دکتر زهرا نهبندانی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس در خصوص بیماری تب کریمه کنگو و راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری، گفت: بیماری تب کریمه کنگو در مرکز مدیریت بیماری‌ها، دارای نظام مراقبتی است؛ به این معنا که در صورت مشاهده موارد مشکوک در سراسر کشور مراکز بهداشتی و درمانی استان پی گیری، رصد و درمان لازم را انجام می‌دهند.

 وی ابراز داشت: این بیماری معمولا در فصل گرما و از طریق کنه‌ها شیوع و مردم را مبتلا می‌کند. در حقیقت کنه، ناقل ویروس تب کریمه کنگو است و با توجه به این که این پشه در بدن حیواناتی مانند گاو و گوسفند زندگی می‌کند باید مردم مراقبت کنند که شرایط انتقال این بیماری را در بدن خود ایجاد نکنند.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پشکی مشهد دامداران، قصابان و روستایی‌ها را جمعیت در معرض خطر در خصوص این بیماری دانست و تصریح کرد: دامداران و روستایی‌ها بیش از دیگر اقشار مردم در مجاورت با دام قرار دارند و قصابان نیز در هنگام ذبح، نگهداری و توزیع گوشت این خطر را بیش از دیگران تجربه می‌کنند.

دکتر نهبندانی افزود: بر اساس نظام مراقبتی در صورت مشاهده مورد مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو از فرد مورد نظر نمونه خون دریافت و به انستیتو ارسال می‌شود و بر اساس پاسخ دریافتی اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

وی از ابتلای دو نفر به این بیماری از ابتدای سال ۹۷ تا کنون خبر داد و اظهار داشت: هر دوی این افراد که در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار داشتند به دلیل ذبح دام به صورت غیر بهداشتی به این بیماری مبتلا شدند؛ که خوشبختانه با دریافت خدمات مورد نیاز در مراکز درمانی تحت نظارت دانشگاه درمان شدند.

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پشکی مشهد با بیان این که خوشبختانه در خصوص این بیماری در سال جاری و گذشته هیچ گونه فوتی نداشتهایم؛ از ذبح دام در شرایط غیر بهداشتی به عنوان عامل مهمی در ابتلا به تب کریمه کنگو یاد کرد و گفت: باید با فرهنگ سازی، مردم را نسبت به خطرات این نوع ذبح آگاه کرد.

دکتر نهبندانی ابراز داشت: گزش کنه، تماس با کنه، له کردن کنه با انگشتان دست و تماس این چنینی کنه با پوست و تماس با احشاء دام از جمله عواملی است که در ابتلای افراد به این بیماری تاثیر گذار است؛ اما در این میان مهمترین عوامل ابتلا عدم ذبح بهداشتی و نگهداری دام در شرایط غیر بهداشتی است.

وی افزود: باید روستایی‌ها به بهسازی محل نگهداری دام بپردازند و و دام را در مکانی مخصوص نگهداری و از مجاورت دادن دام در محل زندگی دوری کنند.

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پشکی مشهد، بیان داشت: بهسازی محل دام باید از سوی روستایی‌ها با همکاری دام پزشکی صورت بگیرد و  باسم پاشی و  عایق بندی مناسب محل نگهداری دام ،از سلامت خود محافظت نمایند.

دکتر نهبندانی مراجعه به نزدیکترین مرکز بهداشتی در صورت گزش با کنه و پدیدار شدن علائم بیماری را خواستار شد و بیان داشت:از گرفتن و له کردن کنه در صورت مشاهده در بدن جلوگیری و کنه را با پنس و وسیله‌ای جز انگشتن دست از بدن جدا کنید.

وی اظهار داشت: ویروس تب کریمه کنگو در بدن دام پس از ذبح تا ۲۴ ساعت زنده است و در صورت قرار دادن گوشت در شرایط پیش سرد از میان می‌رود؛ اما این ویروس در خونی که در حیاط منزل و یا محیط کشتار دام  ریخته می‌شود مدت‌ها زنده می‌ماند و امکان ایجاد بیماری را دارد.

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پشکی مشهد، افزود: مردم باید برای ذبح‌های مناسبتی خود به جای ذبح گوسفند در جلوی درب منازل خود، این اقدام را به کشتارگاه محول کنند و لاشه آن را پس از تکه تکه شدن و در پلاستک قرار دادن در داخل فریزر بگذارند.

دکتر نهبندانی بیان داشت: نگرش مردم در ذبح دام در منزل باید تغییر کند؛ زیرا این نوع ذبح بر هر اساس شکل بگیرد سلامت افراد را به خطر می‌اندازد؛ پس بهتر است گوشت مورد نظر خود را از قصابی‌ها تحویل بگیریم.

وی مسئولان را در فرهنگ سازی ذبح دام در کشتارگاه‌های مجاز تاثیر گذار دانست و تاکید کرد: بایدمتولیان فرهنگی و مذهبی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما، ائمه مساجد و ... این خطر را برای مردم شرح و اهمیت حفظ سلامتی را یادآور شوند.

انتهای پیام/