به گزارش صبح توس؛ سعید باستانی روز جمعه در همایش ملی صنعت ابریشم ایران که در شهر بایگ از توابع شهرستان تربت حیدریه برگزار شد،افزود: اهمیت موضوع زمانی برای ما بیشتر مشخص می شود که بدانیم برای ایجاد هر یک شغل به ترتیب در بخش صنعت 2 میلیارد و 500 میلیون ریال، در بخش کشاورزی حدود 800 میلیون ریال و در بخش خمات 500 میلیون ریال اعتبار مورد نیاز است. 


وی گفت: و باز بهتر است بدانیم بخش کشاورزی اگر مورتوجه ویژه مسوولان و برنامه ریزان کشور قرار بگیرد، خود می تواند در بخش صنایع تبدیلی نیز ایجاد اشتغال کند. 


باستانی با بیان اینکه در آستانه آغاز شرایط نابسامان ناشی از تحریم ها قرار گرفته ایم، اظهار داشت: هر چند اعلام شده مرحله نخست تحریم ها 15 مرداد و مرحله دوم در 13 آبان امسال آغاز می شود، اما واقعیت آن است که ما از فردای بعد پیروزی انقلاب اسلامی در شرایط تحریم بسر برده ایم و بر این اساس اینک نیز باید بر اساس شرایط روز برنامه ریزی کنیم. 


باستانی افزود: از این روی راهبردی ترین شیوه ای که تصمیم سازان و مجریان تصمیمات کشورمی توانند در این شرایط اتخاذ کنند، حمایت تمام عیار از بخش کشاورزی است. 


وی با اشاره به اینکه زمانی در شهر بایگ سه هزار واحد تولید ابریشم فعال بود که در هر واحد برای سه نفر اشتغال ایجاد کرده بودند، گفت: این هنر ما است که شرایط کنونی را دوباره به آن دوران بازگردانیم و برای تحقق آن ضرورت دارد بخشی از ساختار تصمیم سازی در حوزه نوغانداری کشور را به استان خراسان رضوی و با محوریت تربت حیدریه و شهر بایگ منتقل سازیم. 


باستانی افزود: همچنین ضرورت دارد تا امروز کارگروه ویژه ای برای پیگیری مصوبات جلسه تشکیل دهیم.

 

از مجموع 2500 کارگاه ابریشم کشی بایگ از توابع شهرستان تربت حیدریه که تا سه دهه قبل 75 درصد نخ ابریشم ایران را تولید می کردند، تنها نزدیک به 450 واحد اگر بشود اسمش را کارگاه گذاشت، فعال هستند که البته آنها هم دارند نفس های آخر را می زنند. 

 


تمام مشکل از زمانی آغاز شد که دلالان از غفلت مسئولان و دست اندرکاران این حوزه سوء استفاده کرده و نمونه های نامرغوب و ارزان خارجی را از کشورهای آسیای میانه نظیر ازبکستان، اکراین و تاجیکستان وارد کردند که هر چند کیفیت نمونه داخلی را ندارند، اما چون ارزان هستند و از سویی خوراک اولیه را در طول سال فراهم می کردند، لذا پیله کاران به این سمت کشیده شدند. 


البته مشکل از زمانی بیشتر شد که دلالان حتی نخ ابریشم نامرغوب هم را از چین وارد کردند و این در واقع در حکم تیر خلاص به صنعت ابریشم کشی بایگ بود. 

 

انتهای پیام/