حسین اسماعیلیان در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به وضعیت آب شرب شهری در استان خراسان رضوی و وضعیت آب‌رسانی به شهرهای استان، اظهار کرد: وضعیت آب‌وهوای استان فارغ از خشک‌سالی چندساله و کاهش بارش‌ها، وضعیت فعلی افزایش دمای هوا بی‌سابقه است.

 

وی افزود: با این اوضاع تأمین آب شرب شهرهای استان خراسان رضوی از شرایط پایدار و مطمئنی برخوردار نیست و آن‌هم به دلیل محدودیت منابع آبی است.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان خراسان رضوی با اشاره به خشک‌سالی که سال جاری در آن روبه‌رو هستیم، گفت: قطعاً این خشک‌سالی شرایط را برای ما پیچیده‌تر و مشکل‌تر کرده است؛ البته اگر خشک‌سالی هم نبود به معنی عدم وجود مشکل در آب‌رسانی نیست.

 

وی ادامه داد: ما در 30 شهر استان که حدود 65 درصد از جمعیت شهری استان خراسان رضوی را شامل می‌شود در شرایط تنش آبی قرار دارند.

 

اسماعیلیان با اشاره به وضعیت تنش آبی در استان خراسان رضوی، بیان کرد: وضعیت تنش آبی به این معنی است که تقاضای آب بر میزان توان تولید آب شرب ما در شرکت غلبه دارد و این موارد بحرانی است.

 

وی تصریح کرد: وضعیت ایدئال این است که یک تبادلی میان توان تولید و مصرف مردم وجود دارد که اگر خدای‌نکرده در شرایط فعلی آسیبی به خطوط انتقال آبی استان وارد شود به مشکل بر خواهیم خورد.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان خراسان رضوی با بیان اینکه شهرهای اصلی استان در تنش آبی قرار دارند، تأکید کرد: با گرمای کم‌سابقه‌ای که در دو هفته اخیر نیز با آن مواجه بوده و اکنون نیز هستیم، به لطف خدا مشکلی که سبب عدم آب‌رسانی به مردم شود در حال حاضر وجود ندارد و جیره‌بندی و قطعی آب هنوز به سراغ ما نیامده است.

 

وی اظهار داشت: الحمدالله بحث مقابله‌های خاص به‌خصوص مدیریت فشار آب در شهرهای استان به جد در حال انجام است تا بتوانیم جلوی مصارف بی‌رویه در برخی از شعب را بگیریم.

 

انتهای پیام/