سید رضا صدر الحسینی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با هیئت دولت، اظهار داشت: فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در مجموع قابل تقسیم به دو بخش سیاست خارجی و مسائل مهم اقتصادی است که البته در مسائل اقتصادی دو گونه توصیه به بالاترین مقامات اجرایی کشور داشتند.

وی با بیان اینکه توصیه های مدیریتی و اعتماد به نفس و توصیه به مسئولان با محور اقتصادی نیز از جمله آن‌ها بود، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در ارتباط با مسئله مدیریتی و اعتماد به نفس دولت نکات روشنی را بیان فرمودند از جمله اینکه در همه عرصه ها باید با برخورداری از روحیه قوی، انگیزه، شجاعت و عزم راسخ اقدامات مدیریتی انجام شود و اگر این اتفاق بیفتد مسئولان می توانند فعالیت خود را مضاعف کنند.

 

تقویت بخش خصوصی و ضرورت برخورد قاطع با متخلفان از تأکیدات رهبری است

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین در ادامه تصریح کرد: مقام معظم رهبری در قسمتی از فرمایشات خود فرمودند که تیم اقتصادی دولت میاندار و محور کار و تحرک در بُعد اقتصادی کشور است و همه دستگاه ها باید با این محور خود را هماهنگ کنند.

وی اذعان کرد: مقام معظم رهبری با جامعه شناسی دقیقی که از اقشار مختلف دارند متوجه شده اند که دولت در شرایط کنونی برای بخشی از جامعه، دولتی ضعیف و ناکارآمد جلوه کرده است و در این بخش از توصیه خود خواسته اند که جبران این موضوع شود و کاستی های موجود رفع شود.

صدرالحسینی با بیان اینکه تقویت بخش خصوصی و ضرورت برخورد قاطع با متخلفان از جمله توصیه های اصلی مقام معظم رهبری در ارتباط با مسائل اقتصادی بود، عنوان کرد: جدی گرفتن سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری به دولت بود و اقدام به هنگام و علاج واقعه قبل از وقوع را از مسائلی دانستند که در درون سیاست اقتصاد مقاومتی وجود دارد و باید به آن توجه ویژه کرد.

 

همه شرایط برای یک اقتصاد پویا و تلاش مضاعف در دولت فراهم است

وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری اعتقاد دارند که اگر مردم صحبت صادقانه از مسئولان خود بشنوند کاملاً به آن‌ها اعتماد خواهند کرد و پشتیبان آن‌ها خواهند بود، تشریح کرد: اگر مردم در شرایط موجود مشکلات اقتصادی، احساس کنند که مسئولان در بین آن‌ها هستند و مشکلات آن‌ها را از نزدیک درک می کنند قطعاً توانمندی مردم برای قبول این مشکلات و عبور به سلامت از این مشکلات افزایش پیدا خواهد کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین در ادامه بیان کرد: با فاصله کمی از دیدار هیئت دولت با مقام معظم رهبری، هیئت دولت نامه را به مقام معظم رهبری دادند و از نظرات رهبری تقدیر و تشکر کردند و این نشان از دریافت فرمایشات مقام معظم رهبری توسط هیئت دولت است و امیدواریم شرایطی فراهم شود که با عمل به توصیه ها و استفاده از ظرفیت های موجود در کشور و بهره مندی از فضای بین المللی، مشکلات اقتصادی هر چه زودتر مرتفع شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از نکات مهم این است که ما نباید در شرایط فعلی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری به دنبال این باشیم که قانون یا شرایط جدیدی را فراهم بیاوریم، تأکید کرد: در شرایط کنونی همه چیز برای انجام یک اقتصاد پویا و تلاش مضاعف در دولت و سازمان‌های وابسته به او فراهم است.

 

دولت اگر به دنبال تصویب قانون جدید باشد قطعاً هیچ تحرک اقتصادی رخ نخواهد داد

صدرالحسینی با بیان اینکه نباید الآن تصور شود که با توجه به شرایط کنونی دولت کمبودها و کاستی هایی درباره با مسائل قانونی دارد، افزود: اگر بخواهد این موضوع را مرتفع کند باید آن قوانین و مصوباتی که در اختیار دارد را به طور کامل رعایت و اجرا کند و در مراحل بعدی اگر نیاز به لایحه ای هست که مجلس ارسال شود اقدام کند.

وی با تأکید بر اینکه اگر بخواهند به دنبال تصویب قانون جدید باشند و دولت دست بر روی دست بگذارد شاید تا ماه های آینده نیز هیچ تحرکی در مسائل اقتصادی به وجود نیاید، ابراز کرد: دولت باید در شرایط کنونی با تغییر بعضی از افراد و برخی از مدیریت ها، پویایی تیم اقتصادی خود را افزایش دهد و در این شرایط می تواند با نمایندگان مجلس مشورتی صورت گیرد و تصمیم عاجلی اتخاذ و عملیاتی شود تا تیم اقتصادی دولت تقویت شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه همه مراکز اقتصادی از جمله برخی مراکز اقتصادی غیر دولتی از ابتدای سال اعلام آمادگی کردند برای کمک به اقتصاد کشور در تحت لوای ستاد اقتصاد مقاومتی دولت همکاری کنند، اظهار کرد: دولت هم باید این اعلام آمادگی برای همکاری را کاملاً لبیک گوید و از توانمندی همه نهاد های توانمند در مسائل اقتصادی بهره کامل را ببرد.

 

مقام معظم رهبری یک نوع شلختگی و بی نقشگی اقتصادی را در کشور درک کرده اند

وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات اساسی که مقام معظم رهبری به آن توصیه فرمودند این بود که حتماً باید در شرایط کنونی به سرعت نقشه راه اقتصاد با ثبات بررسی شود، تصریح کرد: اگر نقشه راه اقتصاد تهیه شود مردم و فعالان اقتصادی هرکدام تکلیف خود را می دانند و احساس می کنند که ثبات و آرامش وجود دارد و قطعاً در این مسیر حرکت می کنند.

صدرالحسینی همچنین در ادامه اذعان کرد: برنامه ششم و برنامه بودجه سال 97 به تصویب رسیده ولی در شرایط کنونی که دولت از سه ماهه آخر سال 96 با تکانه ها و اتفاقاتی که در بحث اقتصاد افتاد می دانست که حتماً باید نقشه راه اقتصاد با ثبات در شرایط افزایش تحریم توسط آمریکاها و حامیانش را ترسیم می کرد ولی در شرایط فعلی یک نوع بی نقشگی و شلختگی اقتصادی را مقام معظم رهبری درک کرده اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نمونه های بارز این بی نقشگی و شلختگی اقتصادی نظیر بی ثباتی در قیمت دلار، سکه و طلا، مسکن و بی ثباتی در برخی از مسائل مورد نیاز و جاری کشور هست که کاملاً واضح است.

انتهای پیام/