به گزارش صبح توس؛ باغ وحش مشهد در مسیر استانداردهای محیط زیست، این بیمارستان بیمار است، خراسان، کانون دیپلماسی هنر هفتم، مجلس باید در جایگاه قانون گذار باشد؛ نه مطالبه ملتمسانه، شهردار؛ یار دوازدهم تیم«پدیده»، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

خراسان، کانون دیپلماسی هنر هفتم

تفاهم نامه  همکاری مشترک سینمایی، سمعی و بصری بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و بنیاد سینمایی فارابی موسسه فرهنگی اکو در مشهد به امضا رسید. تفاهم نامه ای که بر اساس آن تولید آثار سینمایی بین کشورهای عضو اکو شامل ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، آذربایجان و ازبکستان با محوریت استان خراسان رضوی به دلیل جایگاه و ظرفیت ویژه فرهنگی هنری در منطقه دنبال خواهد شد.

دیپلماسی عمومی سینما

در این نشست، مدیر عامل موسسه فرهنگی اکو نیز با بیان این که خراسان می تواند به تبادلات فرهنگی بین اعضای اکو کمک کند، گفت: سینما یکی از مولفه های دیپلماسی عمومی است. «محمد مهدی مظاهری» افزود: تفاهم نامه ای سه جانبه بین موسسه اکو به عنوان یک سازمان بین المللی در خراسان و شرق کشور با بنیاد سینمایی فارابی و اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی امضا شد و ما از ظرفیت استان های همجوار کشورهای عضو اکو برای اجرایی شدن این تفاهم نامه استفاده می کنیم. مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری اکو افزود:کشورهای ایران، پاکستان و ترکیه از موسسان این اتحادیه جهانی هستند و ۷ کشور افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، آذربایجان و ازبکستان در سال های بعد به این اتحادیه جهانی افزوده شدند. مظاهری با تاکید بر این که موسسه اکو سازمان اقتصادی بزرگی دارد و دبیرخانه آن در ایران است، ادامه داد:در حوزه فرهنگ، هنر، ادبیات، ورزش، موزه ها، کتابخانه ها به مفهوم عام، محیط زیست، خانواده و کودک در اساس نامه اکو وجود دارد. مدیرعامل موسسه اکو با اشاره به این که دیپلماسی فرهنگی و عمومی می تواند در بسیاری از جنبه ها تاثیرگذار باشد، گفت: بسیاری از مسئولان، مفاخر و کسانی که تصدی حوزه های سیاسی کشور را دارند در جلسات غیر رسمی مطرح می کنند که همه وامدار خراسان بزرگ هستند بنابراین خراسان می تواند به تبادلات فرهنگی بین اعضای اکو کمک کند.

قول های شهردار مشهد برای حمایت 

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به این که خلق ارزش های جدید در حوزه سینما با تکیه بر کار تیمی محقق می شود، گفت: سینما ابزاری برای توسعه همکاری های بین المللی است. «علیرضا تابش» افزود: این تفاهم نامه فرصتی را فراهم کرد تا ظرفیت های سینمایی خراسان و مشهد را بررسی کنیم، ظرفیت تولید فرهنگی در مشهد بسیار قابل توجه و ارزشمند است و در دیدار با شهردار قول هایی برای استفاده از این ظرفیت داده شد. وی با اشاره به این که مولفه های فرهنگی، تاریخی و دینی مشترک بین کشورهای عضو اکو وجود دارد، اظهار کرد: یکی از دستاوردهای این تفاهم نامه تقویت پیوندهای فرهنگی بین اعضای اکو با تاکید بر سینماست. تابش ادامه داد: حرکت به سمت جهانی سازی فرهنگ به ویژه در عرصه سینما و وجود مفاهیم مشترک در سینما امروز مرزها را به یکدیگر نزدیک کرده و می تواند زمینه ساز همکاری های ملی باشد همچنین خلق ارزش های جدید در حوزه سینما با تکیه بر کار تیمی از دیگر اهداف موسسه اکو است.

توسعه همکاری ها با اکو با تکیه بر نقش خراسان

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر این که نباید از جهانی سازی غفلت کنیم، گفت: نظام های ارتباطی جدید به فرایند جهانی شدن سرعت داده و امیدواریم با همکاری کشورهای عضو اکو و نقش خراسان و ظرفیت های موجود در شرق کشور بتوانیم پتانسیل کشورهای عضو اکو را زنده کنیم و با ابزار سینما همکاری ها را توسعه جهانی بدهیم.خراسان می تواند به تبادلات فرهنگی بین اعضای اکو کمک کند.

 

 

مجلس باید در جایگاه قانون گذار باشد؛ نه مطالبه ملتمسانه

 

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: جایگاه واقعی مجلس، قانون گذاری است و نباید بر مدار مطالبه ملتمسانه حرکت کند.
به گزارش خراسان رضوی، در دومین نشست تخصصی «یاران انقلاب» با موضوع بررسی عملکرد نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی که به همت جبهه آرمان خواهان واقع بین برگزار شد، «رضا شیران خراسانی» عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اعتقاد دارم اگر مجلس می‌خواهد در رأس امور و در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد، نماینده مجلس باید به وظیفه ذاتی خود یعنی قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای آن بپردازد اما اکنون چنین نیست و بخش بزرگی از مشکلات، به این دلیل است که مجلس در جایگاه واقعی خودش نیست.
نیمی از مردم کشور درگیر مسائل قضایی هستند
وی با اشاره به 15 میلیون پرونده قضایی سالانه کشور، اظهار کرد: این که در هر پرونده 2 تا 3 نفر درگیر هستند، نشان‌دهنده این است که نیمی از جمعیت کشور درگیر مسائل حوزه قضایی هستند.
وی گفت: این وضعیت از نظر اقتصادی هم تأثیر منفی خواهد گذاشت، به‌ طور مثال اگر ملکی یا پروژه‌ای مورد دعاوی باشد، قطعاً آن پروژه یا ملک به بهره‌برداری نخواهد رسید و در این باره، من  طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی را آماده ارائه به مجلس کرده ام که در این طرح، مردم ملزم هستند عقودی را که با آن سروکار دارند در دفاتر اسناد رسمی ثبت کنند چرا که بیش از نیمی از پرونده‌های قضایی مربوط به سندهای عادی است. شیران بیان کرد: بعد از انجام مراحل مشورت با مراجع و صاحب‌نظران، نهایتاً این طرح تکمیل شده و اکنون در کمیسیون قضایی مجلس در حال بررسی است و در صورت به سرانجام رسیدن این طرح،  حتماً در حوزه های امنیت قضایی و بهداشت روانی و اقتصادی جامعه، قدم های بزرگی را برداشته‌ایم.
حل مشکل سند املاک
در طرق و شهرک‌های شهید باهنر و رجایی

وی ادامه داد: در مشهد نیز مشکل اراضی محوری مشهد (حاشیه شهر) که مسکونی شده و موقوفه بوده‌اند طی مکاتباتی با تولیت آستان قدس رفع و برای صدور اسناد موافقت شد و مشکل شهرک‌های بزرگی مانند شهرک های طرق، باهنر، رجایی و محورهای شهر مشهد با صدور اسناد رسمی توسط آستان قدس حل خواهد شد. نماینده مردم مشهد، به طرح دوم خود در مجلس اشاره کرد و با ذکر این که در فقه چیزی به اسم تابعیت وجود ندارد، افزود: تابعیت در قانون مدنی کشور برگرفته از قانون کشور فرانسه است. فقط  هفت کشور  در دنیا که ایران نیز جزو آن‌هاست؛ اصل خونی تابعیت  را که هم از پدر و هم از مادر است، قبول ندارند و تابعیت را فقط از خون پدر قرار داده‌اند. لذا در طرحی که پیگیر آن هستم، باید این قانون تصحیح شود و فرزندان حاصل از مادر نیز تابعیت ایرانی بگیرند. برخی به اشتباه تصور می‌کنند این قانون مربوط به مهاجران است اما در واقع در این طرح ما یک بحث حقوقی مطرح می‌کنیم که اصل خون از مادر به فرزند می‌رسد یا خیر؟ ما اعتقاد داریم هر کسی در هر جای دنیا از مادر یا پدر ایرانی متولد شود، تابعیت ایرانی خواهد داشت. وی ادامه داد: نیمی از کشور ما بانوان هستند و ما نمی‌توانیم حق آن‌ها را نادیده بگیریم، من بارها به مسئولان امنیتی کشور گفته‌ام چگونه می‌شود که یک مرد ایرانی به آمریکا می‌رود و آن جا ازدواج می‌کند و فرزندش جاسوس نیست اما یک زن مؤمنه در مشهد با یک مرد خارجی ازدواج می‌کند، بعد بگوییم فرزندش ممکن است جاسوس باشد؟ این نگاه باید از بین برود.

 

شهردار؛ یار دوازدهم تیم«پدیده»

سرمربی تیم فوتبال" پدیده خراسان" گفت: از مهندس "تقی‌زاده خامسی"(شهردار) که کمک کرد مشکل صدور کارت بازی بازیکنان مان حل شود، تشکر می‌کنم زیرا شرایطی داشتیم که اگر شهرداری پای کار نمی‌آمد، قطعا نمی‌توانستیم از بازیکنان جدید استفاده کنیم. به گزارش سایت رسمی  این باشگاه ، "یحیی گل‌محمدی" پس از پیروزی شیرین2بر یک  تیمش در اهواز برابر"استقلال خوزستان" گفت: پدیده، تنها نماینده فوتبال شرق کشور است و از این که شهرداری کلان شهری مثل مشهد به فکر حمایت از این تیم افتاده، خوشحالم و امیدوارم دیگر مسئولان مشهد  و استان نیز به فکر تیم فوتبال پدیده باشند.وی افزود: از مسئولان باشگاه و به ویژه از بازیکنانم تشکر می‌کنم که با وجود ۱۰ نفره شدن،فشار زیادی را تحمل کردند و تا لحظات آخر جنگیدند و درس بزرگی به همه دادند. شایان ذکر است این بازی در حالی که تا دقیقه 90 یک برصفر  به سود تیم میزبان جریان داشت، در دقایق92و94با ضربات سر"امین قاسمی نژاد"و"یونس شاکری"به سود خراسانی‌ها به پایان رسید.

 

باغ وحش مشهد در مسیر استانداردهای محیط زیست

 

حواشی باغ وحش مشهد انگار تمامی ندارد و هر روز خبر و واکنشی درباره اتفاقات خبرساز این باغ وحش منتشر می شود. بعد از خبرسازی های باغ وحش مشهد مبنی بر پیدا شدن پوست های ببر و یوزپلنگ و واکنش های مسئولان و متولیان به این موضوعات، اواخر هفته گذشته بود که خبر رسید، دام پزشکی اقدام به پلمب باغ وحش مشهد کرده و درهای این مکان تفریحی فعلا به روی مردم بسته شده است. حال مدیرکل صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز به حواشی باغ وحش مشهد واکنش نشان داده و اعلام کرده است که این باغ وحش مجوزی از محیط زیست ندارد.مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این زمینه به ایسنا گفت: باغ وحش مشهد با وجود قدمت ۶۰ ساله، هنوز مجوز محیط زیست را ندارد و مهم‌ترین مشکل این باغ وحش محل استقرار و ظرفیت محدود برای نگهداری گونه‌هاست.
نظارت داریم اما باغ وحش مجوز ندارد
علی تیموری درباره آخرین وضعیت مجوز باغ وحش مشهد گفت: این باغ وحش طی این سال‌ها هیچ مجوزی از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت نکرده و سال‌ها به همین شکل فعالیت کرده است، البته باغ وحش مشهد تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است، اما مجوز بهره‌برداری از سازمان ندارد.وی تأکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در این مدت کارهای فنی خود را در ارتباط با باغ وحش مشهد انجام داده و مالک باغ وحش متعهد شده است که جایگاه گونه‌ها را اصلاح کند، طی دو سال اخیر هم این باغ وحش به دستورالعمل‌های سازمان حفاظت محیط زیست نزدیک شده است.
مشکلات عمده باغ وحش مشهد
از دیدگاه سازمان محیط زیست

مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات عمده باغ وحش مشهد، اظهار کرد: بزرگ‌ترین مشکل باغ وحش مشهد، محل استقرار آن است؛ به این معنا که موقعیت مکانی باغ وحش، شرایط استقرار را ندارد، به همین علت دو سال پیش سازمان حفاظت محیط زیست اصرار به تعطیلی این مرکز داشت، اما مسئولان استانداری خراسان رضوی به دلیل قدمت باغ وحش سعی در حفظ آن داشتند، برای همین هم کمیسیون ماده ۸ استانداری تشکیل جلسه داد و تأیید کرد که با توجه به قدمت باغ وحش مشهد، فعلاً همان‌جا مستقر باشد تا مالک بتواند گونه‌ها را به بیرون از شهر منتقل کند.تیموری با اشاره به این که مشکل دیگر باغ وحش مشهد، نبود ظرفیت کافی برای گونه‌های موجود است، افزود: به همین علت از دو سال پیش مالک باغ وحش تعهد داده است که گونه‌های موجود را سامان‌دهی و مازاد را به سایر باغ وحش‌ها واگذار کند، همچنین سازمان حفاظت محیط زیست از سال پیش از تحویل دادن گونه جدید به این باغ وحش به‌طور کامل خودداری کرده است. وی افزود: هم اکنون ۱۵ قلاده ببر در این باغ وحش وجود دارد که باید برای واگذاری تعدادی از آن‌ها به دیگر باغ‌ وحش ها اقدام کنند.وی تصریح کرد: سیاست معاونت طبیعی سازمان محیط زیست در مورد باغ‌های وحش، مراکز نگهداری حیوانات و باغ‌های پرندگان، نظارت دقیق، اصلاح و تغییر جایگاه گونه‌ها،‌ رعایت بهداشت، حضور دام‌پزشک و رعایت دستورالعمل‌ها توسط این مراکز است. وی افزود: در سال ۹۳، ۷۰ درصد باغ‌های وحش، مراکز نگهداری و باغ پرندگان درکشور بدون مجوز فعالیت می‌کردند که طی سال‌های اخیر خوشبختانه بسیاری از آن‌ها موقعیت خود را تغییر داده و موفق به اخذ مجوز سازمان محیط زیست شده‌ و خود را به دستورالعمل‌های سازمان نزدیک کرده‌اند. با وجود این، هفت مرکز هم به دلیل موفق نبودن در اخذ مجوز، تعطیل و گونه‌های آن‌ها به سایر مراکز تحویل داده شد.

 

هیچ کمبودی در ذخایر راهبردی استان نداریم

استاندار خراسان رضوی گفت: با قاطعیت اعلام می کنیم هیچ کمبودی در هیچ یک از اقلام اساسی در استان وجود ندارد و ذخایر راهبردی و انبارهای استان هم تکمیل است.به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، « علیرضا رشیدیان » در شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به شرایط کنونی و تحریم های فشارهای اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و جنگ روانی که راه انداخته اند، گفت: این شرایط به طور طبیعی شوکی به اقتصاد کشور وارد کرد که مرکزیت آن در وزارت خزانه داری آمریکا ست.

ذخیره سازی حتی برای ماه های محرم و صفر

وی افزود: اقلام مختلف کالاهای اساسی از مرغ، گوشت، میوه و مانند آن را هم از طریق سیاست های ایجابی و تامینی ونیز سلبی و برخورد با تخلفات مدیریت کرده و امروز محکم اعلام می کنیم هیچ کمبودی در هیچ یک از اقلام اساسی نداریم و ذخایر راهبردی استان تکمیل است.استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: حتی برای نیاز هیئت های عزاداری در ماه های محرم و صفر هم ذخیره سازی شده که این ظرفیت و ذخیره سازی در نتیجه همت و تلاش و همکاری بخش خصوصی ،عمومی و دولتی انجام شده است.وی افزود: طی یک ماه اخیر با تلاش هایی که در جذب تسهیلات توسعه اشتغال روستایی صورت گرفته رتبه استان از25 به پنجم رسیده که جهش خوبی است و جای تقدیر دارد.

جذب 210 میلیارد تومان تسهیلات توسعه اشتغال روستایی

رشیدیان با اشاه به این که از 610 میلیارد تومان تسهیلات توسعه اشتغال روستایی هم 305 میلیارد تومان آن در بانک های استان است، افزود: تاکنون کمتر از 210 میلیارد تومان جذب شده و با توجه به شرایط و ظرفیت ها، نیروی متخصص و جوانان بیکار این عملکرد زیبنده استان نیست و باید با همکاری ادارات و بخش خصوصی و عمومی مجمع مشورتی زنان و جوانان استان در زمینه جذب این اعتبارات تلاش های گسترده تری شود.وی با بیان این که با اقدامات و تلاش های صورت گرفته نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته  1.8 درصد کاهش یافت که کافی نیست و باید جدی تر کار شود، اظهار کرد: بر اساس برش سال دوم برنامه ششم توسعه پیش بینی برای ایجاد 76 هزار اشتغال است اما برنامه ریزی ما بر ایجاد 110 هزار شغل جدید متمرکز شده است. استاندار خراسان رضوی، با بیان این که این فشارها و تغییرات ارزی به نوعی به ارزش پول ملی ما ضربه زد، گفت: اما با وجود این شرایط ظرفیتی هم برای استان فراهم شد که در این زمینه تلاش شد از مزیت های حاصل از آن بهره برد و با همکاری بخش خصوصی در سه ماه اول سال صادرات استان 35 درصد افزایش یافت.وی در خصوص تامین ارز کالاهای مورد نیاز استان و این که بخشی از این نیاز به طور طبیعی از سوی بانک مرکزی تامین می شود، گفت: در این میان با توجه به صادرات 2 میلیارد دلاری استان در سال گذشته و واردات 700 میلیون دلاری که معادل  30 درصد صادرات استان است، زمینه و ظرفیت برای تامین ارز مورد نیازمردم در استان وجود دارد.رشیدیان همچنین در این جلسه شورای برنامه ریزی که طی آن سند جامع سلامت استان بررسی و مصوب شد، ضمن تذکر به رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره حضور نداشتن وی، گفت: این سند دارای اشکالات جدی است که باید مرتفع شود.وی ادامه داد: سند باید متناسب با دیگر اسناد توسعه ای و افق 1404 دیده شود و از سویی مسئله بهداشت و سلامت فقط یک وظیفه سازمانی برای دانشگاه علوم پزشکی نیست و همه اعم از صنعت، معدن و کشاورزی که مربوط به حوزه تولید است تا بخش های عمومی چون شهرداری ها و دهیاری ها که در حوزه بهداشت عمومی فعال هستند ،باید در این موضوع مشارکت کنند.

 

 

شهرآرا؛

نقشه فرار در آتش سوخت 

دقایق پایانی پنجشنبه شب، آتش‌ مهمان ناخوانده یکی از مراکز بهزیستی مشهد در خیابان فدائیان‌ اسلام شد، مرکزی که محل نگهداری دختران فراری و زنان آسیب‌دیده اجتماعی است. اولین گمانه‌زنی‌ها که به شکل شایعه در میان تماشاچیان حاضر در محل دهان به دهان می‌چرخید، از عامدانه بودن این حریق و دست داشتن دختران فراری در این ماجرا، برای فرار حکایت داشت.
به گزارش شهرآرا، تلاش ٢۴ ساعته عقربه‌های ساعت برای تحویل دادن پرونده روز پنجشنبه بدون حادثه و مشکل خاص به روز جمعه، درست ١٠ دقیقه مانده به پایان مأموریت خنثی شد و دود ناشی از این حادثه در خیابان فدائیان اسلام به هوا
برخاست.
حادثه خیلی ناگهانی رخ داده بود و ساختمانی محصور در نرده‌های سفید که به منظور جلوگیری از ورود و خروج غیرمجاز سرتاسر دیوارهای حیاط این ساختمان را پوشانده بود، کانون آتش‌سوزی بود.
تابلوی آفتاب‌خورده‌ای بر روی دیوار در کنار در بزرگ ورودی این ساختمان قرار داشت که آرم سازمان بهزیستی بر روی آن دیده می‌شد و عنوان مرکز مداخله در بحران بهزیستی هک شده بر روی تابلو نشان از آن داشت که این مکان احتمالا یکی از مراکز نگهداری از فرزندان بهزیستی است.
سه دقیقه بعد خودروهای آتش‌نشانی خود را به محل می‌رسانند و عملیات اطفای حریق را آغاز می‌کنند و ساعت دو دقیقه بامداد این حریق از پا در‌می‌آید.
﷯ خاموشی آتش و روشن شدن شایعات 
همچنان که آتش‌نشانان در حال عملیات بودند، چندین دستگاه آمبولانس نیز خود به همراه عوامل انتظامی در محل حاضر می‌شوند. در بحبوحه خاموش کردن آتش، چندین زن و دختر که در این آتش‌سوزی دچار سوختگی شده بودند، با برانکارد به آمبولانس‌ها منتقل می‌شوند و در مقابل چشمان حیران و کنجکاو شهروندان به بیمارستان منتقل می‌شوند.
آتش پیش از سرایت به تمام بخش‌های این ساختمان مرموز که مثل پادگان از آن محافظت شده است، خاموش می‌شود اما چراغ شایعات شهروندان که به دنبال کسب اطلاعاتی در این خصوص هستند روشن می‌شود.
 

این بیمارستان بیمار است 

«گویا بیمارستان موجود در حاشیه بزرگ‌راه آزادى مشهد، طلسم شده است. ٣٩سال قبل این بیمارستان، در مرحله سفت‌کاری به حال خود رها شد و حالا به یک اثر تاریخی تبدیل شده است. اگر تامین اجتماعى از تامین بودجه تکمیل این پروژه تاریخی عاجز است، این محل را به‌منظور بازدید گردشگران خارجی، دراختیار میراث‌فرهنگى مشهد بگذارد تا با فروش بلیت، تکمیل و افتتاح شود.» این پیامک شهروندی است که از اجرای پروژه تامین اجتماعی و رها شدن آن گلایه دارد؛ پروژه‌ای که با پول کارگران و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی فقط تا مرحله اسکلت آهن پیشرفت کرد. 
آهن‌های این پروژه درحالی ۴٠سال است که آفتاب و باران خاک می‌خورد که بیمه‌شدگان تامین اجتماعی برای دریافت خدمات درمانی با محدودیت‌های بیمارستانی و درمانی روبه‌رو هستند. ‌اکنون کل داشته‌های بیمارستانی این سازمان در استان به تعداد انگشتان یک دست(دو بیمارستان فارابی و ١٧شهریور مشهد و بیمارستان رازی تربت‌حیدریه) نمی‌رسد.
بارها شهروندان مشهدی و استانی ازکمبود تخت‌های درمانی بیمارستان های تامین اجتماعی و یا لیست های طولانی انتظار برای گرفتن وقت جراحی در این بیمارستان ها گلایه کرده بودند.
همین دو هفته قبل بود که شهروندی از پذیرش نشدن همسرباردارش در بیمارستان ١٧ شهریور مشهد گلایه و مدیر این بیمارستان نیز به کمبود تخت در بخش زایمان این اذعان کرده بود.
 

انتهای پیام/