عبدالله حاتمیان در گفتگو با صبح توس؛ ضمن واکنش به شایعه صورت گرفته در فضای مجازی در خصوص الحاق شهرستان درگز به استان خراسان شمالی اظهار کرد: هیچ مصاحبه ای در این خصوص انجام نشده ولی به عنوان یک شهروند، با این عمل موافق هستم.

وی افزود: البته در این میان خواست مردم و مسئولین درگز تاثیر آنچنانی در مساله ندارد چرا که مقامات شهرستان قوچان با الحاق این دو شهرستان به استان خراسان شمالی مخالف هستند؛ بنابراین در تقسیمات کشوری امکان این مساله وجود ندارد که شهر درگز به تنهایی بتواند به استان خراسان شمالی بپیوندد.

نماینده مردم درگز تصریح کرد: از سوی دیگر اگر قوچان تمایل پیوستن به خراسان شمالی را داشته باشد، شهرستان درگز هم به ناچار باید این تغییر استان را بپذیرد؛ بنابراین در هر دو مورد، به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر قوچان، نظر مقامات قوچانی بر نظر مردم و مسئولین درگز ارجحیت دارد.
حاتمیان در خصوص علت های موافقت خود با الحاق درگز به خراسان شمالی توضیح داد: استان خراسان رضوی از جمله استان های پر برکت کشور است اما به دلیل مشکلات روز افزونی که گریبان این استان را می فشارد از لحاظ توسعه نیافتگی، بعد از استان سیستان و بلوچستان در مقام دوم کشور دارد.
وی عنوان کرد: مشکلات حاشیه نشینی اطراف مشهد، ورود مهاجرین خارجی به این شهر، وجود تعداد 400 هزار نفر افراد بی هویت و بی شناسنامه در سطح مشهد، مسائل بهداشتی فراوان و کم بود آب شرب از جمله مشکلاتی است که استان خراسان رضوی را با خود درگیر کرده است.
نماینده مردم درگز ادامه داد: مشهد دومین شهر کلان شهر مهاجرپذیر کشور است که سالیانه 30 میلیون زائر از نقاط مختلف دنیا وارد آن می شوند؛ ورود این زائرین سودی در اقتصاد شهرستان درگز ندارد که هیچ، مشکلاتی را هم در پی خواهد داشت.
حاتمیان اظهار کرد: با وجود مشکلاتی که ذکر شد شهرهای کوچکی مانند درگز و قوچان مورد بی توجهی مسئولین و مدیران کل استانی بوده و تمرکز اصلی آنها صرف رسیدگی به مشکلات کلان شهر مشهد خواهد شد؛ به بیان واضح تر مشکلات مشهد آنقدر زیاد است که مسئولین فرصت کمتری برای رسیدگی به سایر شهرهای استان خواهند داشت.
وی افزود: با این وجود اگر مردم و مسئولین شهرهای قوچان و درگز راضی باشند که این الحاق صورت بگیرد، ما به عنوان نماینده مردم پیگیری این مساله را بر خود واجب می دانیم، ذکر این نکته ضروری است که اجرایی شدن الحاقیه زمان زیادی می برد و لازم است نمایندگان شهرهای درگز و قوچان بیش از 50 درصد وقت و توان خود را روی این موضوع بگذارند.
نماینده مردم درگز در پایان خاطر نشان کرد: ملحق شدن شهرهای درگز و قوچان به استان خراسان شمالی روند هزینه های آنها رو به کاهش خواهد گذاشت و برکات زیادی از جمله توجه بیشتر مدیران کل و استاندار را در پی خواهد داشت؛ در ضمن روند حفر تونل الله اکبر نیز تحت تاثیر این نقل و انتقالات قرار نخواهد گرفت چرا که تونل الله اکبر یک پروژه ملی است و با تغییر استان، اعتبارات آن تغییر پیدا نخواهد کرد.
انتهای پیام/