به گزارش صبح توس؛ خبرنگاران از معدود قشرهای جامعه هستند که ابزاری قدرتمند همچون قلم و رسانه را تحت اختیار دارند ولی همیشه مطالبات مردمی، پیگیری و انعکاس رویدادها و عملکردهای مسؤولان را بر خود ترجیح می‌دهند و حتی در روز 17 مردادی که در تقویم جمهوری اسلامی ایران برای آنان در نظر گرفته‌شده است باز به انعکاس اخبار و گزارش‌هایی می‌پردازند که خواسته‌های مردمی را به دنبال داشته است.

خبرنگاری و حق طلبی

خبرنگاران همواره باید به دنبال حق طلبی باشند پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس».

 ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی، از مهم ترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس است. در مقابل، سخن چینی، بدگویی و به جان هم انداختن مردمان، از ویژگی های نکوهیده ای است که هر انسان عاقلی از آن ها بیزاری می جوید.

 پس چه نیکوست که صاحبان بنگاه های خبری و نیز خود خبرنگاران، همواره به دنبال واقعیت باشند و از جنجال آفرینی و بد کردن مردم با هم بپرهیزند.

رسانه ای های مظلوم

البته اهالی رسانه در خیلی مواقع مظلوم واقع و حق‎شان پایمال شده و کوتاه‎ترین دیوار موجود می‎شوند. گاه دیده شده که اگر مشکلی پیش بیاید، به سرعت انگشت اتهام به سمت خبرنگار نشانه می‎‎رود و اوست که باید جواب ندانم‎کاری برخی را بدهد.

 

 موضوع‎هایی رسانه‎ای شده که برخی معتقدند خبرنگار نباید آنها را کار می‎کرده و یا بعضی وقت‎ها شخصی صحبتی مطرح اما بعد آن را تکذیب کرده و خبرنگار متهم اصلی می‎شود.


خبرنگارها در خیلی از مواقع باید "دادستان" باشند و هر کسی بخواهد کاری اجرا کند از طریق خبرنگار موضوع را رسانه‎ای می‎کند، ولی در مواقع لزوم کسی نیست که دادِ خودشان را بستاند. "دادستان‎هایی" که فقط برخی در هنگام نیاز آنان را می‎بینند و وقتی کارشان تمام شد، دیگر او را با ما کاری نیست.

 

در این خصوص تصمیم گرفتیم با تعدادی از خبرنگاران با تجربه استان خراسان رضوی و شهر مشهد به گفتگو نشسته و مشکلات و دغدغه های آن هارا بشنویم.


حسن ضیایی خبرنگار صنعت هشت در گفتگو با در خصوص روزخبرنگار و مشکلات خبرنگاران، اظهار کرد: روز خبرنگار روز پر افتخاری است که به مناسبت شهادت شهید عزیز صارمی به این عنوان نامگذاری شده است و وظیفه همه خبرنگاران است تا از الگوی شهدای خبرنگار در شیوه کاری خود استفاده کنند

وی افزود: روز خبرنگار یکی از مهم ترین روزهای تقویم کشور است و باید مورد توجه همه افراد از جمله مسئولین کشور باشد زیرا قشر خبرنگار به عنوان رابط میان مردم و مسئولین هستند.

خبرنگاری و مشکلاتی بی پایان

خبرنگار صنعت هشت با اشاره به مشکلات انبوه خبرنگاران در شغل های خود، گفت: خبرنگاران عزیز بسیاری مشکلات را با آن دست و پنجه نرم می کنند و از سوی دیگر نیز به دلیل سختی شغل مجموعه از فشارهای کاری و خانوادگی را متحمل می شوند.

وی افزود: عدم پشتیبانی از خبرنگاران و خطر شغلی آنان یکی از مهم ترین مقوله هایی است که خطر و سختی این قشر را زیاد می کند و تحت تاثیر قرار می دهد.

ضیایی با اشاره به اینکه یکی از موارد عدم پشتیبانی در خبرنگاران عدم اختصاص بیمه به آن ها است، بیان کرد: به جرئت می توان گفت که اولا خبرنگاری سخت ترین شغل و یا جزو سخت ترین شغل ها در کشور است اما با این وجود بیمه ای برای آن ها در نظر گرفته نشده است.

 

جمال رستم زاده یکی از خبرنگاران قدیمی و زبده خراسان رضوی و نویسنده روزنامه خراسان است، که کمی هم با او هم صحبت شدیم.

 

رستم زاده در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به مهم ترین دغدغه خبرنگاری و قشر خبرنگار در مشهد، اظهار کرد: در خراسان رضوی جمعیت خبرنگاران و در واقع افرادی که دغدغه در مردم را دارند نسبت به سایر کشور بسیار زیاد است.

وی افزود: درست است که بزرگان مطبوعاتی کشور در استان خراسان رضوی هستند واکنون نیز در بهترین دانشگاه های کشور در حال تدریس هستند اما در مقابل قشر جوان نیز زیاد هستند.

 

بررسی مشکلات رسانه ای در مشهد

خبرنگار روزنامه خراسان با بیان اینکه در استان خراسان رضوی علی رغم وجود خبرنگار زیاد، رسانه ها کم هستند، گفت: علاوه بر این نیز برای خبرنگار ها نیز محدودیت ایجاد می کنند لذا می بینیم که سال هاست رسانه ها با همان خبرنگاران سابق خود فعالیت می کنند.

 

وی ادامه داد: یعنی متاسفانه رسانه های استان راه را برای خبرنگاران نو قلم باز نمی کنند و در واقع از ظرفیت خبرنگاری در استان استفاده نمی شود .

 

رستم زاده با بیان اینکه علاوه بر این مورد، دانشگاه ها و بخش های آموزشی موجود در استان خراسان رضوی وضعیت مناسبی ندارند، بیان کرد: یعنی بخش های آموزشی مناسبی که هنر نویسندگی و خبرنگاری را به هنرجو بیاموزد وجود ندارد و این یکی از ضعف های موجود در استان است.

 

وی تصریح کرد: این مهم وظیفه خانه مطبوعات استان است تا با ایجاد ظرفیت های مناسب، دغدغه مندان استان را در رسانه های بزرگی مانند روزنامه قدس، خراسان، شهرآرا و کانال های اجتماعی و رسانه های تحت وب سوق دهند.

 

انتهای پیام/