به گزارش صبح توس؛ 3 هزار میلیارد اوراق مشارکت برای بافت اطراف حرم، معدن کاران « آق دربند » در بند معوقات، پرداخت 5 هزار میلیارد تسهیلات به استان، موافقت رئيس جمهور با پيشنهاد شهردار مشهد، پایان خوف در رجا، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

3 هزار میلیارد اوراق مشارکت برای بافت اطراف حرم

شهردار مشهد مقدس، از توافق با سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه وشهرسازی برای انتشار سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای بافت اطراف حرم در پی جلسه با دکتر نهاوندیان معاون رئیس جمهور خبرداد وگفت: انتشار سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت اکنون باید به تایید رئیس جمهور برسد که وی نیز بر حضور دولت در این طرح تاکید دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، کمتر از دوماه قبل بود که شهردار مشهد پس از سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به مشهد، از ارائه دو پیشنهاد به دکتر روحانی از جمله پیشنهاد انتشار سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت طی سه سال  برای اتمام زیر ساخت های طرح نوسازی بافت فرسوده حرم مطهر خبر داد.پیشنهادی که حالا با موافقت رئیس جمهور همراه شده است.

نتایج جلسه مدیران شهری و استان 

با معاون رئیس جمهور

در همین زمینه شنبه این هفته جلسه ای با حضور استاندار، شهردار مشهد ، رئیس شورای شهر ودو تن از نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور در تهران برگزار شد. تقی زاده شهردار مشهد درباره نتایج این جلسه گفت: روز شنبه با توجه به دستوردکتر روحانی رئیس جمهور محترم جلسه ای با حضور نمایندگان وزارت راه وشهرسازی، اقتصاد، بانک مرکزی ، وزارت کشور، استاندار خراسان رضوی، دکتر قاضی زاده و دکتر بحرینی دو تن از نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی  و رئیس شورای شهر مشهد به ریاست دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور در نهاد ریاست جمهوری برای بررسی مشکلات مشهد برگزار شد که نتایج مثبتی به دنبال داشت.

وی افزود: در ابتدای جلسه گزارشی از وضعیت پیرامونی حرم مطهر رضوی ارائه شد ، پس از این گزارش ، به عنوان شهردار مشهد پیشنهاد اجازه انتشار سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت طی سه سال و هر سال هزار میلیارد تومان را ارائه کردم به صورتی که در سر رسید اوراق 50 درصد آن توسط دولت و50 درصد دیگر توسط شهرداری مشهد پرداخت شود. وی با بیان این که بحث های مفصلی در زمینه پیدا کردن راهکارهایی برای عملیاتی شدن این پیشنهاد انجام شد، اظهارکرد: در این میان نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز ضمن موافقت ضمنی با این پیشنهاد اعلام کرد که دکتر روحانی رئیس جمهور نیز بر حضور دولت در این طرح تاکید کرده وگفته اند طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر 25سال است که روی زمین مانده است ، حال که شهردار مشهد پذیرفته که این طرح را به پایان برساند و راهکار هم ارائه داده است، نباید بگذاریم این طرح  25 سال دیگر بر زمین بماند، لذا باید این کار هرچه سریع تر انجام شود.

صورت جلسه انتشار 3 هزار میلیارد اوراق مشارکت

شهردار مشهد تصریح کرد: پس از این جلسه تصمیم گرفته شد این پیشنهاد عملیاتی شود، برهمین اساس صبح  روز گذشته، جلسه ای با حضور مدیران سازمان برنامه و بودجه ، وزارت راه وشهرسازی و من به عنوان شهردار مشهد در محل سازمان برنامه وبودجه کشور برگزار و منتج به صورت جلسه ای شد.

 وی یادآور شد: بر اساس این صورت جلسه برای امسال 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت، سال 98 یک هزارو 400 میلیارد تومان و سال 99 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت به صورت پرداخت 50 درصد اصل وسود دولت و50 درصد شهرداری مشهد در نظر گرفته خواهد شد. وی افزود: این پیشنهاد به دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور وسپس دکتر روحانی رئیس جمهور ارائه می شود و در صورت تایید نهایی اجرای کار آغاز خواهد شد.

 

معدن کاران « آق دربند » در بند معوقات

کارگران معدن زغال سنگ آق دربند سرخس  مدعی هستند که 14 ماه حقوق معوقه دارند  واین حقوق معوقه  شامل 11ماه از آبان 95 تا شهریور 96 وهمچنین 15 روز طلبکاری از سال 93 و سه ماه حقوق معوقه امسال است به طوری که امسال فقط حقوق فروردین پرداخت شده است.به گزارش خراسان رضوی، معدن زغال سنگ آق دربند در مجاورت روستایی با همین نام در میان رشته کوه های هزار مسجد معروف به کپه داغ درغرب شهرستان سرخس با جمعیت بیش از 200 خانوار تنها روستای کارگری منطقه است که این روزها چهره کارگران آن نه از سختی کار دردل تونل های تاریک ودست و پنجه نرم کردن با سنگ سخت ، بلکه از سفره خالی وحقوق معوقه  درهم است. طبق  ادعاهای کارگران این معدن درچند سال گذشته به دلایل مختلفی دربازه زمانی حقوق کارگران  به تعویق افتاده است.سال گذشته بود که مسئولان استان ،نماینده حوزه انتخابیه، فرماندارودادستان سرخس برای حل مشکل این معدن احساس تکلیف کردند ودر جلسه ای با مدیرعامل شرکت ونماینده کارگران به گفت وگو پرداختند که ماحصل آن نشست  چند مصوبه به شرح ذیل بود: 1 - فروش مهمان سرای شرکت در مشهد 2 – پرداخت بدهی های شرکت به ادارات از پول فروش مهمان سرا 3 –واریز حقوق معوقه کارگران ودر آخر تجهیز ونوسازی آلات وادوات معدن.طبق ادعای تعدادی از  کارگران از کل معوقات تنها شش ماه آن پرداخت و بقیه منوط به مساعدت آستان قدس در پرداخت وام سه میلیاردی پس از یک بررسی کارشناسانه خواهد بود و همچنان شاهد تاخیر حقوق معوقه ودستمزدهای بعدی کارگران هستیم که هم اکنون به 14 ماه رسیده است.

گلایه های یکی از  کارگران 

یکی از  کارگران  معدن  با بیان این که مشکل ما  سوء مدیریت است، افزود: چندین  سال است در این معدن مشغول به کارم و به علت بی توجهی به وضعیت کارگران ومعدن روز به روزمشکلات ما دو چندان می شود. ما که با همین وضعیت دل به اعماق زمین می زنیم نباید امیدی برای دریافت دستمزد و... داشته باشیم؟! آیا دست اندر کاران معدن حاضرند از منافع خود کوتاه بیایند؟ وی افزود:با پرداخت یک تا دوماه حقوق و... مشکل ما حل نمی شود. این موضوع باید اساسی بررسی ورفع شود، چرا که این معدن بسیار غنی است وچنان چه سرمایه گذاری لازم انجام گیرد می توان با تولید بیشتر پاسخ گوی همه مشکلات بود. وی با بیان این که در هر کاری ایمنی حرف اول را می زند، اضافه کرد: متاسفانه ابزارآلات استخراج وتونل ها شرایط مطلوب را ندارد اما کارگر با دل و جان برای برداشت زغال سنگ تا دو کیلومتر در دل زمین فرو می روند و برای این که چرخ حرکت وتولید باز نایستد از خواسته های ضروری خود در بخش ایمنی شامل، ماسک ،شیر خوراکی و استحمام با آب گرم چشم پوشی می‌کند. وی افزود: این که گفته می شود که ما قصد به تعطیلی کشیدن معدن را داریم کاملا کذب است بلکه تلاش داریم برای نسل های آینده زمینه فعالیت وکار ایجاد شود واین حق بچه های این منطقه است.وی مدعی شد:کارگران این معدن 14 ماه حقوق معوقه دارند واین حقوق معوقه آن ها  شامل 11ماه از آبان 95 تا شهریور 96 وهمچنین 15 روز طلبکاری از سال 93 و 3ماه حقوق معوقه امسال است به طوری که امسال فقط حقوق فروردین پرداخت شده است.یکی دیگراز کارگران  این معدن گفت :70 سال است که این معدن در حال فعالیت است وتنها 30 درصد از ذخایر آن با همان تجهیزات قدیمی برداشت شده است. وی افزود:وقتی کک تولیدی ما در خاور میانه بی نظیر است چرا سهامداران وهیئت مدیره سرمایه گذاری لازم را انجام نمی دهند؟اگر امکانات وتجهیزات جدید پای کار بیاید تولید خود به خود شکل بهتری پیدا خواهد کرد ودرآمد بالامی رود. 

مسئولان شرکت را ملزم به پرداخت همه بد هی ها کردیم 

دادستان عمومی وانقلاب سرخس با بیان این که برای حل این مشکل برگزاری جلسه ای با حضور همه سهامداران ضروری است، افزود: ایجاد نارضایتی خود یکی از مصادیق جرم است وما این را در جلسه  پیشگیری از وقوع جرم که همه نهادها حضور داشتند اعلام کردیم. ماه ها بود که حق وحقوق  کارگران معدن به همراه بیمه پرداخت نشده بود که این طبق مقررات قانونی جرم است و ما مسئولان شرکت را ملزم به پرداخت همه بد هی ها کردیم وقرار شد اداره کار نیز بر این موضوع نظارت کند.علیزاده اضافه کرد: حتی در این نشست مقرر شد هر گونه آورده مالی معدن باید اولویت آن با پرداخت حقوق کارگران باشد وبحث نوسازی تجهیزات در مراحل بعدی است .وی یاد آور شد:آن چه گفته شد اعم از فروش ملک و... مربوط به مصوبات سال قبل بود اما متاسفانه مسائل بعدی که مشاهده می شود وحقوق کارگر به تعویق می افتد ناشی از سوء مدیریت است حال مدیر فعلی یا قبلی فرقی نمی کند. دادستان سرخس افزود:از آن جا که 33 درصد سهام این شرکت در اختیار آستان قدس رضوی است در نشستی که با نماینده آستان قدس  برگزار شد، وی قول پرداخت بخشی از تسهیلات مالی را داد که متعهد به پرداخت آن شده بود  و مطلع شدم در چند روز گذشته مبلغی به کارگران پرداخت شده است .وی افزود: اما ضرورت دارد برای رفع ریشه ای این مشکل جلسه سهامداران هر چه زودتر برگزار وتصمیمات لازم با نظارت دادستانی گرفته شود تا از ورشکستگی این واحد تولیدی با داشتن بیش از 100 کارگر جلوگیری شود.

 

پرداخت 5 هزار میلیارد تسهیلات

بر اساس جداول آماری که شورای هماهنگی بانک‌های استان منتشر کرده است، بانک‌های عضو این شورا در سه‌ماه نخست امسال، حدود 49 هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار داده اند که بیشترین میزان تسهیلات پرداخت‌شده متعلق به بانک ملی است و  بانک‌های ملت و صادرات در رتبه‌های بعدی قرار 

دارند. همچنین بر اساس این آمار، سامانه بانکی استان در سه ماه ابتدایی امسال 14 هزار و 441 فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج  به ارزش دو هزار و 203 میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت کرده است که از نظر تعداد 12 درصد کاهش را نشان می‌دهد ولی از نظر مبلغ پرداختی‌ها، رشد 20 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.  بانک‌های استان در بحث اشتغال در بخش‌های مشاغل خانگی، بهزیستی، کمیته امداد و دیگر موارد  نیز در سه‌ماه ابتدایی امسال، تعداد 1076 فقره پرداختی به مبلغ  189 میلیارد ریال داشته‌اند که در این بخش در تعداد فقره‌های پرداختی، شاهد کاهش 62 درصدی و در مبلغ نیز شاهد کاهش 44 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم. همچنین در جداول آماری که شورای هماهنگی بانک های استان منتشر کرده است، در سه‌ماه اول امسال، تعداد 12 هزار و 467 پرونده  بااعتباری معادل 1491 میلیارد ریال در صف تعیین شعب بانکی برای دریافت تسهیلات هستند که بیشترین تعداد مربوط به بانک تجارت، سپه و رفاه است. در این آمار، همچنین ذکرشده است در سه‌ماه ابتدای امسال، تعداد 21 هزار و 767 پرونده برای دریافت تسهیلاتی معادل 1368 میلیارد تومان به سیستم بانکی معرفی‌شده‌  که موفق به دریافت تسهیلات نشده‌اند. کارنامه بانک‌های استان در بخش تسهیلات بافت فرسوده شهری نیز به‌گونه‌ای است که فقط بانک مسکن در این مدت به 23 فقره، تسهیلاتی معادل 90 میلیارد ریال پرداخته و در بخش تسهیلات مسکن روستایی نیز  در این مدت 1072 فقره تسهیلات به ارزش 139 میلیارد ریال پرداخت‌شده است.

کارنامه بانک‌های استان در بخش مانده تسهیلات بازپرداخت نشده بدین گونه است که مانده تسهیلات در پایان اسفند 96 حدود 45 هزار و 400 میلیارد ریال بوده که این رقم در پایان سه‌ماه ابتدایی امسال به 45 هزار و 900 میلیارد ریال رسیده است که 2 درصد رشد را نشان می‌دهد. بیشترین تسهیلات پرداخت‌نشده به سیستم بانکی توسط متقاضیان، متعلق به بانک ملی است و بانک‌های صادرات و مسکن در رتبه‌های بعدی قرار دارند. همچنین مانده مطالبات سیستم بانکی استان نشان‌دهنده آن است که این رقم در پایان اسفند سال گذشته حدود 26 هزار و 870 میلیارد ریال بوده که در سه‌ماه ابتدایی امسال به 31 هزار میلیارد ریال رسیده که نشان‌دهنده رشد 16 درصدی مانده مطالبات بانکی استان است. بیشترین معوقات و مانده مطالبات بانکی استان، متعلق به بانک کشاورزی است و بانک‌های مسکن و ملت در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

خراسان رضوی رتبه سوم نرخ مشارکت اقتصادی کشور

در آمار منتشر شده در سایت معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، شاخص های اقتصادی همچون نرخ بیکاری و نرخ مشارکت انتشار یافته است.

 براساس این شاخص‌ها، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 10 سال و بیشتر استان خراسان رضوی با 44.1 درصد، رتبه سوم کشور را به دست آورده و استان اردبیل همانند سال گذشته با 45.3 درصد، بیشترین درصد نرخ مشارکت را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است. در شاخص دیگر اقتصادی، نرخ بیکاری خراسان رضوی با 1.8 درصد کاهش به 11.4درصد، رسیده که این موضوع نشانگر بهبود 8 رتبه ای استان در این زمینه است. استان مرکزی با نرخ بیکاری 7.5 درصد، کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده‌است.

شایان ذکر است روز گذشته امور سلامت و رفاه اجتماعی معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور، رتبه‌بندی استان‌های کشور را براساس برخی شاخص‌های آماری سال ۱۳۹۵ منتشر کرد که بر اساس آن در زمینه نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 10سال و بیشتر، استان خراسان رضوی با 42.1 درصد، رتبه سوم کشور را کسب کرد.

 

شهرآرا؛

موافقت رئيس جمهور با پيشنهاد شهردار مشهد​​​​​​​

وضعیت بغرنج و نابسامان بافت اطراف حرم رضوی، به زخمی ناسور تبدیل شده که در دهه‌های اخیر با رفت‌و‌آمد مسئولان نه تنها التیام نیافته است بلکه به دلیل وعده‌های بی‌سرانجام مدیران مختلف، بر درد و ناخوشی‌اش افزوده شده است. طرحی که حدود یک ربع قرن پیش پایه آن نهاده شده بود، سالانه تنها دو درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و حالا با انبوهی از کارهای نکرده دستگاه‌های متولی، در انتظار اعجاز مدیریت شهری است. با این حال اقدامات و نگاه رو به جلو پنجمین دوره مدیریت شهری مشهد، این امید را در دل شهروندان مشهدی روشن کرده که قرار است کاری کارستان برای بهبود این زخم قدیمی که بر پیشانی شهر جا خوش کرده است، انجام شود؛ این روزها نبض مشهد در تهران می‌زند و آمد‌وشدهای مکرر مدیران ارشد استان و شهر به پایتخت، حکایت از خبرهای خوبی برای شهر امام رضا (ع) دارد. چند روز پس از جلسه کاربردی شهرداران کلان‌شهرهای ایران با رئیس‌جمهور که آغازگر فصل جدیدی در توسعه روابط دولت با مهم‌ترین نهادهای عمومی غیر‌دولتی به حساب می‌آمد، مسئولان ارشد خراسان رضوی و مشهد در راستای پیگیری مطالبات این خطه گام تأثیرگذار دیگری برداشتند و در جلسه‌ای با معاون اقتصادی رئیس دولت دوازدهم، مقدمات اولیه فعالیتی اثرگذار را در حوزه بهسازی و نوسازی بافت پیرامونی اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) فراهم کردند.بر این اساس یکی از پیشنهادهای سکاندار شهر امید و زندگی به رئیس‌جمهور در جریان سفر دو ماه قبل حسن روحانی به مشهد محقق شد و تیم اقتصادی دولت با انتشار مبلغ سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت طی سه سال برای احیای بافت پیرامونی حرم رضوی موافقت کرد. این خبری بود که تقی‌زاده خامسی روز گذشته و پس از جلسه شنبه شب خود با محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی، و اکبر ترکان، مشاور امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری رئیس‌جمهور، رسانه‌ای کرد و از این رخداد، به عنوان اتفاقی بزرگ برای نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی اطراف حرم رضوی نام برد.طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر امام رضا (ع) از اوایل دهه ٧٠ آغاز شده که به گفته مدیران طرح تا سال ٧٨ پیشرفت چندانی نداشته است. در سال ٧١ مرحوم کازرونی، وزیر وقت مسکن و شهرسازی، با ارسال نامه‌ای تصمیم این وزارتخانه، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد را برای تأسیس شرکتی به منظور نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا (ع) به استحضار رهبر معظم انقلاب رساند و از محضر معظم له برای انجام این کار کسب اجازه کرد. رهبری در پاسخ به نامه مرحوم کازرونی با این اقدام موافقت کردند و آن را بجا و موجب ثواب و اجر الهی برای اقدام‌کنندگان آن دانستند. در پی این موضوع شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن با سهام‌داری شرکت عمران و بهسازی شهری، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد در سال ۱۳۷۲ تشکیل شد. تا اواخر دهه ٧٠ با توجه به اینکه هریک از خیابان‌های منتهی به حرم مطهر زیر نظر یکی ازمناطق شهرداری بود، خدمت‌رسانی به‌ این مناطق به صورت مطلوب صورت نمی‌گرفت که برای رفع این معضل در سال ٧٩ شهرداری منطقه ثامن تشکیل و در همان سال مدیریت واحد بین شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن و شهرداری به منظور بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی تشکیل شد. با امضای توافق‌نامه شهرداری و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران (شرکت بازآفرینی شهری ایران) روند اجرای این طرح تسریع شده است و اکنون حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

پایان خوف در رجا 

پس از گذشت ١١۶روز از قتل ندا علیزاده، دختربچه افغانی مقیم مشهد و ٨٩روز پس کشته‌شدن محمدحسین کودک ١٠ساله مشهدی، عاملان این جنایت‌های فجیع به دار‌مجازات آویخته شدند.
به گزارش شهرآرا، دیروز پس از گذشت چند ماه از قتل دو‌کودک هشت‌و ١٠ساله در مشهد که دردناک‌ترین پرونده‌های قتل چند سال اخیر مشهد محسوب می‌شوند، عاملان این فجایع قصاص شدند تا تمام شایعات موجود در فضای عمومی کشور تمام شود.
مأموران انتظامی از شنبه صبح که دستور مهیا‌کردن پارکینگ حاشیه پارک رجاء شهرک شهید رجایی را برای اعدام دو متهم به قتل دریافت کردند تا صبح دیروز ٢۴ساعت استثنایی را تجربه کردند.
از شب دوشنبه تا صبح تلاش زیادی انجام شد تا داربست بدقواره‌ای در میانه این میدان عَلَم شود. از ساعت ۶صبح نیز چشمان زیادی از همه طرف بر این سازه فلزی خیره مانده بود، گرمای هوا هم نتوانست شهروندان را از دیدن صحنه اعدام، محروم کند. افراد زیادی جمع شده بودند، از زنانی که با فرزندانشان آمده بودند و نوجوانانی که برای چند ساعت سرگرمی‌ای داشتند تا اوقات فراغتشان را پر کنند.
همه انتظار یک خودرو شاسی‌بلند شیشه دودی را می‌کشیدند، که قاتلان حداقل برای آخرین‌بار تجربه سواری با یک خودرو لاکچری را داشته باشند، برای همین وقتی پراید سفید پلاک شخصی از میان جمعیت عبور کرد و متهمان را به میانه میدان آورد، کسی معترض آن نشد. 
عکاسان اولین افرادی بودند که مثل همیشه به حضور قاتلان عکس‌العمل نشان دادند و به سمت خودرو هجوم بردند. در همان نگاه اول مشخص بود که قاتل ندا از زمان بازسازی صحنه قتل لاغرتر شده است، هر چند که سجاد ٢٧ساله برخلاف آن زمان کمی فربه‌تر به چشم می‌آمد، شاید هم ترس و اضطراب او را به این حال و روز انداخته بود.
دستبندهای مرد ۴١ساله که از دستانش باز می‌شود، عکس‌العمل خاصی ندارد، انگار زندگی برایش پس از همان جنایت تمام شده است. اما سجاد ٢٧ساله تا دستانش باز می‌شود، چشم‌بندش را پایین می‌کشد و اولین خواسته‌اش دیدن پدرش است.

 

جای خالی«لیلا و چند مسافر» در مشهد

«راه به این دوری رو اومده تا من یه روز از روزهای خدا تو زندگیم صداش بزنم و بگم یا امام رضا...یا امام رضا.... قصه یه کبوتر حرم که این‌همه راه بال زد تا هراز، تا با خونش جون من و بقیه زوار رو بخره....»
یک تاکسی زرد رنگ در عمق صحنه‌ خوابیده است. صحنه تاریک و خلوت است. زیر نور موضعی، اولین مسافر پا روی صحنه می‌گذارد؛ در واقع بر دنیای خالی از معنای خود. می‌خواهد راهی مشهد شود. مسافر قصه خودش را دارد. بعد از او مسافر دیگری پا به صحنه می‌گذارد و بعد از او مسافری دیگر... چند مسافر در جاده که انبوه اندوهشان تحلیل می‌رود تا به نقطه‌ای در عمیق‌ترین لایه وجودشان می‌رسد. نقطه‌ای که صدا زدن امام رضا(ع) همچون سنباده‌ای بر جسمی زبر، روحشان را صیقل می‌دهد.
شاید بهترین محل برای نشان دادن زندگی این آدم‌ها صحنه تئاتری باشد که محمد رحمانیان سپید موی، با نگاه جدی‌اش از پایین صحنه آن را کارگردانی کرده باشد. او روی این صحنه آدم‌هایی را متولد کرده است که بین چنگ‌زدن‌هایشان روی زندگی، اعتقادشان را به‌یاد می‌آورند.
این نشان‌دهنده هوشمندی و نگاه عمیق محمد رحمانیان است که کمبود اعتقاد در زندگی انسان‌ها را وصل عشق مردم به امام رضا(ع) کند. اجرای عمومی «لیلا و چند مسافر» در روزهایی که به میلاد امام هشتم(ع) ختم می‌شود، تأکید دوباره این کارگردان مطرح بر فلسفه‌ای است که در این نمایش رضوی آورده است.

﷯ از «مسافران» تا «لیلا و چند مسافر»
بازگشت محمد رحمانیان در صحنه به موضوعات رضوی، پس از سال‌ها فاصله گرفتن از تئاتر، غیر از آنکه اتفاق خوبی برای تئاتر کشور محسوب می‌شود، یک رویداد هنری بزرگ برای مشهد و خراسان هم هست. «لیلا و چند مسافر» تلفیقی از دو نمایش از کارهای پیشین محمد رحمانیان است که سال‌های پیش در جشنواره‌ها به نمایش درآمده اما این روزها به اجرای عموم گذاشته شده است. نمایش «لیلا» سال ۷۸ یک شب در جشنواره موسیقی اجرا شده و نمایش «مسافران» سال ۸۵ در اختتامیه تئاتر رضوی در تالار وحدت به روی صحنه رفته بود.
در « لیلا و چند مسافر» بازیگران مطرحی چون علی عمرانی، فریبا متخصص، مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، احسان کرمی، سعید توکلی و... بازی می‌کنند.

﷯ آخرین کار نمایشی رحمانیان، نمونه قوی تئاتر رضوی
«لیلا و چند مسافر» آخرین کار نمایشی محمد رحمانیان است که در پنج اپیزود ساخته شده است. هر کدام از این بخش‌ها قصه یکی از مسافران را تعریف می‌کند. از زنی که همسر بیمارش را تیمار می‌کند تا جوانی سرگشته در دنیای امروز. این نمایش از همان سال که در اختتامیه تئاتر رضوی اجرا شد، به عنوان یکی از کارهای قوی در حوزه تئاتر رضوی محسوب می‌شود و بارها با کارگردانان مختلف در سراسر کشور روی صحنه رفت. پرداختن کارگردانان حرفه‌ای تئاتر به موضوعات رضوی، تا حد زیادی می‌تواند به این حوزه تئاتر قوت ببخشد و از نظر محتوا به آن عمق بدهد. این موضوع به ویژه در مقایسه با سایر تئاترهای کار شده در بخش رضوی که به دلیل اجرا در جشنواره آماده می‌شوند در خور تأمل است.

﷯ تک نوازی موسیقی مقامی خراسان در هنر تهران
هر اپیزود «لیلا و چند مسافر» نشان‌دهنده فرهنگ، اندیشه و قشر خاصی از آدم‌ها هستند. در بین این بخش‌ها، نگاه ویژه‌ای به خطه موسیقی شده است. این اپیزود را بازیگر مشهدی، سعید توکلی، بازی می‌کند.

انتهای پیام/