخل آن انباشته شده است و بوی تعفن شدید آن هر رهگذری را آزار می دهد. خطرناک تر از همه این است که در سمت راست این گودبرداری، آپارتمان های مسکونی چهار طبقه قد کشیده که هرلحظه ممکن است خطرساز باشد. یکی از ساکنان اطراف این گودبرداری مدعی می شود: بیش از 15 سال است   این گود برداری به حال خود رها شده است.

گودال بزرگ واقع در خیابان توحید، نبش کوچه رضوی ها هم که حکایت خاص خودش را دارد. دو سال پیش نیز این گودال آن قدر برای مردم منطقه مشکل ایجاد کرده بود که اهالی منطقه در تماس با روزنامه «خراسان رضوی» خواستار تعیین تکلیف وضعیت آن شدند. در آن زمان گزارشی با عنوان «همزیستی با گودالی عظیم» در روزنامه «خراسان رضوی» منتشر شد. گودالی  با 20 متر ارتفاع که چندین سال است به حال خود رها شده و ممکن است خطرآفرین باشد.

گودبرداری رهاشده در حاشیه بولوار ارشاد مشهد، گودبرداری های خیابان حرعاملی، سرافرازان 12 و بهشتی 39 نیز تعداد دیگری از این گودهای خطرساز رها شده در مشهد است که باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود.

تکلیف چیست؟

اما سوال این جاست که تکلیف این گودهای خطرناک رهاشده در شهر چیست؟ فرامرز ذوقی، معاون فنی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، در گفت و گو با «خراسان رضوی» در این باره می گوید: با دستگاه های مربوط مثل شهرداری، راه و شهرسازی و حتی مقام قضایی مکاتبه می کنیم تا این گود ها را تعیین تکلیف کنند، ولی اگر پروژه ای در حال اجرا باشد، مهندسان ما نظارت دقیقی بر مقاوم سازی انجام می دهند.

وی از گود برداری توسط مالکان قبل از دریافت مجوز از دستگاه ها و مشخص شدن مهندس ناظر از طرف نظام مهندسی گلایه می کند و می افزاید: گودبرداری هایی در   شهر انجام شده که نه مهندس ناظر   و نه مجری از آن اطلاع دارد، همین موضوع باعث می شود که ادامه روند پروژه به مشکل بخورد و گودبرداری ها سال های سال به حال خود رها و چه بسا مشکلاتی برای مردم ایجاد شود؛ این جاست که شهرداری باید از اختیارات بند 14 ماده 55 قانون شهرداری استفاده و به هر طریقی مالک را ملزم کند که گودبرداری ها را   پر یا تعیین تکلیف کند.

 

خراسان رضوی رتبه اول خوارزمی

میرزاده-  مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره علمی، پژوهشی، مهارتی نوجوان خوارزمی، روز گذشته در دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد و شرکت کنندگان استان خراسان رضوی توانستند با کسب 11 رتبه اول، رتبه برتر کلی این جشنواره در بین استان‌ها را کسب کنند. به گزارش «خراسان رضوی» در این جشنواره، «بابک بقایری» و «نیما استاجی» در رشته پژوهش علمی، «آوا حمیدنیا»، «سالومه کافیان» و «فاطمه بهنام» در رشته ایفای نقش به زبان انگلیسی، «زینب زرین مهر» و «یاسمن شجاع نجفی» در رشته مهارت‌های آزمایشگاهی، «شروین مهرتاش»در رشته زبان و ادبیات فارسی، «پری ناز مجاور» و «مانیا شاهرود نژاد» در رشته دست سازه ها و  «محمد برفرازی» در رشته بازارچه دانش آموزی حائز حدنصاب کسب عنوان اول این رشته‌ها شدند.

در مراسم اختتامیه این جشنواره، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: جشنواره نوجوان خوارزمی حدود 13 سال قبل توسط معاون وقت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در مشهد آغاز شد و در ادامه مراسم، به عنوان یک رویداد علمی از جانب خراسان رضوی به همه دانش آموزان هدیه شد. «علی زرافشان» با اشاره به شرکت حدود دو میلیون و 700 هزار نفر در جشنواره نوجوان خوارزمی افزود: با توجه به شرکت حدود 9 میلیون نفر رشته در این جشنواره، هر دانش آموز به طور میانگین در حدود سه رشته این جشنواره شرکت کرد و این نشان دهنده توانمندی‌ها و ظرفیت‌های زیادی است که در دانش آموزان وجود دارد. وی خاطرنشان کرد: باید توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در عرصه دانش آموزی شناخته و از آن‌ها برای آینده کشور استفاده شود. زرافشان افزود: با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری، زیرساختی فراهم شده است که صندوق حمایت از نوآوری‌های دانش آموزی، از فعالیت‌های انجام گرفته حمایت کند. وی در ادامه سخنانش گفت: سه سال قبل با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، کاری را برای دانش آموزان دوره متوسطه اول در زمینه کشف استعدادهای برتر کارآفرینی انجام دادیم که این کار در سال تحصیلی جدید، دوباره اجرا می‌شود و در این زمینه، طرح‌هایی که برای جشنواره نوجوان ارسال می‌شود، باید به یک ایده کارآفرینانه تبدیل شود. همچنین برنامه «ایران مهارت» برای دانش آموزان دوره متوسطه اجرا می‌شود که در قالب آن، هر دانش آموز دوره متوسطه باید یک مهارت را در کنار تحصیل، یاد بگیرد.

مهارت آموزی و آموزش‌های کاربردی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز با اشاره به این که آموزش و پرورش به عنوان دستگاه مولد نیروی انسانی در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: مسیر توسعه در همه کشورها از آموزش و پرورش عبور می‌کند و ما نیز از این قاعده مستثنا نیستیم. «قاسمعلی خدابنده» افزود: برگزاری جشنواره نوجوان خوارزمی، موجب می‌شود رویکردهای آموزشی از انتقال محفوظات و القای ذهنی به دانش آموزان، به مهارت آموزی و آموزش‌های کاربردی تبدیل شود. وی خاطرنشان کرد: باید از یادگیری مهارت‌ها توسط دانش آموزان بهره بگیریم و مدرسه را به یک نهاد اجتماعی تبدیل کنیم. معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز گزارشی از برگزاری این جشنواره ارائه کرد. «رضا صابری تولایی» افزود: تعداد کل شرکت کنندگان در این جشنواره هشت میلیون و 843 هزار و 667 نفر رشته بود که در شش رشته پژوهش علمی، ایفای نقش به زبان انگلیسی، مهارت‌های آزمایشگاهی، زبان و ادبیات فارسی، دست سازه‌ها و بازارچه دانش آموزی با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این مراسم، 320 دانش آموز منتخب چهارمین جشنواره خوارزمی از استان‌های مختلف کشور و همچنین داوران و ناظران فنی این جشنواره، تقدیر شدند.

 

جریمه سنگین در انتظار محتکران

مدیر کل تعزیرات حکومتی: محتکران تا 70 درصد ارزش کالا جریمه می شوند

 پیروز-مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خراسان رضوی گفت: افراد حق ندارند کالایی را که در گذشته و با قیمت کمتری خریداری کرده اند به واسطه افزایش قیمت ها یا نوسانات ارزی گران تر بفروشند. 

سود قانونی هر واحد صنفی مشخص شده است و باید در هر شرایطی سود قانونی رعایت شود و چنان چه فرد احتکار کننده قصد اضرار به نظام نداشته باشد از 10 تا 70 درصد ارزش کالا در حق دولت جریمه خواهد شد و متخلف، ملزم به عرضه کالا در بازار است.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل ، “حمیدرضا کریم” افزود: اقدام در راستای نظارت کار آمد بر بازار و مقابله با اخلال گران حوزه های اقتصادی به ویژه در زمینه احتکار و اختفای کالا ، کم فروشی و گران فروشی با مشارکت دستگاه قضایی و اداره کل تعزیرات حکومتی استان و پلیس آگاهی و اداره مبارزه با جرایم اقتصادی و بازرسان نتیجه مهمی چون کشف سه انبار بزرگ کالا شامل  هزاران دستگاه انواع لوازم خانگی به ارزش تقریبی یک صد میلیارد ریال ، قطعات خودرویی به ارزش چهار میلیارد ریال و برنج هندی به میزان 1900 تن داشت که اقدامات اولیه از سوی مقام محترم قضایی را در پی داشته است.

 

رشد صادرات برموج نوسانات ارزی

نویسنده : مسعود حمیدی

نوسانات ارزی چهارماه نخست امسال و افزایش نرخ ارز به حدود دو برابر باعث شده است که میل تولیدکنندگان به صادرات محصولات خود در استان بیشتر شود؛ به‌طوری‌که بر اساس آمار منتشرشده در سامانه گمرک کشور، مجموع صادرات انجام‌شده از پایانه‌های گمرک استان ازنظر ارزش بیش از 702 میلیون دلار و ازنظر وزنی 834 هزار تن بوده است. به گزارش خبرنگار ما این ارقام در مدت مشابه سال گذشته یعنی چهار ماهه 96 از نظر ارزش صادرات صورت گرفته از پایانه‌های گمرک استان 544 میلیون دلار و ازنظر وزنی حدود 710 هزار تن بوده است که مقایسه این آمار نشان‌دهنده رشد 158 میلیون دلاری ازنظر ارزش صادرات و 124 هزار تنی ازنظر وزنی است.

 البته این رشد را می‌توان ناشی از افزایش قیمت ارز و سود حاصل از صادرات برای فعالان اقتصادی استان تحلیل کرد که باعث رونق صادرات استان در چهارماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است، اما اگر وضعیت صادرات استان را در چهارماهه امسال و در کش‌وقوس نوسانات ارزی و خروج آمریکا از برجام بررسی کنیم، نتایج جالبی به دست خواهیم آورد.

تنوع در فروردین

بر اساس آمار منتشرشده در سامانه گمرک کشور، صادرات استان در فروردین‌ماه امسال ازنظر ارزش 114 میلیون دلار و ازنظر وزنی حدود 175 هزار تن است و بیشترین صادرات انجام شده در فروردین‌ماه مربوط به صادرات «سیب تازه» به ارزش 4.5 میلیون دلار از پایانه دوغارون است و محموله‌های صادرشده به کشورهای امارات، اسپانیا و هنگ‌کنگ ازنظر ارزش دلاری در رتبه‌های بعدی بوده‌اند.

اردیبهشت؛ دوبرابر شدن صادرات بعد از نوسانات ارزی

وضعیت صادرات استان در اردیبهشت‌ماه و در زمان اوج نوسانات ارزی به بالاترین حد خود رسید و در این ماه، میزان صادرات از پایانه‌های گمرکی استان به 237 میلیون دلار و ازنظر وزنی به 243 هزار تن رسید؛ یعنی صادرات استان در این ماه نسبت به ماه قبل بیش از دو برابر شده و بالاترین محموله صادراتی مربوط به کفپوش‌ها و مشتقات آن به ارزش بیش از  13 میلیون دلار بود و کشورهای امارات، هنگ‌کنگ و اسپانیا در رتبه‌های بعدی ارزشی محموله‌های صادرشده استان قرارگرفته‌اند.

 

 

شهرآرا؛

آزادگان سرمایه‌های ارزشمند و چهره‌های فداکار کشورند

رئیس شورای شهر مشهد آزادگان را سرمایه‌های ارزشمند و چهره‌های فداکار کشور دانست. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، محمدرضا حيدري روز گذشته به هم اه جمعي از اعضاي شوراي شهر و برخي از مديران شهري مشهد با حضور در موسسه فرهنگي «پيام آزادگان» با تعدادي از آزادگان ٨ سال جنگ تحميلي ديدار و گفت وگو كرد.
وي در اين ديدار گفت: آزادگان سرمایه‌های ارزشمند و چهره‌های فداکار کشورند که مورد غفلت قرار گرفته‌اند و آن‌گونه که شایسته است به جامعه معرفی و شناسانده نشده‌اند. وی با بیان اینکه آزادگی یک فرهنگ و نیاز امروز جامعه ماست تصریح کرد: تا زمانی که این سرمایه‌های ارزشمند (آزادگان) در کنار ما هستند، باید از وجود پرخیر و برکت آن‌ها بهره‌های لازم را ببریم. باید خاطرات آن‌ها را ثبت و ضبط کرد تا برای نسل‌های آینده ماندگار
و مانا شود. 
حیدری افزود: حوزه فرهنگی مدیریت شهری اعم از کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا و سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری باید تمام توان خود را برای ثبت و ضبط و انتشار این خاطرات صرف کند تا نسل جوان ما بداند آنچه در اختیارش قرار گرفته است محصول چه فداکاری‌ها و رشادت‌هایی است. این گفته‌ها نافی مسائل و مشکلات امروز جامعه نیست و همه در قبال شرایط کنونی مسئولیم. رئیس شورای شهر مشهد با تأکید بر اینکه ایثارگران نباید در کش‌ و قوس مشکلات به فراموشی سپرده‌ شوند و مورد بی‌توجهی قرار گیرند گفت: نوع مواجهه این عزیزان با مسائل درون اردوگاه و دوران اسارت بیانگر طبع والا و بزرگواری ایشان است و باید الگوی همگان قرار گیرد. حیدری خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم در حوزه مسئولیت و اختیارات خود وظیفه‌مان را به بهترین شکل در قبال آزادگان و خانواده‌های شاهد و ایثارگر انجام دهیم و شرمنده‌شان نشویم. وی ایثارگران را پشتوانه‌های معنوی و انگیزه‌ای برای جامعه دانست و گفت: حوزه فرهنگی باید در مناسبت‌ها، فرهنگ‌سراها و دیگر حوزه‌های مربوط، با برنامه‌ریزی مدون، از ظرفیت و توانمندی‌های آزادگان بهره ببرد. حیدری افزود: برنامه اکران تصاویر «شهدای غریب» اقدامی کم‌نظیر از سوی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری بود که به شکل بسیار خوبی برگزار شد. 

 

قشه گسل‌های مشهد روی میز شورای عالی شهرسازی 

تدقیق گسل‌های مشهد و ممنوعیت ساخت و ساز ساختمان‌های با اهمیت خیلی زیاد در حریم گسل به تأیید شورای فنی استانداری خراسان رضوی رسید و برای تأیید نهایی به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال شد. این خبری را رئیس دفتر منطقه شمال شرق مرکز تحقیقات راه و شهرسازی روز گذشته به شهرآرا اعلام کرد و گفت: در این مطالعات علاوه بر ساختمان‌های با اهمیت بسیار بالا، مدارس، پمپ بنزین و پمپ گاز هم اضافه شده است.
محمدرضا مهردوست اظهار کرد: در مطالعات تدقیق گسل‌ها، مختصات و حریم ۴ گسل مشهد آماده شده است و در صورت تأیید شورای عالی معماری و شهرسازی، ساخت ساختمان‌های با اهمیت بسیار بالا مانند ساختمان آتش‌نشانی، نیروگاه‌ها، بیمارستان و برخی دیگر از ساخت و سازها مانند انبار نفت یا پمپ بنزین و پمپ گاز، مدرسه و ... در حریم گسل که اکنون ١۵٠ متر در نظر گرفته شده است ممنوع می‌شود.
دیروز هم محمد شکرچی‌زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، درباره ضمانت اجرایی این مصوبه به پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی گفت: در مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی موظف شده است اجرای این ابلاغیه را به صورت میدانی رصد کند و گزارش آن را به مراجع ذی‌صلاح ارائه کند.
او به اجرای این طرح در نقاط دیگر ایران نیز اشاره کرد و افزود: بعد از مصوبه تهران، قرار بر آن شد که این اتفاق در شهرهای تبریز، کرمان، کرج و مشهد نیز بیفتد که خوشبختانه برای همه انجام شد. این مطالعات در ۶ کلان‌شهر انجام شده است و ۲۵‌شهر بزرگ دیگر نیز در دستور کار قرار دارند.
آذر سال گذشته بعد از موج زلزله‌ در برخی شهرهای کشور قرار شد‌ در ١٠ شهر که مشهد هم یکی از آن‌ها بود، ساخت و ‌ساز در حریم گسل‌ها ممنوع شود. بر این اساس، مقرر شد تا پایان سال ٩۶ نقشه پهنه‌های پرخطر مشهد تهیه و پس از تهیه این نقشه، ساخت و ساز روی گسل‌های این شهر ممنوع ‌شود.
روزهای پایانی اسفند ٩۶ هم مهردوست از عمل به وعده مذکور خبر داد و اعلام کرد که طرح تدقیق گسل‌های مشهد در جلسه‌ای با حضور شکرچی‌زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، تصویب شده است و البته لازم است بعد از تعطیلات نوروز، این طرح در شورای فنی استانداری نیز به تأیید برسد.
با این حال، آخر تیر نوبت به بررسی این مطالعات در شورای فنی استانداری رسید. در آن زمان، علی بیت‌اللهی، دبیر کارگروه ملی تخصصی مخاطرات زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: تدقیق نقشه گسل‌ها و تعیین حریم آن پس از ١۶ ماه و با همت سازمان زمین‌شناسی استان و همکاری برخی استادان دانشگاه با اولویت شهرهای تهران، کرج، مشهد، تبریز و کرمان انجام شده است. بر این اساس، ١۴ مصوبه قابل اقدام پس از تعیین محل گسل‌ها تدوین شد. یکی از این مصوبات ممنوعیت بلندمرتبه‌سازی و ساخت و ساز ساختمان‌های مهم در مسیر گسل‌ها و حریم آن‌هاست.

انتهای پیام/