به گزارش صبح توس؛ آیت‌الله حسین نوری‌همدانی صبح امروز در همایش تعالی اساتید بسیجی حوزه علمیه در مجتمع امامت با اشاره به این‌که فقها و علما استمرار و امتداد خط انبیا هستند، اظهار داشت: معارف فقهی اسلامی به 10 دسته تقسیم می‌شود، نخستین آن معارف اعتقادی و ایمانی بوده که باید با استدلال و دلیل ثابت شود.

وی افزود: در مورد دسته نخست افراد هر تردیدی داشته باشند باید با دلیل و برهان مجهز باشیم تا وی را به یقین برسانیم، پس از آن معارف عبادی حائز اهمیت هستند، به عبارتی عادت رابطه انسان با خداوند متعال را تحکیم می‌کند، سومین دسته مذکور نیز معارف فقهی اخلاقی است، مسئله اخلاق در هدایت و سازندگی انسان‌ها بسیار اثرگذار است.

آیت‌الله نوری‌همدانی ادامه داد: معارف اقتصادی در دسته بعدی قرار دارند، اقتصاد بسیار حائز اهمیت شمرده می‌شود و باید مدیریت صحیحی بر آن صورت گیرد تا فقر و ظلم از میان برود، در واقع باید در این امر تخصص و مهارت داشته باشیم، باید مسئله بانک‌ها برای شما فقها مهم باشد.

وی خاطر نشان کرد: معارف فقهی مدنی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، رساله حقوق امام سجاد (ع) راه و کیفیت معاشرت را به ما نشان داده و حقوقی را معین کرده است، دسته بعدی، موارد فقهی سیاسی است، اسلام با سیاست توام است، سیاست یعنی مدیریت جامعه، قرآن جلوه سیاسی زیادی دارد.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به معارف فرهنگی به عنوان معارف دسته هفتم اظهار داشت‌: آیت‌الله علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می‌گوید در قرآن 300 آیه مردم را به رشد فرهنگی‌، سیاسی‌، اسلامی دعوت می‌کند. فرهنگ شیعه فرهنگی غنی و خاصی است ما نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه داریم. ما معتقدیم بدون ولایت هیچ عملی قبول نیست. 

وی با اشاره به معارف حکومتی عنوان کرد‌: حکومت گرداننده امور است و اسلام توجه ویژه‌ای به این امر دارد و می‌گوید حکومت باید حکومت صالح باشد و این حکومت دارای شرایطی است. مسئله ولایت‌فقیه از خصوصیات مهم و ویژه حکومت اسلامی است و از الفبای اسلام است.

مرجع عالقدر شیعه با اشاره به مسائل قضائی اسلامی  و معارف جهادی و امر به معروف و نهی از منکر افزود: جهاد سه شکل است نخستین شکل جهاد دعوت کفار به اسلام با شرایط خاص آن و جهاد به‌معنای دفاع و سوم، جهاد جلوگیری از فساد و قتال  است. آمریکا، اسرائیل و ایادی آنها تمام عزم خود را جزم کردند برای کوبیدن و نابودی اسلام، انقلاب اسلامی امروز که انعکاس اسلام صدر اسلام است دشمن‌های زیادی دارد. مقام معظم رهبری می‌فرمایند انقلابی باشید و انقلابی بمانید و این مهم در حوزه‌های ما دو چندان اهمیت دارد. امروز مسیر ما بسیار روشن و اساتید بسیجی ما، در صدر جبهه مبارزه علیه دشمن قرار دارند.

انتهای پیام/