به گزارش صبح توس؛ به نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام سید‎جلال حسینی در تشریح برنامه‎های حرم رضوی به مناسبت ولادت امام مهربانی‎ها گفت: جشن‎های شب و روز میلاد امام رضا(ع) طبق روزشمار برنامه‎های دهه کرامت با شعار «اهل بیت پیامبر اعظم(ص)؛ پناه مستضعفان جهان» و «امام هشتم(ع)؛ الگوي كامل خدمت كريمانه» برگزار می‎شود.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: هم‎زمان با شب میلاد امام رضا(ع) برنامه گل‎باران بارگاه منور را طبق سنوات گذشته خواهیم داشت، این برنامه باشکوه و باعظمت ساعت 17:30 با حضور خادمان حرم از عرصه میدان شهدا آغاز می‎شود و همه حاضران با در دست داشتن شاخه گل به سمت حرم امام رئوف(ع) حرکت می‎کنند.
وی ادامه داد: در طی مسیر مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت(ع) به مدیحه‌‌سرایی خواهند پرداخت و زائران، مجاوران و خادمان پس از ورود به حرم مطهر در صحن جامع رضوی گردهم خواهند آمد و از برنامه اصلی «شکوه رضوان» بهره‌مند می‎شوند.
حسینی افزود: مراسم جشن شب میلاد با سر سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در صحن جامع رضوی از ساعت 18 آغاز خواهد شد و تا ساعت 23:30 ادامه دارد.

برنامه‎های شب میلاد امام رئوف(ع)
وی در تشریح برنامه‎های شب میلاد امام رئوف(ع) گفت: در بخش اول مراسم شب میلاد که قبل از نماز مغرب و عشاء برپا می‎شود، آيت الله سعیدی؛ تولیت حرم حضرت معصومه(س) به ایراد سخنرانی می‌پردازد و در ادامه آقایان امیر عارف، جعفر ملائکه، ابوالفضل مشکینی و علی زمانیان به مدیحه سرایی و شعرخوانی خواهند پرداخت.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه نماز مغرب و عشاء در شب و شام میلاد توسط آیت الله نوری همدانی اقامه می‎شود، عنوان کرد: بعد از اقامه نماز حاج‎مهدی سماواتی در شب میلاد امام رضا(ع) زیارت امین الله را قرائت می‎کند‎ و در ادامه در مدح هشتمین امام شیعیان به مدیحه سرایی می‎پردازد.

قرائت دعای توسل در شب میلاد
وی ادامه داد: سخنران ویژه شب میلاد امام رضا(ع) حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی؛ تولیت معزز آستان قدس رضوی خواهد بود و بعد از برنامه سخنرانی آقایان احمد واعظی، احمد علوی و سید مهدی میرداماد به مدیحه سرایی و شعرخوانی می‎پردازند.
حسینی با اشاره به اینکه سیدمهدی میرداماد در شب میلاد امام رضا(ع) دعای توسل را قرائت می‎کند، گفت: در این مراسم گروه‎های تواشیح اجرای برنامه خواهند داشت و برنامه‎های دیگری چون مسابقه، معرفی کتاب، داستان و حدیث خوانی اجرا می‎شود.

برنامه‎های روز میلاد
وی ادامه داد: اولین بخش برنامه‎های روز میلاد چهارشنبه ساعت 7 صبح با موضوع آیین تعويض پرچم گنبد منور و پوشش ضريح مطهر رضوي و نقاره زنی در صحن انقلاب برگزار می‎شود. در این آیین سنتی حجت الاسلام و المسلمین رنجبر سخنرانی و میثم مطیعی مدیحه سرایی می‎کند.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: بخش دوم برنامه جشن روز میلاد نیز از ساعت 10 صبح در رواق امام خمینی(ره) برگزار می‎شود که در این برنامه تولیت آستان قدس رضوی، نماینده ولی فقیه در خراسان، ائمه جماعات حرم، مدیران و مسئولان استانی و کشوری، نیروهای نظامی و لشگری، علمای اهل تسنن و عموم زائران و مجاوران حضور خواهند داشت.
وی ادامه داد: در این برنامه نیز حجت الاسلام والمسلمین مهدی ماندگاری به ایراد سخنرانی می پردازد و میثم مطیعی، سید‎مهدی موسوی، مهدی سروری، صابر خراسانی و سید مهدی میرداماد به مدیحه‎سرایی و روضه‎خوانی خواهند پرداخت.
حسینی تاکید کرد: بخش سوم برنامه‎های روز میلاد نیز بعد از نماز ساعت 13:30 در رواق غدیر تدارک دیده شده که در آن حجت الاسلام والمسلمین رنجبر به سخنرانی و حاج مهدی‎سماواتی به مدیحه‎سرایی می‎پردازند.
وی با اشاره به اینکه نماز ظهر و عصر در روز میلاد توسط آیت الله سبحانی اقامه می‎شود، عنوان کرد: برنامه شام میلاد نیز از ساعت 18 در صحن جامع رضوی برگزار می‎شود، در این مراسم حجت الاسلام رفیعی به سخنرانی می‎پردازد و میثم مطیعی، محمدرضا طاهری، سید مجید بنی فاطمه و صابر خراسانی برنامه مدیحه سرایی، سرودخوانی و شعرخوانی خواهند داشت.
حسینی تاکید کرد: در شام ولادت امام رضا(ع) بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و قرائت زیارت امین الله، یکی از باشکوه‎ترین محافل قرآنی حرم رضوی در صحن جامع رضوی برگزار می‎شود، در این محفل باشکوه آقایان حامد شاکرنژاد، سیدمحمدحسین طباطبایی و عباس سلیمی قرائت مجلسی قرآن خواهند داشت.

انتهای پیام/