به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در دومین روز از همایش تعالی بسیج اساتید حوزه‌های علمیه خراسان رضوی، قم، اصفهان و تهران با اشاره به وظایف علما و روحانیت در عصر حاضر، اظهار کرد: با شناخت وضعیت کشور و همچنین جهان اسلام آنچه وظیفه عمده را رقم می‌زند در سه حوزه علم و دانش، حوزه تبلیغ و رساندن پیام دین و حوزه بعدی نیز حوزه عمل و اجرا است.

وی افزود: احکام اسلام به دنبال رسیدن به اهدافی صادرشده‌اند که این اهداف باید تحقق و توسط علمای دین و یک حوزه انقلابی رقم بخورد.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه حوزه باید تمام مسائل را مبتنی بر فقه پویای اسلامی و شیعی حل کند، گفت: در این باب حوزه یعنی آن کسی که سرش در درس و بحث است و فقط به دنبال احکام است برای دشمن به‌تنهایی آسیبی نمی‌رساند اما آنچه مورد تهدید دشمن است حوزه انقلابی است.

 

وی افزود: تهدید حوزه سکولاریسم دینی و یا عرفان‌های کاذب نیست بلکه آنچه امروز حوزه‌های علمی را تهدید می‌کند سکولاریسم اجتماعی است و حوزه باید در این بعد فعالیت بیش‌ازپیش کند.

 

رئیسی با بیان اینکه امام خمینی (ره) اعتقاد به حکمرانی فقه در متن جامعه داشتند، بیان کرد: برعکس زمانی که فقه حکومت نمی‌کرد اما الآن فقه شیعه در حال اداره حکومت است و ثابت کرده که فقه شیعه می‌تواند مشکلات یک جامعه را حل کند.

 

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی از متن حوزه بر خواسته است که رهبر آن‌یک رجل الهی و مرجع تقلید این پرچم را برافراشت است و روحانی ما نمی‌تواند و نباید نسبت به مسائل انقلاب و جامعه اسلامی بی‌توجه باشد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه حوزه انقلابی باید کمبودهای انسانی و فکری را در جامعه اسلامی جبران کند، تأکید کرد: آنچه باید در حوزه تأمین شود این است که خلأهای فکری و معنوی و انسانی برطرف شود، اگر این مشکلات توسط حوزه انقلابی حل شود دیگر مشکلات فساد در جامعه بروز نخواهد یافت.

 

انتهای پیام/