به گزارش صبح توس؛  سعید رضا قنبری زاده صبح امروز در مراسم تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه در تربت حیدریه اظهار کرد: با توجه به اینکه امروز رفتار بیماریها در کشور تغییر یافته و بیماریهای واگیر به غیر واگیر مانند؛ قلبی عروقی، سکته های مغزی، فشارخون و تصادفات مبدل شده می طلبد تا افراد جامعه در خود مراقبتی از سلامت  نقش آفرین باشند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به تغییر در بیماری ها و ریشه کن شدن بیماری های واگیر و رشد بیماری ها غیر واگیر، اصحاب رسانه در اجتماعی شدن سلامت و آگاهی به مردم در راستای خود مراقبتی نقش مهمی دارند.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: یکی از مهم ترین مولفه های با اولویت ما، اجتماعی شدن سلامت و افزیش سواد سلامت شهروندان است که برای تحقق آن به کمک خبرنگاران نیازمندیم.

 

وی افزود: اجتماعی شدن سلامت به عنوان یک سیاست راهبردی به منظور ارتقای سلامت عمومی با هدف کاهش نابرابری ها، هماهنگی های بین بخشی و نظامند کردن مشارکت های اجتماعی در حوزه سلامت، دنبال می شود.

 

قنبریزاده گفت: هدف از توسعه مسوولیت اجتماعی اصحاب رسانه آن نیست در بحث درمان و مسایل بهداشت درگیر شوند، بلکه باید در حوزه مسوولیت پذیری اجتماعی سلامت، مشارکت داشته باشند.

 

وی افزود: مجمع سلامت در مراکز استان ها و شهرستان ها با هدف کاهش نابرابری ها، هماهنگی های بین بخشی و ایجاد ساختار و نظامند کردن مشارکت های اجتماعی با تشکیل کانون های سلامت محله در شهرستان ها آغاز بکار کرده و شایسته است خبرنگاران در قالب تورهای یکروزه گرشگری علمی، ضمن بازدید از این مراکز، شهروندان را با عملکرد آنها آشنا سازند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشک تربت حیدریه نیز گفت: یکی از سیاست ها و اولویت های کاری ما خودمراقبتی و تقویت سواد سلامت آحاد شهروندان است.

 

الهام بهره مند افزود: آمارها نشان می دهد 94 درصد مراجعان به مراکز درمانی از خدمات درمانی ارایه شده، راضی بودند که البته برای خود ما این رقم راضی کننده نیست.

 

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با زیرپوشش داشتن سه شهرستان تربت حیدریه، مه ولات و زاوه به 350 هزار نفر جمعیت سه شهرستان در جنوب استان خراسان رضوی خدمات می دهد.

 

این دانشگاه 190 تخت در بیمارستان نهم دی تربت حیدریه و 20 تخت در مه ولات دارد.

 

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه دارای 52 نفر عضو هیات علمی و 619 نفر دانشجو است که دانشجویان در 10 رشته مامایی، اتاق عمل، هوشبری، پرستاری، فناوری اطلاعات سلامت، علوم آزمایشگاهی، بهداشت محیط، بهداشت عمومی، فوریت پزشکی، تکنسین سلامت دهان و دندان و در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته تحصیل می کنند.

 

دوره آموزشی خبرنگار حوزه سلامت برگزار می شود

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: برای نخستین بار در سطح کشور و با هدف نقد علمی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی، دوره آموزشی و تخصصی حوزه سلامت برای خبرنگاران این منطقه برگزار می شود.

 

غلامرضا میری افزود: دوره آموزشی در 2 قالب تئوری و عملی و البته بر اساس میزان استقبال اصحابه رسانه برگزار می شود.

 

وی در بخش دیگری با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه جزو معدود دانشگاه های علوم پزشکی در سطح کشور است که دارای کادر متخصص و بودجه مستقل خاص روابط عمومی است، گفت: همین استقلال در تصمیم سازی، موجب شده تا در برخی مولفه ها صاحب برند و نیز شاخصه های ارزیابی خاص بشویم و نیز در حوزه تولید محصولات نیز استفاه از کار متخصص و لسوز موجب شد تا 800 میلیون ریال صرفه جویی در هزینه کرد اعتبارات داشته باشیم.

 

میری همچنین اظهار داشت: در ارزیابی های جهانی نیز مشخص شده در بین دانشگاه ها بیشترین ارتقا و جهش علمی را داشتیم و گواه این ادعا آن است در حالی که دانشگاه علوم پزشکی تهران در سطح جهانی فعالیت دارد، رتبه 555 را کسب کرده و این ر حالی است که در بخش سامانه رتبه ما 11 هزار و 42 می باشد.

 

وی گفت: با این حال یکی از کمبودها و به تعبیری ضعف های کاری ما در بخش برون سازمانی است که در برنامه استراتژیتدوین شده، به دنبال رفع تدریجی آن هستیم.

 

انتهای پیام/