به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام ناهیدی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان خلیل آباد ضمن گرامیداشت ۲6 مرداد سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی، اظهار داشت: انسان متدین در برابر مشکلات و سختی ها صبر پیشه می کند و صبوری آزادگان در طول تاریخ انقلاب حائز اهمیت است.

وی با اشاره به کشتار مظلومانه حجاج ایرانی در سال 66 به دست آل سعود، خاطرنشان کرد: حج 66 یکی از صفحات کتاب جنایت آل سعود بود که در کنار خانه خدا حجاج ایرانی را به خاک و خون کشید.

خطیب جمعه خلیل آباد ادامه داد: این جنایت ها فراموش شدنی نیست و باید مجامع بین المللی این جنایت ها را پیگیری کنند و کمیته حقیقت یاب برای جنایت های آل سعود در ایام حج تشکیل شود.

وی در ادامه ضمن تبریک عید قربان، تصریح کرد: نماز عید قربان نیز از سدر اسلام برپا می شده و این نماز نیز روز چهارشنبه در مسجد جامع خلیل آباد اقامه خواهد شد.

امام جمعه خلیل آباد با تأکید بر اینکه قربانی یکی از سنت های ابراهیمی در روز عید قربان است، اذعان کرد: مردم از ذبح دام در معابر عمومی و منازل عمومی خودداری کنند و هماهنگی لازم را با دامپزشکی شهرستان داشته باشند.

وی با بیان اینکه از سال 96 یکی از برنامه هایی که در دستور کار شورای فرهنگ عمومی شهرستان قرار گرفت بحث فرهنگ سازی صحیح مراسمات ترحیم اموات بود، عنوان کرد: کارهای کارشناسی زیادی در این زمینه انجام گرفته است.

ناهیدی با اشاره به اینکه مراسم تحریم امروزه رنگ و لعاب تشریفات به خود گرفته است، تشریح کرد: از سیره های حسنه پیامبر و اهل بیت است که در همسایه ها و اقوام در منازل خود غذا طبخ نمایند و به منزل عزاداران بیاورند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه پرهیز از اسراف و هزینه های سنگین مراسم تحریم بسیار لازم و ضروری است، بیان کرد: پذیرایی های تشریفاتی در مجالس ترحیم مردم را از معنویت دور می کند و باید سعی کنیم هزینه های مجالس ترحیم باید به سمت کارهای خیر و عام المنفعه سوق داده شود.

انتهای پیام/