حسن صداقتی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، اظهار داشت: بر خلاف تصور عامه مردم که مهر را آغاز فعالیت آموزش و پرورش و تابستان را زمان تعطیلی این نهاد می دانند ولی مسائل اصلی آموزش و پرورش که فراهم کردن شرایط یک مهر با نشاط است در تابستان صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه ثبت نام دانش آموزان، کنکور سراسری، پروژه مهر، ساماندهی نیروهای جدید، بازنشستگی، استخدام و... در تابستان انجام می شود، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش در بحث ساماندهی نیروی انسانی نیز با چالش هایی روبرو خواهد بود و قطعاً مهر با نشاط با حضور معلم در کلاس درس صورت می گیرد.

مدیر آموزش و پرورش خلیل آباد با تأکید بر اینکه تا دانش آموزی ثبت نام نکند و کلاس بندی و صادر شدن ابلاغ همکاری صورت نگیرد مطمئناً نمی توان به همکاری حقوق پرداخت کرد، افزود: در بسیاری از مواقع در میان سال و جاهایی که برخی دانش آموزان ازدواج و ترک تحصیل می کنند و نرم جمعیت کلاس ها از حالت استاندارد خود خارج می شود در میان سال به مشکل برخورد می کنیم.

 

یک دانش آموز در سیستم آموزش و پرورش بسیار حائز اهمیت است

وی با اشاره به اینکه در روستاهای شوراب و ایرج آباد چون جمعیت کلاس ها کمتر از 15 نفر است کلاس شش پایه دایر شد، تصریح کرد: افزایش یک دانش آموز به یک کلاس می تواند آن کلاس چند پایه را به یک پایه تغییر وضعیت دهد.

صداقتی مهاجرت دانش آموزان روستایی به شهری برای تحصیل را یکی از چالش های آموزش و پرورش در ارائه خدمات آموزشی به روستا دانست و اذعان کرد: سال تحصیلی گذشته 113 دانش آموز روستایی در مدارس شهری ثبت نام بودند که این ضربه ای به روستا می زند و آموزش و پرورش را از ارائه خدمات به آن روستا باز می دارد.

وی با بیان اینکه خلیل آباد یکی از برخوردار ترین مناطق استان به لحاظ نیروی انسانی است، عنوان کرد: در آموزش و پرورش صرفه جویی نیرو و همچنین افزایش نیرو بسیار آسان است و یک دانش آموز در سیستم آموزش و پرورش بسیار حائز اهمیت است.

 

ازدواج های زودهنگام در مدارس دخترانه معضلی برای آموزش و پرورش است

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه تعداد دانش آموز در هر روستا می تواند تعداد نیروی آموزشی در آن روستا را کم یا زیاد کند، تشریح کرد: بر اساس تکلیفی که از استان صورت گرفته باید در خلیل آباد 24 کلاس درس کمتر از سال گذشته در جهت ساماندهی نیروی انسانی داشته باشیم و به طبع از نیروهای کادر اداری مدارس کاسته خواهد شد.

وی با بیان اینکه دهیاران و شورای اسلامی روستاها باید تلاش کنند تا دانش آموزان از مدارس شهری به روستا باز گردند تا بتوان خدمات آموزشی مطلوب‌تری در روستا فراهم کنیم، تأکید کرد: کیفیت برخی از کلاس های درس روستایی از بسیاری از کلاس های درس شهری بهتر است.

صداقتی با تأکید بر اینکه ازدواج های زودهنگام در مدارس دخترانه به خصوص در روستاها، معضلی برای آموزش و پرورش شده است، بیان کرد: بسیاری از دختران بعد از ازدواج به دلایل مختلف ترک تحصیل می کنند در صورتی که باید این افراد را مجاب کرد که حداقل تا دیپلم ادامه تحصیل دهند.

وی در پایان با بیان اینکه خیلی از محدودیت های کلاسی را دانش آموزان و اولیاء برای آموزش و پرورش می سازند، خاطرنشان کرد: امیدواریم با تعامل که صورت می گیرد بتوانیم کلاس های درس را در روستاها دایر نگه داریم.

انتهای پیام/