به گزارش صبح توس؛«پدیده» روی خط جبران، تب 47 درجه در راه استان، دکل‌های مزاحم کنار می‌روند، ماجرای تعطیلی ٢ مرکز شبه خانواده در مشهد، چالش آسانسور های غیر استاندارد در اماکن دولتی و عمومی مشهد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

«پدیده» روی خط جبران

مدیر کل اقتصادی استانداری خراسان رضوی ازتوافقات اولیه برای مشارکت بانک ها در مدیریت سهام پروژه پدیده شاندیزو ثبت سهام جبرانی سهام‌داران خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی رسولیان افزود : با توجه به پیگیری های جدی استاندار خراسان رضوی از طریق دستگاه ها و بخش های مختلف از جمله بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری ، طی دو هفته اخیر نشست ها و جلساتی با بانک مرکزی داشتیم و جلسه ای هم با شرکت های سرمایه گذاری در تهران در این باره برگزار شد.

وی بیان کرد : هفته گذشته نیز با توجه به مجموعه رایزنی هایی صورت گرفته، دو نشست در استانداری خراسان رضوی از جمله با مدیران عامل سه بانک کشور انجام شد تا زمینه های مشارکت بانک ها در پروژه و مدیریت سهام مربوط، بررسی  راهکارها و زمینه های تحقق آن ارزیابی شود.

سهام جبرانی تا سقف 12 هزار و 720 ریال نهایی و در سامانه شرکت، اعمال شد

رسولیان تصریح کرد : طی این نشست ها، توافقات اولیه انجام شد و هم اکنون گروه کارشناسی بدین منظور با حضور بانک ها و مسئولان مربوط تشکیل شده است تا پیش نویس چارچوب های کاری در این باره تدوین شود.

وی گفت : همچنین با یک بانک دیگر هم به صورت مجزا مذاکره شد و آنان نیز قول دادند تا سقف مشخصی در موضوع پروژه پدیده سرمایه گذاری و مشارکت کنند.

رسولیان همچنین از نهایی شدن وضعیت سهام جبرانی مردم در این پروژه خبر دادو افزود : این سهام جبرانی تا سقف 12 هزار و 720 ریال نهایی و در سامانه شرکت، اعمال شده است .

 وی درعین حال توضیح داد : تشریفات اداری این موضوع با توجه به این که شرکت توسعه گردشگری پدیده که سهام مربوط را در اختیار دارد ، در بورس بوده و باید  تشریفات اداری آن در بورس انجام شود، منتظر دریافت مجوز قضایی بود که با صدور و دریافت آن طی روزهای اخیر این کار هم به سرعت انجام می شود.

به گفته وی ، هم اکنون پروژه پدیده شاندیز فعال است و دو هزار نفر در بخش های مختلف این پروژه در حال ساخت، مشغول کار هستند.

رسولیان تصریح کرد : مهم ترین موضوع بعد از حل و فصل مباحث قانونی ،مدیریت سهام این پروژه بود که در دست پیگیری و اقدام است و امیدواریم سریع تر این موضوع به نتیجه مطلوب برسد و مشکل بسیاری از سهام داران خرد نیز حل شود.

 به زودی مجمع عمومی سالانه

 سهام داران این شرکت برگزار می شود  

مدیرعامل پدیده شاندیز در نشست خبری خود با رسانه ها در همین باره  گفت: به زودی مجمع عمومی سالانه سهام داران این شرکت برگزار می شود  که این موضوع سبب فراهم شدن شرایط برگزاری مجامع عمومی گروه شرکت های پدیده وواگذاری پدیده به سهام داران می شود.

به گزارش خراسان رضوی، ابوالفضل انتظاری اظهار کرد:برگزاری مجمع عمومی سالانه، نقطه عطف بزرگی  برای پدیده است و باتوجه به همتی که حاکمیت در زمینه کمک به حل مسائل این مجموعه دارد، پس از برگزاری مجامع عمومی، راهبری پدیده شاندیز را هیئت مدیره منتخب سهام داران برعهده خواهد گرفت.

وی افزود:از این هفته با توجه به تصمیمی که ستاد تدبیر گرفته است و همچنین مکاتباتی که با مقام قضایی شد، سهام جبرانی این شرکت نیز ثبت رسمی خواهد شدو با این اقدام، مالک و متولی اصلی شرکت توسعه پدیده شاندیز سهام داران خواهند بود.

ورود صندوق های تامین مالی بانک ها در  خرید و فروش سهام پدیده

وی گفت : به منظور پشتیبانی از نقد شوندگی و ثبت معاملاتی سهام پدیده، رایزنی های ویژه ای با مجموعه های پولی و بانکی صورت گرفت تا صندوق های تامین مالی این مجموعه ها و شرکت های سرمایه گذار آن ها بتوانند وارد بازار خرید و فروش سهام پدیده شوند. همچنین به موازات آن، پیشرفت های خوبی را در حوزه ورود شرکت ابنیه و توسعه به بورس داریم که با این روند پیشرفت، پیش بینی می کنیم امسال یکی از دو شرکت  ابنیه و توسعه بتواند وارد بورس شود.

انتظاری اظهار کرد: درباره ورود به بورس نیازمند صورت های مالی و گزارش های حسابرسی بودیم که صورت حساب های سال های 93 تا 95 تهیه و صورت های مالی سال ۹۶ نیز تحویل حسابدار شده است و در حال حسابرسی دو شرکت ابنیه و توسعه هستیم.وی بیان کرد: با انجام حسابرسی ها و برگزاری مجامع عمومی با توجه به این که شرکت توسعه از نوع سهامی عام است، ضوابط کلی ورود به بورس برای مان حادث می شود ضمن این که شورای عالی بورس مصوب کرده که علاوه بر شرکت توسعه، سهام شرکت ابنیه و ساختمان هم در بورس عرضه شود.

وی گفت: برای این‌که سهام داران بتوانند سرمایه و سود مورد انتظار خود را تحصیل کنند و همچنین به منظور حمایت از نقد شوندگی و قیمت معاملاتی سهام ، مطالباتی در این خصوص از رئیس جمهور،دولت و بانک ها بیان شد که دولت سفارش های لازم را در این زمینه کرده است به گونه ای که در یک ماه گذشته، حمایت ویژه ای از نقدشوندگی سهام داشته ایم و در همین زمینه مذاکرات عمده ای با مدیران عامل بانک ها، سرپرستان استانی آن ها و مدیران بانک مرکزی  داشتیم که توافقات خوبی حاصل شد و طی هفته جاری نیز من با مدیران ارشد استانداری خراسان رضوی برای ادامه مذاکرات و انجام توافقات به تهران خواهم رفت.انتظاری گفت: برای ورود به بازار خرید سهام پدیده، باید با بضاعت مالی وارد شد و تاکید ما بر این است که پشتوانه های مالی با مبلغی فراهم شود که رونق در معاملات برای مان موقتی نباشد و به همین منظور نیز برای عدد و رقم ها در حال مذاکره هستیم.وی به اعطای سهام جبرانی به سهام داران اشاره کرد و افزود:عرضه سهام جبرانی از مصوبات ستاد تدبیر است و این سهام از شرکت توسعه خواهد بود که در سیستم به سهام داران اختصاص پیدا کرده است. انتظاری افزود: پس از انجام امور مالیاتی و ارسال نامه اداره کل مالیاتی به بورس، سهام جبرانی ثبت و رسمی می شود و از آن پس، آن چه در بیع سهام داران بود در ید آن ها قرار می گیرد.وی گفت: به محض این که مراحل اداری ثبت سهام جبرانی انجام شود، سهام داران می توانند برگه سهام خود را از سامانه الکترونیکی سناپ دریافت کنند. 

 

تب 47 درجه در راه استان

دمای هوا در مشهد و دیگر مناطق استان که از هفته گذشته با افزایش چشمگیر و گرمای شدید همراه بود، از این هفته با موج گرمای بیشتری همراه خواهد شد. به گزارش ایرنا، رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی در این زمینه گفت: بیشینه دما در روزهای ابتدایی این هفته در مناطق گرمسیری استان تا 47 درجه افزایش می یابد. یحیی قاینی پور افزود: اوج گرمای هوای استان برای روزهای یک شنبه و دوشنبه این هفته پیش بینی شده است که در این ایام بیشینه دمای مشهد به 43 درجه می رسد. وی همچنین از تداوم وزش باد به نسبت شدید تا شدید در استان خراسان رضوی در چند روز آینده خبر داد و گفت: وزش باد در برخی از مناطق استان به ویژه در نیمه جنوبی و شرقی همراه با گرد و غبار پیش بینی شده است.

 

تدارک 2 هزار ویژه برنامه در شهرداری برای دهه کرامت

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی، فرهنگی شهرداری مشهد، از برگزاری دو هزار ویژه برنامه در دهه کرامت خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، «هادی بختیاری» روز گذشته و در نشست خبری اعلام برنامه‌های ویژه دهه کرامت گفت: این برنامه‌ها شامل جشنواره‌های مختلف، مسابقات فرهنگی، موسیقی و... است که به صورت مردمی و با تأکید بر شعار «امام مهربانی، شهرمهربانی» در نقاط مختلف شهر مشهد برگزار می‌شود. وی به نیاز جامعه به نشاط اجتماعی اشاره کرد وگفت: با توجه به تغییر سبک زندگی و افزایش آپارتمان نشینی وتنش‌های اقتصادی واجتماعی، جامعه به نشاط اجتماعی برای افزایش کیفیت زندگی نیاز مبرمی دارد و بر همین اساس، نگاه مدیریت شهری جدید به افزایش نشاط اجتماعی، نگاهی جدی است.

 

چالش آسانسور های غیر استاندارد در اماکن دولتی و عمومی مشهد

 اخبار مربوط به حوادث آسانسور از جمله اخباری است که هر از گاهی در رسانه‌ها منتشر می‌شود و نکته قابل تأمل این جاست که از زمان ورود این صنعت به کشور تا امروز نبود نظارت منسجم باعث شده برخی افراد متخلف با آسودگی خاطر و بدون هیچ گونه هراسی از برخورد قانونی با این تخلف که گاهی به مرگ تعدادی از هموطنان مان انجامیده، به صورت گسترده به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

روزنامه خراسان رضوی در گذشته درباره آسانسورهای غیر استاندارد در استان،

 گزارش هایی منتشر کرده است. در همین زمینه چندی پیش «محمود خبیری»، رئیس سندیکای آسانسور و پله برقی استان در مصاحبه‌ای با خبرنگار ما از کشف 4500 پرونده استاندارد جعلی و فعالیت 200 شرکت غیر مجاز در این استان و نبود جدیت در نظارت بر شرکت های نصاب آسانسور خبر داد. مدتی پس از انتشار این گزارش فعالیت هایی در مراجع قضایی به منظور برخورد با تخلفات مربوط به شرکت های نصب آسانسور آغاز شد. برای با خبر شدن از کم و کیف اقدامات صورت گرفته به سراغ «محمد بخشی محبی» معاون دادستان مرکز استان در امور پیشگیری از وقوع جرم  خراسان رضوی رفتیم.

پرداخت دیه و حبس در انتظار متخلفان

وی ضمن اشاره به اهمیت رسیدگی به تخلفات مربوط به نصب آسانسور به خبرنگار ما گفت: چندی پیش جلساتی با حضور مسئولان اداره استاندارد استان، سندیکای آسانسور و پله‌برقی و دیگر سازمان‌های مسئول برگزار شد که در این جلسات لزوم بررسی دقیق ایمنی آسانسورها در مجتمع‌های عمومی و آپارتمان ها مطرح شد.

وی با بیان این که خراسان رضوی اولین استانی است که با این سطح از جدیت به موضوع بررسی فعالیت نصاب‌های آسانسور ورود کرده است، افزود: طی این نشست از سندیکای آسانسور و پله‌ برقی استان خواسته شد اقداماتی را برای رفع این معضل در دستور کار قرار دهد که یکی از این اقدامات شناسایی نصاب‌های غیرمجاز در استان و الزام این افراد به دریافت مجوز بود.

وی ادامه داد: از این سندیکا خواسته شد با راه‌اندازی سامانه‌ای مستقل، محلی مطمئن برای مراجعه مردم فراهم شود تا برای آگاهی از فهرست نصاب‌های غیرمجاز و قیمت خدمات نصاب‌های آسانسور به این سامانه مراجعه کنند.

بخشی محبی خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی سامانه «آسانه» توسط سندیکای آسانسور و پله‌ برقی تمامی قراردادها در این سامانه ثبت خواهد شد و با ثبت این قراردادها به میزان قابل‌توجهی از تخلفاتی که تا پیش از این در حوزه نصب آسانسور اتفاق می‌افتاد جلوگیری خواهد شد.

 

شهرآرا؛

دکل‌های مزاحم کنار می‌روند

اجرای طرح تجمیع و کاهش دکل‌های مخابراتی خبری بود که مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد همین پنجشنبه گذشته مطرح کرد. موضوعی که به موازات گسترش شبکه تلفن همراه طی دو دهه اخیر و افزایش تعداد دکل‌های مخابراتی، اگر چه باعث بهره‌مندی شهروندان از امکانات شبکه تلفن همراه شده اما از سوی دیگر به دلیل نبود نظارت و خلاء قانونی در زمینه کنترل توسعه شبکه موبایل و احداث غیراصولی دکل‌های مخابراتی باعث ایجاد آلودگی بصری، به‌هم ریختگی مبلمان شهری شده است و سلامت شهروندان را نیز به خطر انداخته است.
محمدجواد رجاییان در حالی این موضوع را مطرح کرد که شهریار آل‌شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، هم در نخستین نشست خبری خود در دی‌ماه سال گذشته، به مدیریت دکل‌ها برای کاهش آثار مخرب امواج اشاره کرده و این را هم گفته بود: با مدیریت فرکانسی، در شهر از طریق فیبر نوری تقلیل امواج را خواهیم داشت.
رجاییان درباره جزئیات بیشتر این طرح شهرداری در گفت‌وگو با شهرآرا، با بیان اینکه هزار و ١٠٠ دکل مخابراتی و دو هزار دکل ارتباطی در مشهد وجود دارد، افزود: با اتخاذ این سیاست‌گذاری از رشد بی‌رویه دکل‌های مخابراتی جلوگیری می‌شود و بر اساس آمار ارائه شده، ۶٠ درصد دکل‌های جدید کاهش می‌یابد. این در حالی است که پروژه مشارکتی کاهش دکل‌ها با بخش خصوصی که اکنون مقدمات آن به صورت پایلوت آغاز شده است، هیچ هزینه‌ای برای شهرداری ندارد.وی دستاورد این پروژه چهار‌ساله را کاهش تعداد دکل‌های مخابراتی به ١۵٠ عدد و دکل‌های ارتباطی را به نیمی از تعداد کنونی اعلام کرد و در خصوص اهداف آن افزود: دکل‌های مخابراتی پیش‌بینی شده مانند دکل میدان تلویزیون، به صورت زیباسازی شده احداث و این قابلیت را دارد که تمام اپراتورهای همراه هم‌زمان از یک دکل استفاده کنند که این موضوع نقش فراوانی در کاهش نگرانی شهروندان و زیباسازی نمای شهری دارد.

 

ماجرای تعطیلی ٢ مرکز شبه خانواده در مشهد

دو خانه فرزندان متعلق به مؤسسه خیریه فروغ محبت تعطیل شد و ٢٠ کودک تحت پوشش این خانه‌ها به دیگر خانه‌های بهزیستی خراسان رضوی منتقل شدند»؛ معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی با اعلام این خبر گفت: علت تعطیلی این دو مرکز، ممانعت از اجرای قانون بوده است.
مؤسسه غیردولتی خانه کودک و نوجوان فروغ محبت، فعالیت خود را از سال ‌٨٢ با بر‌عهده‌گرفتن سرپرستی پنج‌ کودک پسر آغاز کرد. زمینه اصلی شکل‌گیری این مؤسسه کلاس‌های موسیقی‌ بود که در مرکز سامان‌دهی کودکان خیابانی سازمان بهزیستی توسط رامین ظفری، دبیر وقت انجمن موسیقی‌درمانی خراسان، و همسرش، غزاله لطفی، برگزار می‌شد. اما اکنون به گفته غلامحسین حقدادی، معاون بهزیستی استان، این مؤسسه از اجرای برخی قوانین و مقررات در نگهداری از کودکان ممانعت کرده است و با رأی کمیسیون ماده ٢۶ تعطیل شد. این موضوع به کمیسیون کشوری ماده ٢۶ نیز رفت و اعضای آن کمیسیون نیز به ممنوعیت فعالیت خانه فرزندان فروغ محبت رأی دادند.«این مؤسسه نتوانسته است دستور‌العمل‌های بهزیستی را در خانه فرزندان رعایت کند و شرایط اجرای مقررات در نگهداری از کودکان را نداشته است». حقدادی درباره جزئیات تخلفات این مؤسسه اطلاعات بیشتری ارائه نداد و درباره این موضوع به همین چند جمله بسنده کرد. 

انتهای پیام/