احمد قالیباف طوسی که یکی از قدیمی‌های مشهدی است که در واقعه گوهرشاد نیز حضورداشته است، در گفتگو با  صبح توس؛ پیرامون خاطره‌ای از درگیری‌های آژآن‌های رضا پهلوی اظهار داشت: در دوران پهلوی اول مأمورین تقریباً به‌طور کامل امور برخورد با زنان چادری شده بودن به‌طوری‌که چادر را از روی سر آنان به‌زور می‌کشیدند.

 

وی با اشاره به اینکه مقاومت مردم مشهد مقابل امور حکومتی بی‌نظیر بود افزود: برخی از مأمورین حکومتی به زنان محجبه‌ای که به حرم برای زیارت می‌رفتند حمله نمی‌کردند اما یکی از آن‌ها که به نام "رجب کل پاسبان" معروف بود همواره اطراف حرم مطهر کمین می‌کرد تا به زنان حمله کند.

 

این پیرمرد مشهدی با بیان اینکه این فرد در همه شهر معروف بود و مردم از او خیلی می‌ترسیدند، گفت: شیوه حمله او به زنان با بی‌رحمی تمام بود به‌طوری‌که به سمت آن‌ها می‌رفت و از پشت چادر را همراه با موهای سر  خانم‌ها می‌کشید.

 

وی افزود: بسیاری از خانم‌هایی که این اتفاق برایشان رخ می‌داد یا حرم نمی‌رفتند و یا ابتدا یک مرد را جلوتر از خود می‌فرستادند تا اگر امور نبود به زیارت برود و برگشت هم همین ماجرا طی می‌شد.

 

قالیباف طوسی با اشاره به خاطره‌ای از مقابله یکی از بانوان محجبه با "رجب کل پاسبان" بیان کرد: ستاره خانم یکی از بانوان محجبه محله ما بود که از بادکوبه به شهر مشهد آمده بودند؛ او هرزمانی که می‌خواست از خانه خارج شود زیر چادر خود یک پالتوی بلند می‌پوشید و داخل جیب‌های آن را پر از خاک می‌کرد.

 

وی ادامه داد: هرگاه خانم‌ها قصد زیارت داشتند با او یک گروه می‌شدند و من هم جلوتر از همه خانم‌ها مراقب بودم تا اگر پاسبانی در محل بود به آن‌ها اطلاع دهم.

 

پیرمرد مشهدی از روزی که "رجب کل پاسبان" به سمت ستاره خانم حمله می‌کند، عنوان کرد: رجب کل به‌یک‌باره سمت او حمله کرد تا چادر از سر او بکشد اما ستاره خانم بلافاصله تفنگ او را گرفت و دو مشت خاک در چشمان او پاشید.

 

وی ادامه می‌دهد: رجب کل هم کنترل خود را از دست داد و نقش بر زمین شد و ستاره خانم زنان را به سمت حرم برد، البته به خاطر این اتفاق آن‌ها مجبور جابه‌جایی از این محل شدند.

 

انتهای پیام/