به گزارش صبح توس؛ توقف کوه خواری در طرح گردشگری زشک، خزان تابستانی در خواب زمستانی، ماندگاری زائر آمار ندارد!، یک جمعه در کهنه‌بازار، داغ دلاربر پیشانی موادغذایی، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

توقف کوه خواری در طرح گردشگری زشک

5 اردیبهشت امسال بود که موضوع کوه خواری در روستای ییلاقی زشک شاندیز توسط روزنامه خراسان رضوی رسانه ای شد. در این گزارش بررسی و مشاهدات میدانی خبرنگار روزنامه خراسان رضوی که با همراهی مسئولان منابع طبیعی و محیط زیست طرقبه شاندیز صورت گرفت، نشان می داد به بهانه اجرای طرح گردشگری، زمین های زیادی تصرف شده و زخم های وارد آمده بر پیکره کوه طی ماه ها صورت گرفته و این اقدامات از مدت زمانی طولانی در جریان بوده است. در این مسیر تخته سنگ های بزرگی مشاهده می شد که متصرفان روی آن ها با رنگ و اسپری نام خود را نوشته و مدعی مالکیت این زمین ها بودند.پس از مشخص شدن ابعاد کوه خواری، با ورود دستگاه قضایی به این ماجرا، قاضی «محمد بخشی محبی» معاون دادستان مرکز استان و سخنگوی کمیته حفظ حقوق بیت المال استان ضمن صدور دستوراتی با قید فوریت، خواستار رسیدگی و تعیین تکلیف  ابعاد و سرانجام این ماجرا توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بینالود (طرقبه، شاندیز) شد. ادامه بررسی ها نشان داد دامنه تصرف و تخریب ارتفاعات و طبیعت در روستای زشک به حدود 4 هکتار می رسد؛ ماجرایی که در گزارش دوم خراسان رضوی با عنوان «4 هکتار کوه خواری در زشک» منتشر شد. در آن زمان «مرتضی شیرزور» رئیس یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بینالود ضمن تأیید دامنه وسیعی از تصرفات، دامنه تصرفات را 4 هکتار اعلام کرد و خبر از پیگیری و تعقیب قضایی متصرفان داد، ضمن این که قاضی «محمد بخشی محبی» معاون دادستان مرکز استان نیز با بیان این که از مسئولان منابع طبیعی شهرستان طرقبه شاندیز خواسته شد گزارش تخلفات را به دستگاه قضایی ارائه دهند، اعلام کرد: تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است اما پس از ارسال گزارش تصرفات انجام شده از سوی منابع موثق به حوزه دادستانی، مدیر کل منابع طبیعی استان به حوزه دادستانی احضار خواهد شد. این مقام مسئول در گزارش یاد شده به این نکته نیز اشاره کرد که در صورت اثبات کوتاهی مسئولان مربوط با آن ها برخورد قاطع و قانونی صورت خواهد گرفت و نتیجه آن نیز به شهروندان اعلام خواهد شد.در این گزارش همچنین «خانی» رئیس یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان بینالود در خصوص میزان تصرفات، بدون اعلام میزان و ابعاد زمین خواری اعلام کرده بود حدود 5 هکتار با عنوان یک طرح گردشگری به افرادی که زمین ها در اختیار آن هاست، واگذار شده است اما در بررسی های ما مشخص شد افراد مذکور خارج از طرح هم تصرفاتی داشته اند.

تفهیم اتهام به متهم اصلی

در همین زمینه، روز گذشته «مرتضی شیرزور» رئیس یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بینالود به خبرنگار ما گفت:این پرونده کوه خواری  در زشک به طور کامل متوقف و پرونده به دادسرا ارجاع شده است.وی ادامه داد: در این پرونده یک متهم اصلی وجود دارد که مدعی است در طرح گردشگری هیچ شریکی ندارد اما تصرفات و تخریب انجام شده در محیط زیست روستا توسط برادران و پسرعموهایش صورت گرفته است.وی ادامه داد: در این پرونده به تازگی متهم اصلی در دو مورد «تصرف» و «تخریب» تفهیم اتهام شده است.رئیس یگان حفاظت شهرستان بینالود با بیان این که پیگیری های جدی در قالب گشت های بازرسی برای جلوگیری از تکرار کوه خواری و تجاوز به انفال در اراضی یاد شده در دستور کار قرار دارد، افزود: هم اکنون این پرونده در دادسرا و زیر نظر مستقیم دادستان طرقبه شاندیز در حال رسیدگی است. 

 

خزان تابستانی در خواب زمستانی

درپی خشک شدن بیش از ۶۰درصد درختان پارک جنگلی ۴۵ هکتاری شهید عظیمی تربت جام به دلیل بی توجهی پیمانکاربه آبیاری درختان و‌به دنبال اعتراضات و مطالبات مردمی به همت شورای اسلامی شهر جلسه ای با حضور جمعی از مدیران شهرستان برای جلوگیری از ادامه روند خشک شدن درختان پارک جنگلی تربت جام برگزار و درپایان جلسه مقررشد شهرداری ، ادارات جهادکشاورزی، محیط زیست ،آبفای شهری و روستایی ، آب منطقه ای و منابع طبیعی شهرستان با همراهی مردم و کشاورزان با تانکر به درختان آب رسانی کنند تا از روند خشک شدن درختان جلوگیری شود. همچنین خلع ید پیمانکار در دستور کاراداره منابع طبیعی قرار گرفت.به گزارش خراسان رضوی، حکایت تلخ خشک شدن درختان پارک جنگلی شهید عظیمی تربت جام دغدغه این روزهای مردم این شهرستان است.پارک جنگلی شهید عظیمی در چهار کیلومتری جنوب شهر تربت جام وبا مساحت ۴۵ هکتار که ۲۴ هکتار آن در سال ۱۳۵۶ و ۲۱ هکتار در سال ۱۳۸۰ احداث و نهال کاری شده واقع است. پوشش گیاهی این پارک جنگلی از نوع درختان کاج ، زبان گنجشک، سرو و آیلان است.در سال‌های اخیر توجهی به این فضای تفریحی شد تا این که دو سال قبل به ناگاه به بخش خصوصی واگذار شد و نحوه واگذاری آن موردانتقاد مردم تربت‌جام بود. باگذشت دو سال فقط نابودی بخش قابل توجهی از درختان سود حاصل از این واگذاری برای مردم شد.

گلایه های مردمی از بی توجهی به پارک

یک شهروند تربت جامی با ابراز گلایه از وضعیت پارک جنگلی تربت جام گفت: هرچه سریع تر مدیران اجرایی باید برای آبیاری پارک جنگلی اقدام و از نابودی این سرمایه ملی جلوگیری کنند.فرزاد رشتی افزود:مدیران اجرایی باید پارک را به شهرداری واگذار کنند تا درکنار فضای سبز به این پارک رسیدگی کند.یکی دیگر از شهروندان گفت :با توجه به کمبود فضای سبز مردم برای سپری کردن اوقات فراغت به این پارک مراجعه می کردند‌اماالان با مشاهده درختان خشک شده اشک انسان در می آید . رحیمی چنگ آبادی افزود:چرا مسئولان منابع طبیعی اجازه دادند وضعیت پارک توسط پیمانکار‌ به این جا برسد؟حجت الاسلام دامن پاک یکی دیگر ازشهروندان گفت : درباره مشکلات این پارک هم اکنون برای نجات درختان فقط باید از طریق تانکر آب رسانی انجام گیرد و از ادامه این روند اسفناک جلوگیری شود.وی افزود:با توجه به وضعیت موجود، ادامه فعالیت پیمانکار به صلاح نیست و توان اداره پارک را ندارد وباید خسارت هم بپردازد.ابوالفضل وطن پرست یکی دیگرازشهروندان گفت :وضعیت موجود پارک جنگلی بسیار ناراحت کننده و درد آور است و برای درختانی که سال ها زحمت کشیدند تا به این مرحله از رشدبرسد، مدیران باید پاسخ گوی این معضل پیش آمده برای پارک جنگلی باشند.وی افزود:مسئولان باید از ادامه خشک شدن درختان جلوگیری کنند و عاجزانه تقاضا داریم به وضعیت بحرانی پارک که کمک شایانی به محیط زیست و فضای سبز می کند رسیدگی کنند.

پارک به‌صورت یک‌جانبه ازبخش خصوصی خلع ید می‌شود

مدیرکل‌منابع‌طبیعی‌استان‌گفت:‌از سیاست‌های دولت در پنج‌ سال گذشته این بود که این‌گونه پارک‌های جنگلی را که در اقصی نقاط استان وجود دارد به بخش خصوصی واگذار کند و در استان 28 پارک جنگلی داشتیم که مدیریت همه این پارک‌ها به بخش خصوصی واگذارشد.«علیرضا صحرایی» افزود : در شهرستان تربت‌جام متأسفانه در آن مقطع از زمان، شهرداری متقاضی پارک جنگلی نبود و این پارک از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار شدو درزمان واگذاری و پس‌ازآن متأسفانه مشکلاتی برای چاه آب این پارک به وجود آمد که نیاز به بازسازی داشت.وی ادامه داد: هم اکنون این مشکلات تا حدودی حل‌شده و قرار است تا از خشک شدن بقیه پارک جلوگیری شود.مدیرکل منابع طبیعی خراسان رضوی گفت:در آخرین جلسه‌ای که در استان داشتیم، تصمیم گرفته شد نگهداری از پارک به‌صورت یک‌جانبه ازبخش خصوصی خلع ید شود و خسارتی که در این مدت به پارک واردشده است تأمین دلیل شود که بر اساس همان دستورالعمل و قاعده‌ای که دارد جبران خسارت کنند.علیرضا صحرایی افزود :در شرایط فعلی قرار است این پارک به شهرداری تربت‌جام واگذار شود و تا زمانی که مراحل خلع ید و واگذاری به شهرداری انجام می‌گیرد، باید آبیاری توسط بخش خصوصی و منابع طبیعی صورت گیرد.وی گفت: طبق آماربرداری سه ماه گذشته حدود 850 اصله درخت از این پارک جنگلی براثر تنش آبی خشکیده و بهره‌بردار موظف است خسارت واردشده به اعیان این پارک را که همان درختان است بر اساس قانون پرداخت کند.صحرایی گفت: پارک جنگلی از روز اول تحویل به بخش خصوصی مشکلات زیادی داشته است و طبق قرارداد  باید مشکلات چاه آب توسط منابع طبیعی حل می‌شد و با وجود مکاتبات و پیگیری‌های زیادی که با منابع طبیعی شهرستان و استان شده همکاری مناسبی با بهره‌بردار نشده است.وی افزود: جدا از کم‌آبی و خشکسالی، چاه آب پارک جنگلی نیاز به تعمیر و کف شکنی داشت و یک ماهی است که تعمیر شده است ولی این تعمیر موقتی است و برای رفع نیاز آبی پارک باید چاه کف شکنی شود و مجوز کف شکنی توسط آب منطقه ای صادر نمی‌شود و مدعی هستند که منابع طبیعی بدهی سنگینی به آب منطقه ای دارد و ابتدا باید دیون اداره وصول شود تا مجوز کف شکنی صادر شود.

 

واکنش دادستان مشهد به تعطیلی فرهنگسرای عفاف و حجاب

دادستان مشهد به تعطیلی فرهنگ سرای عفاف و حجاب و برگزاری مسابقات مختلط ورزشی واکنش نشان داد. به گزارش تسنیم، «غلامعلی صادقی» در این باره گفت: برابر گزارش‌های مردمی به دادسرا مطلع شدیم که شهرداری به تعطیلی فرهنگ سرای حجاب در شهر مشهد اقدام کرده و پس از پیگیری موضوع از رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با توجیه اقدام از سوی سازمان مواجه شدیم مبنی بر این که موضوع تعطیلی فرهنگ سرای عفاف و حجاب برداشت نادرستی از سیاست‌ها و اقدامات این سازمان است و برنامه این سازمان تغییر عنوان فرهنگ‌سرا و تشکیل کارگروهی تخصصی برای عفاف و حجاب است. صادقی تصریح کرد: این در حالی است که این سازمان برابر شرح وظایف شهرداری‌ها و براساس قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، باید به تاسیس فرهنگ سرای حجاب برای برگزاری جلسات مرتبط، پرسش و پاسخ در زمینه حجاب و. .. اقدام کند. صادقی افزود: این موضوع نشانگر اهمیت تشکیل فرهنگ سرای حجاب توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است و انتظار مردم از شورای شهر و شهرداری مشهد اجرای قانون و توسعه چنین فرهنگ سراهایی در نقاط مختلف شهر مقدس مشهد است نه این که تنها فرهنگ سرای حجاب به بهانه‌های مختلف تعطیل شود. دادستان مشهد به اخبار برگزاری مسابقات ورزشی مختلط در برخی سالن‌های ورزشی شهر مشهد نیز واکنش نشان داد و گفت: در‌ چند روز گذشته موضوع برگزاری برنامه‌های ورزشی به صورت مختلط در تعدادی معدود از سالن‌های ورزشی در مشهد نیز مطرح شده که نشان می‌دهد اداره‌ کل ورزش و جوانان هم به وظایف خود در قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، به ویژه در بخش نظارتی عمل نکرده و متاسفانه باید شاهد دریافت چنین گزارش‌هایی باشیم.

صادقی همچنین با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در زمینه دفاع از حقوق عمومی گفت: در‌ سال‌های اخیر به بهانه‌های مختلف و با اهدافی خاص، اشخاصی دنبال این هستند که قداست و حرمت این شهر مقدس و حریم ملکوتی حرم مطهر رضوی را خدشه‌دار کنند که با هوشیاری مردم متدین این شهر مواجه شدند و دستگاه قضایی هم در دفاع از حقوق عمومی با این حرمت‌شکنی‌ها برخورد کرده و خواهد کرد. صادقی افزود: در همین زمینه و با همکاری پلیس امنیت اخلاقی اجرای برخی طرح‌ها برای برخورد با افرادی که به اعمالی از جمله آلودگی صوتی، بدحجابی، مزاحمت برای نوامیس مردم و. .. اقدام می‌کنند، در دستور کار قرار دارد. در این طرح‌ها به جای تشکیل پرونده‌های قضایی و اقدامات قهرآمیز صرف، این افراد در دوره‌های اخلاقی و اجتماعی شرکت می‌کنند که براساس بررسی‌های کارشناسانه و آماری نتیجه آن بسیار مثبت و اثربخش بوده است.

 

ماندگاری زائر آمار ندارد!

مشهدالرضا(ع) پایتخت معنوی کشور و دومین کلان‌شهر مذهبی دنیا، سالانه پذیرای حدود 30میلیون زائر است که 1.5 میلیون نفر آن ها، زائران خارجی هستند. پیش‌بینی‌شده است تا سال ۱۴۰۴شمار زائران ثامن‌الحجج(ع) به ۴۰میلیون نفر برسد.  بنا بر اظهارنظرهای مختلف مسئولان استانی، ماندگاری زائر در مشهد به حدود 2.5 روز رسیده درحالی که در سال های قبل این رقم حدود پنج روز بوده است البته معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری،  در آخرین اظهارنظرهای خود پیش از بازنشستگی در مردادماه سال گذشته در گفت وگو با خبرگزاری فارس، مدت اقامت زائران داخلی را 3 تا 4 روز و مسافران خارجی را 4 تا 5 روز اعلام کرده بود، بااین همه و با وجود اهمیت برنامه ریزی برای ماندگاری موثر زائران در مشهد و شهرهای استان با هدف چرخیدن اقتصاد خراسان رضوی بر محور گردشگری زیارت به عنوان رکن اصلی  آمایش سرزمینی، به نظر می رسد آمار دقیقی از ماندگاری زائر وجود ندارد که بتوان برای بهبود آن تلاش کرد چرا که یک سال می گذرد و همچنان کرسی معاونت زیارت در استانداری خراسان رضوی در اختیار سرپرست آن است .با این حال، در این گزارش برخی اظهار نظرهای مسئولان  درباره آمار ماندگاری زائر و راهکارهای تقویت آن را پیش روی شما می گذاریم.

ماندگاری 3.5 روزه در ایام نوروز

مدیرکل امور زائران استانداری در پاسخ به سوال ما درباره میزان ماندگاری زائران به آمار نوروز 97 اشاره کرد و ماندگاری زائر در مشهد  را حدود 3.5 روز دانست و گفت: یکی از عمده موضوعاتی که آمار ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، موضوع روز ماندگاری زائران است.درواقع شاید بیشتر زائرانی که به مشهد مشرف می‌شوند به‌صورت روزانه به مشهد می‌آیند و شب را در اماکن اقامتی مشهد ساکن نمی‌شوند. به‌طور مثال در ایام نوروز، شب ماندگاری مدارس مشهد حدود 360 هزار نفر بود درحالی‌که روز ماندگاری آن‌ها حدود یک میلیون و 600 هزار نفر بود یعنی این زائران شب را در این اماکن نمی‌ماندند یا به شهرستان‌ها می‌رفتند یا هم شب را در منازل اقوام ساکن می‌شدند که به نحوی آمارشان در دسترس نیست.

فروزان افزود: از سویی دیگر، بر اساس برآوردها در مشهد حدود پنج هزار خانه مسافر وجود دارد که از این تعداد فقط 600 خانه مسافر دارای مجوز هستند و درواقع ما آمار مربوط به 4400 خانه مسافری را که از زائران امام رضا(ع) پذیرایی می‌کنند، نداریم که این موارد به شدت در پایین آمدن میزان ماندگاری زائران در مشهد تأثیرگذارند.

تور مشهد گردی و برنامه ریزی برای روز اقامت مسافر

وی با اشاره به برخی برنامه‌های ستاد خدمات سفر استان در ایام نوروز امسال گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث افزایش ماندگاری در استان می‌شود، این است که زائری را که به مشهد وارد می‌شود ، به امان خدا رها نکنیم. به این منظور ما امسال با بهره‌برداری از اپلیکیشن های مختلف، برای خدمات‌رسانی به زائران تلاش هایی را صورت دادیم تا زائر بتواند برای طول مدت اقامت خود و بازدید از اماکن دیدنی و حوزه‌های گردشگری برنامه ریزی کند . از سویی دیگر در تمام مبادی ورودی مشهد اتوبوس‌هایی را تعبیه کردیم و ضمن خوشامدگویی به زائران، تورهای گردشگری و مشهد گردی را در اختیار آن‌ها قراردادیم که حتی مورد استقبال شهروندان مشهدی نیز قرار گرفت.

فروزان به توسعه گردشگری سلامت در مشهد نیز اشاره و تأکید کرد: با سامان دهی این نوع گردشگری در مشهد، بدون شک شاهد افزایش ماندگاری و رونق صنعت گردشگری در مشهد خواهیم بود. البته در خور ذکر است که استانداری ورود مستقیمی به بحث ماندگاری زائران ندارد و فقط هماهنگ‌کننده است و بحث افزایش ماندگاری زائر باید با حضور گسترده  بخش خصوصی توسعه یابد.

 

دولت با برنامه فوری جلوی آسیب به زندگی مردم را بگیرد

تولیت آستان قدس رضوی از دولت خواست با اجرای یک برنامه فوری و عالمانه، جلوی آسیب‌رسیدن به زندگی مردم را بگیرد. به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است، با اشاره به جلسه اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی با اعضای هیئت دولت دوازدهم درباره مسائل و مشکلات اقتصادی کشور، تصریح کرد: جلسه اقتصادی فوق‌العاده ای که با دعوت رهبر معظم انقلاب اسلامی از اعضای هیئت دولت برگزار شد، نشان‌دهنده آن است که ایشان از مشکلات زندگی مردم و نقاط ضعف اقتصاد کشور کاملاً آگاه هستند و برای حل آن ها راهکارهای علمی و عملی و پیگیری جدی دارند. وی افزود: مردم انتظار به حقی دارند که کار و انگیزه و روحیه مسئولان، قبل و بعد از این جلسه تفاوت محسوسی داشته باشد و اثر آن را در افزایش تحرک مسئولان و شبانه‌روزی شدن تلاش‌شان برای حل مشکلات ببینند. تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به بسیج همه ظرفیت‌های کشور توسط رهبر معظم انقلاب، برکمک به دولت برای ایجاد گشایش در زندگی مردم تأکید کرد و افزود: بر این اساس همه دستگاه‌های غیردولتی و عمومی نیز خود را به همکاری با دولت برای افزایش کارآمدی و حل مشکلات موظف می‌دانند. حجت‌الاسلام رئیسی، "تدبیر عالی" رهبری در تأسیس شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی با حضور رؤسای سه قوه و مسئولان اقتصادی قوا را نشانه دیگری از "کمک بی‌سابقه به دولت برای عبور از مشکلات" دانست و اضافه کرد: مشکلات کنونی اقتصاد کشور، ریشه در مسائلی چون فشار نقدینگی و نظام بانکی دارد و ربطی به فشارهای خارجی ندارد. این اشکالات که زندگی و کسب و کار مردم را مختل می‌کند، از گذشته وجود داشته و منشأ مدیریتی دارد. وی "هشدارهای مهم" در سال قبل درباره "آثار سوء نقدینگی کنترل‌نشده" را یادآور شد و با بیان این که اگر در آن زمان این هشدارها جدی گرفته می‌شد، بازارهای سکه و ارز این گونه مختل نمی‌شد، افزود: اکنون نیز نباید زمان را بیش از این از دست داد؛ دولت باید در نقشه راه اقتصاد کشور که بنا به دستور رهبر انقلاب موظف به تهیه آن است، علاج نقدینگی و اصلاح نظام بانکی را در اولویت قرار دهد و با اجرای یک برنامه فوری و البته عالمانه، جلوی آسیب دیدن بیشتر زندگی مردم را بگیرد.

 

شهرآرا؛

یک جمعه در کهنه‌بازار

از همان ابتدا می‌توان بوی فقر را استشمام کرد. تا چشم کار می‌کند، بساطی است و هزار‌و‌یک چیز برای فروش و انگار فقط جانِ آدمیزاد در آن پیدا نمی‌شود. وسایل خرده‌ریز‌ یا لباس‌های کهنه‌ای که بعضی‌ آن را دور می‌ریزند یا تبدیل به دستمال کهنه‌ می‌کنند، در جمعه‌بازار همت‌آباد خریدار دارد.
روی زمینِ خاکی برزنت‌هایی پهن شده است و تپه‌تپه لباس روی آن ریخته‌اند. زنان، بچه‌به‌بغل نشسته‌اند و لباس‌های به‌درد‌بخور را جدا می‌کنند. همان‌طور هم با صاحب بساط برای قیمت چانه می‌زنند؛ برای جنس‌های هزار‌تومانی! مشتری‌های این بازار سر هر قیمتی چانه می‌زنند، چون معتقدند اگر تخفیف بگیرند و چیزی را زیر قیمت بخرند، «شکار» کرده‌اند.
زن میان‌سالی، چادری رنگی از بین بساط پیدا می‌کند و در پلاستیک می‌چپاند. به صاحب بساط می‌گوید: این‌ چادر ٧٠٠‌تومان بیشتر نمی‌ارزد.
فروشنده در پاسخش می‌گوید: اگر هزار تومان می‌دهی بردار، وگرنه بگذار سر جایش.
نزدیک ظهر است و آفتاب به‌شدت داغ؛ به‌همین‌دلیل نمی‌توان نشستن در این آفتاب را دوام آورد، اما بساط‌ها پهن است و مشتری فراوان. تعدادی از آن‌ها که بساطشان روی میز یا گاری است، با بستن پارچه یا چادر در بالای آن، برای خود سایه‌ای درست کرده‌اند تا از شر آفتاب خلاص شوند. تعدادی هم که بساطشان روی زمین پهن است، چتر رنگی بالای سر گرفته‌ یا کلاه نقاب‌دار گذاشته‌اند.
از‌آنجا‌که ورود ماشین هم به محوطه آزاد است، بعضی‌ها وسایل را پشت وانت بساط کرده‌اند. تعدادی هم در سایه خودروهایشان، وسایل را روی زمین چیده‌اند.

 

تدوین سند جامع توسعه محیط زیست مشهد تا پایان سال

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد از تدوین سند جامع توسعه محیط زیست شهر تا سال ١۴٠۴ خبر داد و گفت: مطالعات این سند که از سه سال گذشته آغاز شده است، اکنون ٧٠ درصد پیشرفت دارد و تا پایان سال فاز مطالعاتی آن به پایان می‌رسد.
خلیل‌ا... کاظمی در گفت‌وگو با شهرآرا، با بیان اینکه اکنون تدوین سیاست و شاخص‌های کلان محیط زیست شهری مشهد در دستور کار است، افزود: در این راستا از تمام ارگان‌های مرتبط با مسائل زیست محیطی مانند شرکت آب و فاضلاب، فرمانداری مشهد، شرکت گاز و ... خواسته شده است مطالعات خود را در این حوزه ارائه دهند. پیش‌بینی می‌کنیم که مطالعات سند توسعه محیط زیست مشهد تا پایان سال به اتمام برسد و پیرو آن، بسته پیشنهادی شامل راهبرد و برنامه به دستگاه‌های مختلف ارائه شود.
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد ادامه داد: پس از اتمام مطالعات و آماده شدن سند، چشم‌انداز و راهبردها، وارد فاز اجرایی سند جامع توسعه محیط زیست مشهد می‌شویم.

 

داغ دلاربر پیشانی موادغذایی

افزایش قیمت ارز برای بسیاری از شهروندان به معنی گرانی تمامی کالاها از مواد خوراکی، لوازم خانگی و تلفن همراه تا ابزارآلات صنعتی است. تجربه نیز نشان داده است ‌این تصور مردم دور از انتظار نیست زیرا در سال‌هایی که نرخ ارز نوسان داشته، قیمت مواد غذایی نیز به فاصله چند ماه افزایش یافته است. در چند ماه اخیر، شروع نوسانات ارزی سبب شد این نگرانی ‌دوباره در بین بسیاری از شهروندان ایجاد شود که این بار نیز قرار است قیمت بسیاری از کالاهای ضرور‌ افزایش یابد. هر‌چند مسئولان دولتی با تخصیص دلار با نرخ چهار هزار و ٢٠٠ تومان به کالاهای اساسی درصدد هستند که بازار را آرام نگه دارند، تأثیرات روانی نوسانات قیمت ارز بازار مواد غذایی را تحت تأثیر قرار داده است. این تأثیر در همه مواد غذایی یکسان نبوده است. با این حال، باید در نظر داشت که نوسان قیمت برخی از مواد غذایی تحت تأثیر مؤلفه‌های دیگری بوده است و گرانی آن‌ها را نمی‌توان به رشد قیمت دلار نسبت داد.
به عنوان مثال، ٢٧ آبان‌ماه ١٣٩۶، زمانی که دلار در بازار آزاد چهار هزار و ١٠٠ تومان عرضه می‌شد، قیمت هر کیلوگرم مرغ در مشهد شش هزار و ١۵٠تومان بود. این قیمت اکنون در مشهد هفت هزار و ١۵٠ تومان است. در این بازه زمانی، فقط قیمت گوشت گوسفندی افزایش چشمگیری داشت، به طوری که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفند از ۴٠ هزارتومان در آبان‌ماه به ۵٣ هزارتومان در تیرماه امسال افزایش یافت. فعالان بازار تأثیر نوسان ارز را برکالاهایی که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند بیشتر می‌دانند. آن‌ها می‌گویند قیمت این کالاها تا ١٠٠درصد هم افزایش یافته است.

انتهای پیام/