به گزارش صبح توس؛ علی رضا رشیدیان در جریان دیدار مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان و معاونین وی به مناسبت هفته حمایت از صنایع کوچک افزود: ما برای توسعه وارتقا تولید و بهره گیری از مزیت های بالقوه استان و تبدیل آنها به تولید متناسب با نیاز بازار وایجاد اشتغال و تکمیل چرخه تولید و افزایش سود نیازمند گسترش واحدهای صنعتی کوچک هستیم .
وی اظهار کرد: در حوزه صنایع باید بررسی کرد در چه حوزه هایی باید متمرکز بر ایجاد اشتغال شد و چه صنایعی زمینه تکمیل چرخه ارزش افزوده را داراست.
 وی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان "حمایت از کالای ایرانی " گفت : از سویی در کنار این دو محور باید به تاکید رهبر معظم انقلاب  هم برای  ارتقا کیفیت محصولات تلاش کرد و از سویی در حوزه صنایع بزرگ از ظرفیت واحدهای کوچک برای تولیدات بهره برد.
وی عنوان کرد: در این راستا امروز باید در کنار صنعت و شرکت شهرک های صنعتی، اتاق فکری از نخبگان و این عرصه فعال شود که با توجه به شرایط بازار ، ظرفیت های استان ، امکانات بالقوه و محدودیت ها مشاوره های لازم را به واحدهای صنعتی مختلف ارائه شد تا از امکانات و ظرفیت های در اختیار بیشترین و بهترین بهره وری را داشته باشند.
وی ادامه داد: این تیم فکری در کنار شما می تواند برای حوزه های مختلف ضمن ارزیابی های دقیق و کارشناسی وضعیت و شرایط موجود ،راهکارهای مناسب را  ارائه داده  و به بهبود ارتقا اشتغال و تولید و درآمد منجر شود.
 رشیدیان تصریح کرد : در این میان استفاده از ظرفیت خالی واحدهای تولید و کارخانجات و تولید بدون کارخانه از دیگر مباحثی است می تواند در عین ایجاد ارزش افزوده و بهره وری بیشتر از امکانات و ظرفیت ها منجر به شکوفایی خلاقیت ها و ارتقا ظرفیت های دانش بنیان و ورود توان علمی جوانان دانشگاهی به عرصه تولید شود.
 وی اظهار کرد: امروز بسیاری از جوانان ما با توجه به توان علمی و دانشی خود طرح ها و ایده های بسیار برجسته برای برخی قطعات و اجزا مهم و دانش بنیان دارند که می تواند در حوزه های مختلف برای استان و کشور بسیار ارزشمنده بوده موجب ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خروج ارز کشور شود.
وی افزود: برای تولید این طرح ها و ایده ها می توان از ظرفیت خالی کارخانجات موجود بهره گرفت .
استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به وجود 38 شهرک صنعتی موجود استان افزود : استفاده از تسهیلات ارزان قیمت توسعه اشتغال پایدار روستایی برای تقویت و شکل گیری واحدهای اقتصادی در شهرک های صنعتی موجود در مناطق روستایی و محروم می تواند هم سرمایه گذاری انجام شده در این شهرک ها که امروز در بخشی از آنها بلااستفاده مانده را فعال کرده و بهره وری آنها را ارتقا دهد و هم ایجاد اشتغال ورونق اقتصادی و معیشتی را در این مناطق در پی داشته باشد.
 وی ادامه داد: ایجاد ارتباط بین واحدهای مختلف اقتصادی و تولیدی می تواند بهره وری آنها را افزایش دهد زیرا هر یک می توانند بخشی از نیاز دیگری را تامین و تولید کنند بدون آنکه نیاز به سرمایه گذاری جدید باشد.
 
تولیداتی که متناسب با نیاز بازار نیست متوقف شود
رشیدیان در ادامه توجه به بازار و نیازهای آن را از جمله ضرورت ها برای حضور و پایداری واحدهای اقتصادی دانست و گفت : تولیداتی که متناسب با نیاز بازار نیست باید متوقف شود.
 وی با بیان اینکه برخی تولیدات و واحدهای تولیدی موجود مقرون به صرفه و اقتصادی نیستند ،اظهار کرد : برای کمک به حل مشکل این واحدها ، ارائه مشاوره مناسب به افراد و فعالان این عرصه می تواند بسیار موثر باشد.
 وی ادامه داد: ایجاد مراکز مشاوره ای که بتواند تولید را اصلاح ، بررسی و جایگزین کند ، می تواند به تقویت این صنایع و واحدها بیانجامد که در این راستا قرارگیری تیمی مشاوره ای برای هر شهرک صنعتی که از تولید تا بسته بندی ، حمل کالا به بازار و غیره را رصد کرده  اشکالات را شناسایی کند خود راهگشاست.
وی برای موضوع بحث تقویت کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی را از دیگر محورهایی دانست که شرکت شهرک های صنعتی استان می تواند در این زمینه گام موثری برداشته و زمینه اشتغال این جمعیت را با توجه به توان و تخصص آنها در قالب این دوره های کارآموزی و افزایش تجربه در کنار دانش نظری فراهم نماید.

انتهای پیام/