به گزارش صبح توس؛ به نام خدایی که بزرگ ترین خبرنگار عالم است؛ خدایی که به جهت اهمیت خبر ۱۲۴هزار پیامبر خود را برای انسان ها فرستاد تا از "خبر عظیم" آگاهشان کند.

خبرنگاری نه یک حرفه است و نه یک شغل زیرا هر انسان باید خود یک خبرنگار باشداهمیت رسانه و خبر آنقدری است که قدرت های بزرگ عالم همه محتاج آن هستند و باید برای رسیدن به اهداف خود رسانه داشته باشند.

در مقطع کنونی بزرگ ترین امپراطوری رسانه ای جهان علیه جمهوری اسلامی و دین اسلام و خدایی است که از بدو عالم هزاران خبرنگار داردجمهوری اسلامی امروز به ازای هر حزب اللهی یک خبرنگار نیاز دارد و هر انقلابی باید خبرنگار باشد.

خبرنگار حق طلب است، درد مردم دارد و مطالبه گر است و باید حرف حق را به تمام عالم برساندآنچه این راه را زیباتر می کند شهدایی است که در این راه عاشقانه به شهادت رسیده اند.

 

اکنون به بررسی زندگی شهدای خبرنگار جمهوری اسلامی به صورت کوتاه می پردازیم.

 

شهید حسن باقری؛ خبرنگاری که معجزه انقلاب شد

سرلشکر محسن رضایی در مورد حسن باقری می گوید: درجلسات فرماندهان تنها یک نفر بود که عکس می‌گرفت؛ حسن باقری. یکی از علایق حسن، خبرنگاری بود. او خبرنگاری را مجاهدت می‌دانست. حسن دست راست فرماندهی جنگ بود، نبوغ نظامی‌اش درمشورت دادن به فرماندهی و پیروزی‌های جنگ تأثیری بسزا داشت.

خبرنگاری نوعی سربازی در جبهه افکار عمومی است. پاسداری از منافع مردم با فکر و قلم خبرنگار ممکن می‌شود. روز خبرنگار را به همه خبرنگاران شریف و صبور که شایستگی‌های فروانی دارند، تبریک می‌گویم.

 

 

غلامحسین افشردی معروف به حسن باقری ۲۵ اسفند ۱۳۳۴، هریس'آذربایجان - ۹ بهمن ۱۳۶۱، فکه ملقب به سقّای بسیجیان جوان‌ترین فرماندهِ ایران در دوران جنگ ایران و عراق بود.

حسن باقری  به‌عنوان جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه نقش مهمی در موفّقیّت نیروهای ایران در عملیات‌های فتح‌المبین و رمضان و هم‌چنین بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر داشت.

 

شهید سید مرتضی آوینی؛ سید شهیدان اهل قلم

سید مرتضی آوینی زادهٔ ۲۱ شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری  کارگردان فیلم مستند و روزنامه ‌نگار حوزهٔ فرهنگی اهل ایران بود، مجموعه فیلم‌های مستند تلویزیونیِ او دربارهٔ جنگ ایران و عراق با نام روایت فتح شناخته‌شده‌است.

 

سید مرتضی آوینی در شهریور ۱۳۲۶ در شهر ری به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطهٔ خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند. او از کودکی با هنر انس داشت،شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌کرد.

 

با پایان جنگ و در فاصلهٔ سال‌های پایان جنگ و تأسیس مؤسسهٔ روایت فتح، آوینی نوعی فعالیت هنری- مطبوعاتی را تجربه کرد. او در این دوره به سینما، هنر، فرهنگ واحد جهانی و مواجههٔ آن با مسائل مختلف فکر می‌کرد.

 حاصل همهٔ آن فکر کردن‌ها، تحقیق‌ها و مباحثات، نوشته‌هایی است که از او به جا مانده. تأملاتی در ماهیت سینما که در فصل‌نامهٔ فارابی به چاپ رسید و بعد مقالاتی با عناوین جذابیت در سینما، آینهٔ جادو، قاب تصویر، زبان سینما و… که از فروردین سال ۱۳۶۸ در ماهنامهٔ سوره منتشر می‌شد. مجموعهٔ این مقالات در کتاب آینهٔ جادو که جلد اول از مجموعهٔ مقالات و نقدهای سینمایی اوست جمع‌آوری شد.

 

محمود صارمی؛ خبرنگار مظلوم انقلاب

محمود صارمی در سال ۱۳۴۷ در روستای چهاربره شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان متولد شد،از آن جایی که خانواده به کار کشاورزی مشغول بودند و پدر خانواده گاه‌وبیگاه برای یافتن کار راهی کشور کویت می‌شد پس لازم بود کودکان از همان سال‌های نخستین زندگی دوشادوش خانواده مشغول به کار شوند، و محمود هم از این قاعده مستثنی نبود.

 

دوره ابتدایی را در همان روستا به پایان رساند و برای ادامه تحصیل روانه شهر بروجرد شد و در منزل خواهرش سکونت نمود. پس از شرکت در کنکور سراسری و پذیرفته شدن در رشته جغرافیا به تهران مهاجرت کرد.

 خانواده محمود هم به شهر مهاجرت کردند و بعد از گذراندن چند ترم از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران راهی جبهه‌های نبرد شد و مدت ۱۷ ماه را در آن جا گذراند مجدداً به دانشگاه بازگشت و به ادامه تحصیل پرداخت.

محمود در سال ۱۳۷۰ مشغول به همکاری با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گردید. در سال ۱۳۷۱ در حالی که به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌داد، ازدواج نمود. در تاریخ ۱۳۷۵ به عنوان مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان انتخاب شد و دو سال بعد در تاریخ ۱۷/۵/۱۳۷۷ در شهر مزار شریف به دست گروه طالبان به شهادت رسید.

 

محسن خزائی؛ راوی دلاور مدافعان حرم

 

محسن خزايي 15 آذر  سال 51 در خانواده اي مذهبي که ذاکر اهل بيت بودند به دنیا آمد او در سال 74 به عنوان متصدي صدا  فعاليت خود را در صداو سيما  آغاز کرد و  بخاطر شور و نشاط خاصي که در برنامه هاي جوان ايجاد مي کرد و با جوانان ارتباط زيادي داشت مدير باشگاه خبرنگاران جوان زاهدان شد.

 

اوج کارش زماني بود که جريان تکفيري گروهک جندالشيطان در جنوب شرق فعال شده بود. او يکبار از کمين گروهک تکفيري در حادثه تروريستي تاسوکي نجات يافت. شهيد محسن خزايي پس از موفقيت در باشگاه خبرنگاران جوان زاهدان به عنوان مدير خبر گیلان معرفي شد.

 او پس از فعاليت هاي تخصصي و حرفه اي خبر، عشق دفاع از حرم  او را به سوريه کشاند او در سوريه بعد از هر گزارش خبري خود، در بين رزمندگان مقاومت مداحي اهل بيت مي کرد. وي دارای سه فزرند، دو پسر و يک دختر است.

 

گروه خبری خبرگزاری صدا و سیما به همراه سایر رسانه ها برای پوشش آخرین وضع میدان نبرد و پیشروی رزمندگان در منطقه منیان در غرب شهر حلب حضور داشت که تروریست ها با خمپاره این گروه را مورد حمله قرار دادند.شهید خزایی در اثر اصابت ترکش ناشی از انفجار خمپاره به ناحیه سر  به شهادت رسید.

 

انتهای پیام/