به گزارش صبح توس؛ جان تازه در صنعت ریسندگی استان، مسافران سرزمین وحی، فاز نخست زائرسرای رضوی هفته آینده افتتاح می‌شود، موسسه خیریه متخلف مشهد تعیین تکلیف می شود، پرواز به سوی خانه دوست، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

جان تازه در صنعت ریسندگی استان

اول خرداد 96 بود که خراسان رضوی در گزارشی با تیتر «دومینوی تعطیلی کارخانجات به «مشهد نخ » رسید» از بیکاری 300 کارگر این کارخانه خبرداد و پس از آن نیز در گزارش های متعددی به روند رسیدگی مسئولان استان به مشکلات این واحد تولیدی پرداخت. اما پس از 13 ماه روز پنج شنبه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از احیای واحد تولیدی نساجی

« مشهد نخ » با تغییر ساختار تولید و بانام جدید تیسا نخ نوین خبر داد.به گزارش روابط عمومی این سازمان، راضیه علیرضایی در  حاشیه  بازدید استاندار از دو واحد صنعتی نساجی و جلسه تسهیل و رفع موانع تولید اظهار کرد : واحد صنعتی مشهد نخ با تغییراتی در ساختار تولید و فرایند‌های کاری مجدد احیا شد.وی افزود : این واحد صنعتی  تا دو ماه آینده توسط ماشین آلات جدید تجهیز می‌شود و برخی ماشین آلات قدیمی آن عوض شده است.

علیرضایی خاطرنشان کرد: این واحد تولیدی، با کمک کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت و  با تغییر مدیریت و دیدگاه‌های مدیریتی بدون نیاز به وام‌های بانکی و تسهیلات احیا و دوباره مشغول به کار شده است.

پایگاه اطلاع رسانی استانداری نیز در گزارشی در این باره نوشت :«علیرضا رشیدیان  روز پنج شنبه به روال برنامه هفتگی خود که  اختصاص به بازدید از واحدهای صنعتی ، مسائل و مشکلات آن ها دارد، از یک واحد تولید نخ استان بازدید کرد که بعد از تعطیلی یک ساله دوباره وارد مدار تولید شده است.

 این کارخانه که سال گذشته در میان مشکلات مالی با سرو صدای زیاد رسانه ای تعطیل شد، بعد از واگذاری و تغییر مدیریت آن به شکلی متفاوت در فاز اولیه از ابتدای امسال فعال شد و اینک با به کارگیری 180 نفر در حال افزایش ظرفیت تولید خود است و تا شهریورماه با اشتغال 400 نفر با ظرفیت کامل وارد مدار خواهد شد.

 ظرفیت تولیدی این واحد هفت تن نخ در روز است و شرکت و مدیران جدید آن توانسته اند این واحد را از یک مجموعه  راکد به یک واحد با تولید و اشتغال مناسب تبدیل کنند.»

  استاندار در این زمینه گفت : با پیگیری ها و اقدامات صورت گرفته، اختصاص تسهیلات و همچنین رفع موانع تامین مواد اولیه این واحد تولید نخ دوباره فعال شد.

علیرضا رشیدیان اظهار کرد : طی چند سال اخیر همکاری بسیار خوبی بین بخش خصوصی و واحدهای تولیدی برای رفع موانع تولید وجود داشته و نتیجه این همکاری جلوگیری از تعطیلی کامل واحد تولیدی "تیسا نخ "بود.

وی تصریح کرد: کمک و همراهی لازم در استان از سوی بخش ها و دستگاه های مربوط انجام 

می شود تا هیچ واحد تولیدی تعطیل نشود .

 وی گفت : در بحث واحد جدید "شرکت تیسا نخ" که قرار است با مشارکت و سرمایه گذاری خارجی در منطقه جیم آباد راه اندازی شود، مساعدت لازم در بحث تامین خدمات زیربنایی آن انجام می شود تا این واحد هر چه سریع تر فعالیت خود را در بخش رنگ ریزی آغاز کند.

همچنین به گزارش ایسنا، محمدرضا بادامچی، مدیر این واحد تولیدی در جلسه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اظهار کرد: در سال 96 این واحد تولیدی با دو مشکل عمده مواجه شد که مهم ترین آن، تامین ارز صندوق ذخیره ارزی برای توسعه کارخانه و کلاهبرداری 20 میلیارد تومانی گروهی از شرکت بود که در نهایت باعث شد کارخانه مشهد نخ در خرداد ماه 96 ورشکست شود.

وی ادامه داد: اکنون دادگستری طرقبه در حال پیگیری مسئله کلاهبرداری است که ظرف یک تا دو سال آینده به نتیجه خواهد رسید، در مرداد ماه 96 مجبور شدیم به آرامی قسمتی از کارخانه را تعطیل کرده و برای این که به طور 100 درصدی آن را تعطیل کنیم، به تدریج بخش هایی از کارخانه را واگذار کردیم.

مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی نساجی بیان کرد: در اردیبهشت ماه 97 این کارخانه با ظرفیت حدود 40 درصد و اشتغال 220 کارگر فعالیت خود را آغاز کرده است و همچنین کارگرانی که اخراج شده بودند به کار بازگشتند. با انتقال ماشین آلات از جیم ‌آباد به مشهد نخ که برای توسعه کارخانه به آن جا ارسال شده بودند، ظرف سه ماه آینده کارخانه با اشتغال 300 نفر  آغاز به کار خواهد کرد.

 

مسافران سرزمین وحی

نخستین گروه از زائران خراسانی حج تمتع ۹۷، با 450 زائر شامگاه پنج شنبه گذشته از فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد عازم سرزمین وحی شدند. به گزارش «خراسان رضوی»، نخستین گروه زائران استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی حج تمتع ۹۷ در مراسمی با حضور استاندار خراسان رضوی، امیر سرتیپ دوم رضا آذریان فرمانده قرارگاه منطقه‌‌ای نیروی زمینی ارتش در شمال شرق کشور، سرپرست فرمانداری مشهد، مدیرکل فرودگاه های استان و جمعی از مسئولان، مشهد را به مقصد سرزمین وحی ترک کردند. کاروان‌های خراسان رضوی، شمالی و یک کاروان از خراسان جنوبی در قالب 36 پرواز از فرودگاه مشهد به عربستان اعزام شدند.استاندار خراسان رضوی، در این مراسم با بیان این که دستورالعمل های سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و توصیه های بهداشتی سازمان هلال احمر از جمله مواردی است که زائران در این سفر معنوی باید مد نظر قرار دهند، اظهار کرد: سفر معنوی حج و حضور در فضای روحانی مکه و مدینه برای برخی از افراد یک بار در طول عمر اتفاق می افتد و حاجیان از این فرصت بی نظیر نهایت بهره را ببرند. وی با توصیه به زائران مبنی بر خودداری از خرید کالاهای چینی و بی کیفیت موجود در بازارهای عربستان نیز گفت: هماهنگی لازم با حج و زیارت و سازمان صنعت ، معدن و تجارت برای تامین کالاهای ایرانی مورد نیاز زائران به عنوان سوغات انجام شده است تا خرید خود را از داخل کشورمان انجام دهند و زائران بدانند که دعای خیر برای مردم بهترین سوغات است. استاندار خراسان رضوی با بیان این که در حج تمتع امسال 10 هزارو 915 نفر در قالب 79 کاروان از خراسان رضوی به زیارت بیت ا... الحرام اعزام می شوند، افزود: از تعداد 79 کاروان، 42 کاروان از مشهد و 37 کاروان از دیگر شهرستان های استان هستند که 8 کاروان از 79 کاروان اعزامی را هموطنان اهل سنت تشکیل می دهند.وی تصریح کرد: از تعداد کل زائران، پنج هزارو 885 نفر از مشهد و پنج هزار و 30 نفر از دیگر شهرستان های استان هستند  و تعداد زائران اهل سنت 1010 نفر است.  همچنین 35 کاروان از زائران استان در قالب کاروان های مدینه قبل و 44 کاروان مدینه بعد به زیارت خانه خدا مشرف خواهند شد.محمد باقر قاسم زاده مدیر کل فرودگاه های استان نیز در این مراسم گفت:راه اندازی سامانه اطلاع رسانی حج تمتع97 در پرتال فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد، افزایش کانترها، توسعه پارکینگ خودروها، بهسازی چرخ دستی ها، افزایش گیت های بازرسی، زیباسازی محیطی و نصب بنرهای راهنمای زائران از جمله اقداماتی است که در ایام اعزام زائران حج پیش بینی شده است.

 

فاز نخست زائرسرای رضوی هفته آینده افتتاح می‌شود

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از افتتاح فاز نخست زائرسرای رضوی در هفته آینده و در ایام دهه کرامت رضوی خبر داد. 

به گزارش آستان نیوز، سید مرتضی بختیاری در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه مشهد مقدس، با ارائه گزارش کوتاهی از اقدامات یک ساله آستان قدس رضوی در سال 96 به بند دوم حکم مقام معظم رهبری در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی اشاره و با بیان این که «خدمت به زائران بارگاه مقدس رضوی به ویژه ضعفا و نیازمندان در این حکم مورد تأکید است»، تصریح کرد: امروز مقوله زیارت، قدرت نرم جهان تشیع است و دشمنان به شدت  درباره  این موضوع به تکاپو افتادند اما به لطف الهی در سال 96 بیش از 30 میلیون زائر به بارگاه منور رضوی مشرف شدند.

وی افزود: زیارت، در حوزه مسائل فرهنگی و سیاسی بصیرت آفرین و عامل حیات فکری اسلام و قرآن است؛ در متن زیارت، استکبار ستیزی و حق خواهی وجود دارد و تسهیل زیارت از اولویت‌ها و تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی است. بختیاری با اشاره به تشکیل معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در دوره جدید آستان قدس، اظهار کرد: این معاونت در آستان قدس رضوی مأموریت پیدا کرده تا با کمک بسیج، نیروهای انقلابی و نهاد‌های امداد رسان کشور، زائر اولی ها را در  سراسر کشور شناسایی و شرایط تشرف آن‌ها را به حرم مطهر رضوی فراهم کند.  قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: تا پیش از ماه مبارک رمضان امسال، بیش از 700 هزار زائر زیارت اولی به مشهد مقدس مشرف شدند.

وی  افزود: مبانی نظری زائر از مبدا تا مبدا به توسعه مفهوم خادم، خدمت و مخدوم در آستان قدس رضوی منجر شد، بر اساس این مفهوم خدمت به امام رضا (ع) تنها به حرم مطهر رضوی محدود نمی‌شود و تمام ارادتمندان به این امام همام، از راه خدمت به محرومان و زائران حضرت ثامن الحجج (ع) می‌توانند خادم آن حضرت باشند. بختیاری  اضافه کرد: فاز نخست زائر شهر رضوی در سال 96 برای خدمت به زائران بارگاه قدس امام علی بن موسی الرضا (ع) افتتاح شد؛ این فاز که 700 سوئیت با ظرفیت اسکان چهار هزار زائر را دارد هم اکنون تنها برای پذیرایی از زائر اولی‌ها به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار گرفته و شهرداری مشهد نیز وعده احداث مترو از این زائر شهر به حرم مطهر را داده است.

پیشرفت 55 درصد فاز دوم زائر شهر رضوی

وی با بیان این که با اتمام فازهای زائر شهر، امکان اسکان 20 هزار زائر در این مرکز فراهم می‌شود، افزود: فاز دوم این زائر شهر نیز با دارا بودن 700 سوئیت، 55 درصد پیشرفت داشته است، وقف نامه زمین این زائر شهر نیز که مربوط به حدود 500 سال پیش است، با نیت مکانی برای استراحت زائران وقف شده است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در ادامه، از افتتاح فاز اول زائر شهر رضوی در هفته آینده خبر داد و گفت: این زائر سرا در نزدیکی حرم مطهر و همزمان با ایام دهه کرامت رضوی افتتاح خواهد شد.

 

فرصت ها و آسیب های فضای مجازی

 نخستین دوره آموزشی مهارتی سواد رسانه ای «خط انقلاب»، هفته گذشته به همت سازمان بسیج طلاب و روحانیون استان با حضور جمعی از طلاب حوزه های علمیه استان در مشهد برگزار شد. به گزارش «خراسان رضوی»، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی در این مراسم با اشاره به نگرش های متفاوت به حوزه فضای مجازی در کشور خطاب به حاضران در این دوره آموزشی افزود: شما به عنوان مبلغان دینی، چون هدایتگر جامعه خواهید بود و در موضوعات مختلف به جامعه آگاهی می بخشید، ضرورت دارد اطلاعات جامعی در حوزه های مختلف راجع به فضای مجازی داشته باشید. «امیر خوراکیان» افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، آشنایی با فضای مجازی برای همه ضرورت دارد. از سوی دیگر، این فضا منافع و مضراتی دارد که باید از منافع آن بهره مند شویم و از مضرات آن نیز پیشگیری و آن را مدیریت کنیم.

نقش 5 فناوری مهم در فضای مجازی

وی در ادامه و با ارائه گزارشی کوتاه درباره آینده فضای مجازی گفت: مسئله مهمی که در فضای مجازی است، این است که بستری برای تجمیع فناوری های گوناگون شده است و ظرفیتی دارد که می تواند فناوری هایی را که هر یک در حوزه مستقل قابل استفاده هستند، به خدمت بگیرد. وی افزود: نخستین فناوری که در حال توسعه و پیشرفت است و در آینده فضای مجازی نقش مؤثری ایفا می کند، «فناوری کوانتوم» است. نتیجه این فناوری در فضای مجازی این است که قدرت پردازشی را که امروزه در رایانه های دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، هزار برابر افزایش می دهد. فناوری دوم، «فناوری نانو» است که باعث می شود ابزار و امکاناتی که به عنوان ابزار فضای مجازی، به ویژه در مرحله ورود داده ها استفاده می شود، صدها برابر کوچک شود. فناوری سوم، «فناوری بیوتکنولوژی» است که با نقشه ژنتیک بدن انسان ارتباط دارد. فناوری چهارم در این عرصه، «فناوری اطلاعات» و مدیریت سیستم های اطلاعاتی است و فناوری پنجم نیز «فناوری شناختی» است و آن چیزی که در یک سطحی از آن به هوش مصنوعی تعبیر می کنیم و توسط آن، مدلی از هوش و ادراک انسانی ساخته شود. وی افزود: اگر این پنج فناوری در کنار یکدیگر قرار بگیرد، اتفاق تازه ای در قدرت پردازش در دنیا خواهد افتاد و زندگی بشر متفاوت می شود. وی تأکید کرد: آن چه بیان شد، آرزوهایی نیست که در آینده محقق شود، همه آن ها محقق شده و این اتفاقات در آزمایشگاه ها افتاده و هم اکنون، در مرحله تجاری سازی است.

نقش فضای مجازی در فعالیت های اقتصادی

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، در ادامه با تبیین روند گسترش و اثرگذاری اینترنت در تغییرات زندگی انسان، به نقش آن در حوزه اقتصادی اشاره و تصریح کرد: در سال 2001 از پنج شرکت برجسته اقتصادی دنیا، فقط یک شرکت در زمینه فضای مجازی فعالیت می کرد، در حالی که در سال 2016، همه پنج شرکت برجسته اقتصادی دنیا در عرصه فضای مجازی فعال بوده اند. وی افزود: سهم اقتصاد در فضای مجازی، بسیار مهم است و در کشور های مختلف، عرصه فضای مجازی در تولید ناخالص داخلی آن ها سهم قابل توجهی دارد. اما این نقش، در کشور ما بسیار کم است و فقط 2.2 درصد از تولید ناخالص داخلی مربوط به عرصه فضای مجازی است و در این عرصه بسیار عقب هستیم.

تلاش استکبار برای تسلط بر کشورها 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استکبار جهانی طی سالیان متمادی تلاش می کرد از طریق فضای مجازی باعث تأثیر در کشورهای مختلف شود. آن ها نتوانسته اند با جنگ و خونریزی و امکانات سخت افزاری به این مقصود خود برسند اما از طریق فضای مجازی تلاش می کنند به مقصود خود دست یابند. وی افزود: با توجه به این که بسترهای اصلی فضای مجازی و سکوها در اختیار آمریکاست، هر فعالیتی که در عرصه فضای مجازی صورت پذیرد، در اختیار آن ها قرار می گیرد. خوراکیان تأکید کرد: آن ها به دنبال آن هستند که ایران صرفا یک مصرف کننده در این عرصه باشد و خودش به تولید بستر در این زمینه اقدام نکند و ما کارگر ساده ای در میدانی باشیم که آن ها برای ما تدارک دیده اند. البته این سیاست، نه تنها در مقابل ایران، بلکه درباره بسیاری از کشورها دنبال می شود و به کشورهای دیگر و حتی به کشورهای اروپایی اجازه حضور در سطوح بالای فضای مجازی را نمی دهند. وی تأکید کرد: آمریکایی ها تلاش می کنند از طریق ارائه خدمات کاربردی پایه، مانند موتورهای جست وجو، پیام رسان ها، نقشه ها و ویکی ها که آن ها را منحصرا در اختیار خود گرفته اند، بر جهان سلطه داشته باشند. همچنین بیش از 55 درصد اقتصاد فضای مجازی به صورت مستقیم در اختیار چهار شرکت آمریکایی است. در حوزه پیام رسان ها، عمده آن ها متعلق به آمریکاست و حتی ضریب نفوذ پیام رسان های آمریکایی در کشورهای دیگر، بیشتر از آمریکاست .

می توانیم تولید کننده باشیم

وی افزود: البته آن چه بیان شد، به معنی آن نیست که ما نمی توانیم در این عرصه تولید کننده  باشیم. مثلا در کشوری مثل پاناما که کمی بیش از کشور ما جمعیت دارد و وسعت آن هم به اندازه مجموع استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی است و سال ها نیز با آمریکا در حال جنگ بوده، با وجود آن که بسیاری از امکانات کشور ما نظیر نفت، معدن و ...را در اختیار ندارند، از موتور جست وجوی بومی، پیام رسان بومی، شبکه های اجتماعی بومی، سرویس ایمیل بومی و ... استفاده می کنند.

 

موسسه خیریه متخلف مشهد تعیین تکلیف می شود

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: تعیین تکلیف موسسه فروغ محبت به عنوان یکی از موسسات خیریه قدیمی مشهد، به دلیل برخی تخلفات در کمیسیون عالی بهزیستی پیگیری می شود. حمیدرضا پوریوسف در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: فعالیت این موسسه که با دریافت مجوز از سال   87 به صورت تخصصی در حوزه نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست آغاز شده بود، به دلیل برخی تخلفات با رای کمیسیون مرکزی، به حالت تعلیق درآمده است. وی افزود: 10 کودک پسری که در این مرکز شبه خانواده نگهداری می شدند نیز به دیگر مراکز بهزیستی منتقل شده اند اما هنوز مجوز فعالیت موسسه لغو نشده و تعیین تکلیف در خصوص نحوه ادامه فعالیت یا توقف آن در دستور کار کمیسیون عالی موسسات سازمان بهزیستی است. وی یادآور شد: تعیین تکلیف در خصوص وضعیت موسسه مذکور در جلسه بعدی کمیسیون طی 10 روز آینده صورت می گیرد.

 

 

شهرآرا؛

پرواز به سوی خانه دوست

نخستین روزهای ماه ذیقعده، همه‌ساله یادآور سفر عاشقانه خیل زیادی از مؤمنانی است که راهی سرزمین وحی می‌شوند. امسال نیز همانند سال‌های گذشته، نخستین کاروان‌های حجاج بیت‌ا... الحرام با بدرقه رسمی مسئولان به سرزمین وحی مشرف شدند. در خراسان رضوی هم آیین بدرقه حاجیان خانه خدا با حضور استاندار و تعدادی از مدیران و مسئولان دستگاه‌های مختلف در محل ترمینال خروجی پروازهای خارجی فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد برگزار شد.
استاندار خراسان رضوی در جریان بدرقه کاروان‌های حج امسال در جمع خبرنگاران، گفت: امسال ١٠ هزار و ٩١۵ زائر استان به خانه خدا اعزام می‌شوند که با احتساب شمار عوامل اجرایی و نیز یک هزار و ۶٠٠ زائر خراسان شمالی اعزامی از فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد، این عدد به ١۴ هزار نفر می‌رسد.
علیرضا رشیدیان با بیان اینکه امسال بیشترین زائر حج تمتع کشور از این خطه است، افزود: ٧/١٣ درصد زائران حج تمتع سال ۹۷ کشور از خراسان رضوی هستند و استان‌های تهران با ٧/١٢ و اصفهان با ٣/٧ در رده‌های بعدی قرار دارند.
وی ادامه داد: زائران استان در قالب ٧٩ کاروان از فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد به سرزمین وحی اعزام می‌شوند که از این تعداد ١٨ کاروان با یک هزار و ١٠ زائر اهل سنت هستند.
استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: در مجموع ۴٢ کاروان با جمعیت پنج هزار و ٨٨۵ زائر از مشهد و ٣٧ کاروان با ظرفیت پنج هزار و ٣٠ نفر زائران شهرستان‌های استان هستند که از ٢٨ تیر با هشت فروند بوئینگ ٧۴٧ سعودی و ٣٢ فروند هواپیمای ایرباس ٣٠٠-٣٠٠ اعزام می‌شوند و اعزام حجاج استان تا ٢٠ مرداد ادامه خواهد داشت.

 

تأمین ارز واحدهای تولیدی را پیگیری می‌کنیم

روز پنجشنبه، مدیران عالی استان پس از بازدید از دو واحد صنعت نساجی در حومه مشهد، سر یک میز نشستند و راهکارهای رفع موانع تولید در واحدهای صنعتی استان را ‌بررسی ‌کردند. یکی از واحدهای تولیدی در جریان این بازدید، سال گذشته به دلیل مشکلات مالی تعطیل شده بود و از ابتدای امسال، با کمک‌های مسئولان استانی و تغییر مدیریت، بدون نیاز به تسهیلات بانکی، بار دیگر، به چرخه تولید برگشت.
به گزارش شهرآرا، استاندار خراسان رضوی در پنجمین جلسه ستاد تسهیل استان تأکید کرد که مشکلی برای تأمین ارز مورد‌‌نیاز واحدهای تولیدی این استان وجود ندارد.
علیرضا رشیدیان گفت: تأمین ارز واحدهای تولیدی را پیگیری می‌کنیم و شخص رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی به رفع مشکلاتی که در این خصوص وجود دارد تأکید دارند. سامان‌دهی این کار ممکن است ‌ابتدا تنش‌هایی ‌ایجاد کند اما یکی از بزرگ‌ترین خصوصیات آن شفاف‌سازی است. در کشور و به صورت خاص در استان، مشکل تأمین ارز نداریم. 
وی ادامه داد: سال گذشته در استان، دو میلیارد دلار صادرات داشتیم در حالی که میزان واردات ٧٠٠ میلیون دلار بود‌؛ یعنی واردات خراسان کمتر از نصف صادرات این منطقه بوده است. این ارقام نشان می‌دهد مصرف ارز در خراسان بیش از منابع نیست.

انتهای پیام/