به گزارش صبح توس؛ تخلف 11 میلیارد ریالی با ارز دولتی، سد بانک مرکزی مقابل سامان دهی مشاغل مزاحم، از ماجرای دستمزد میلیاردی تا شانس قضاوت فینال، احتیاط؛ ارباب رجوع هنوز خواب است!، گلایه معاون شهردار از بی توجهی جامعه پزشکی به پسماندها، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

تخلف 11 میلیارد ریالی با ارز دولتی

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، از ارسال پرونده تخلف 11 میلیارد ریالی تنها شرکت واردکننده موبایل استان به تعزیرات حکومتی خبر داد.

پیرو گزارش‌های منتشر شده در روزنامه خراسان رضوی مورخ 28 خرداد با تیتر "گران‌فروشی موبایل به بهانه نوسانات ارزی" و گزارش "بازی ارزی در بازار موبایل مشهد"، موضوع بررسی احتمال سوء استفاده شرکت‌های دریافت‌کننده ارز 4200 تومانی برای واردات موبایل و عرضه موبایل بر مبنای دلار هشت  هزارتومانی در بازار در دستور کار بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و برای تنها شرکت وارد کننده موبایل در استان پرونده اولیه ای تشکیل شد .

بنا بر گزارش های یاد شده، این شرکت مدعی بود ارز 4200 تومانی را هنوز دریافت نکرده و موبایل‌هایی هم که وارد کرده با ارز آزاد بوده که  آن را با قیمت‌ پایین‌تر از نرخ دلار آزاد در بازار به فروش رسانده است.

گوشی‌های واردشده را به قیمت ارز آزاد به مغازه‌دارها فروخته  اند

پیرو آن گزارش و به دنبال پرونده تشکیل شده، روز گذشته معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در گفت وگو با خراسان رضوی از نهایی شدن پرونده تخلف این شرکت و ارسال آن به تعزیرات حکومتی خبر داد و گفت: این شرکت که درواقع تنها شرکت وارد کننده موبایل در استان است و برای واردات موبایل، ارز دولتی 4200 تومانی دریافت کرده، گوشی‌های واردشده را به قیمت ارز آزاد به مغازه‌دارها فروخته است. بنا بر اطلاعات ما، این شرکت درمجموع 32هزار دستگاه گوشی موبایل وارد کشور کرده و آن‌ها را در بازار موبایل فروخته است.

علیرضا باخرد افزود: این شرکت در ابتدا مدعی بود هیچ‌گونه ارز دولتی دریافت نکرده ولی با بررسی‌های انجام‌شده مشخص شدکه  در هفته اول تیرماه ارز 4200 تومانی دریافت کرده است.

پرونده گران‌فروشی این شرکت روی میز تعزیرات حکومتی

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بابیان این که این شرکت حدود 11 میلیارد ریال در خصوص گران‌فروشی موبایل تخلف کرده است، اظهار کرد: با توجه به وضعیت کنونی و دستور دولت برای تشدید نظارت‌ها بر بازار عرضه، یک پرونده با عنوان گران‌فروشی برای این شرکت تنظیم و به تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد و از سویی دیگر با توجه به ورود دستگاه قضا به موضوع شرکت‌های استفاده‌کننده از ارز 4200 تومانی، این احتمال وجود دارد که پرونده از طریق تعزیرات حکومتی در اختیار مقامات قضایی قرار گیرد.

شایان‌ذکر است بر اساس فهرست اعلام‌شده توسط وزیر ارتباطات در خصوص شرکت‌های موبایل دریافت‌کننده دلار 4200 تومانی، این شرکت از ابتدای فروردین امسال حدود 1.5 میلیون یورو برای واردات گوشی ثبت سفارش کرده که حدود نیم میلیون یوروی آن را موبایل ترخیص کرده 

است. 

از سویی دیگر بنا به گفته‌های مدیرعامل این شرکت، موبایل‌هایی که این شرکت وارد کرده درواقع از ارزان‌ترین نوع موبایل بوده که سقف قیمت آن 150 هزار تومان است.

ابتدا تعزیرات،  بعد دادستانی

سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نیز درباره ورود دادستانی به پرونده‌های این‌چنینی و شرکت‌هایی که ارز رسمی 4200 تومانی گرفته‌اند و  کالا را به قیمت ارز غیررسمی در بازار فروخته‌اند، به خراسان رضوی گفت: این قبیل موضوعات اگر تخلف محسوب شود و تخلفات صنفی مانند احتکار باشد، خارج از صلاحیت دادسراست و در حوزه اختیارات تعزیرات حکومتی قرار می‌گیرد.

قاضی خدابخشی افزود: اما اگر تشخیصی داده شود این گونه اقدامات  منجر به اخلال در نظام اقتصادی شده یا به‌صورت سازمان‌یافته رخ‌داده است، از صلاحیت تعزیرات حکومتی خارج می شود و پرونده  در اختیار دادسرا قرار خواهد گرفت.

 

سد بانک مرکزی مقابل سامان دهی مشاغل مزاحم

قرار بود مشاغل شهری مزاحم از شهر دور شود تا شهروندان با آسایش بیشتری در محیط شهری زندگی کنند، مسئولان می گویند این کار باید انجام شود، رفتنشان قطعی است، اما این که رفتن این مشاغل مزاحم از محیط شهری و مسکونی چه زمانی محقق می شود، سوالی است که نه مردم جواب آن را می دانند و نه سازمان های متولی زمان دقیق آن را اعلام می کنند.

 البته سامان دهی این مشاغل مزاحم ساکن نماند و اقداماتی در شهرهای مختلف انجام شد که مشهد هم از این موضوع مستثنا نبود؛ طرحی که با افتتاح شهرک صنفی و صنعتی ثامن در مشهد کلید خورد. هرچند هم اکنون گویا اعتبارات سازمان سامان دهی مشاغل شهری مشهد برای سامان دهی مشاغل مزاحم به ته دیگ خورده و قرار است اقدامات در این زمینه با مشارکت بخش خصوصی به سرانجام برسد. شورای شهر مشهد هم به تازگی برای تسریع این موضوع مصوبه ای را گذرانده که سامان دهی مشاغل شهری تسریع یابد. 

به گفته رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد، بر اساس این مصوبه قرار بود تسهیلات ارزان‌قیمت تا سقف 18 میلیارد تومان به تعاونی‌ها و بخش خصوصی برای سامان دهی مشاغل مزاحم پرداخت شود ولی متاسفانه با ابلاغ بانک مرکزی این مصوبه دچار مشکل شده و سدی مقابل این اقدام قرار گرفته است.

اقدام بانک مرکزی و مشکلی که پیش پای سامان دهی مشاغل مزاحم قرار گرفت

محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر در گفت و گو با «خراسان رضوی»، به این مصوبه شورای شهر درباره سامان‌دهی مشاغل شهری در مشهد اشاره می کند و می گوید: آن چیزی که شورای شهر درباره سامان دهی مشاغل شهری مصوب کرد،این بود که به هریک از افراد و صاحبان مشاغل وامی به میزان 15 تا 20 میلیون تومان پرداخت شود، این وام قرار بود به صورت قرض الحسنه و با سود 4 درصد در اختیار صاحبان مشاغل قرار بگیرد و چون اغلب صاحبان مشاغل نمی توانستند تضمین های لازم را برای دریافت وام ارائه کنند، ما تصمیم گرفتیم صاحبان مشاغل در قالب تعاونی بتوانند وام بگیرند و تعاونی ها به نیابت از آن ها تضمین های لازم را برای دریافت تسهیلات به بانک ارائه کنند که بانک مرکزی با این موضوع مخالفت کرد و دلیل این مخالف هم این بود که تعاونی ها نمی توانند به نیابت از افراد وام بگیرند و از طرفی نیز افراد حقیقی هم توانایی ارائه تضمین های لازم را برای دریافت وام ندارند که این کار سامان دهی مشاغل شهری مزاحم را با مشکل مواجه کرد.

وی می افزاید: قرار شد 18 میلیارد تومان به این تعاونی ها پرداخت شود اما با مصوبه ای که بانک مرکزی انجام داده است، هر فرد حقیقی و حقوقی بیشتر از 150 میلیون تومان نمی تواند تسهیلات دریافت کند، لذا با این کار بانک مرکزی و نحوه اعطای وام، مصوبه شورای شهر دچار مشکل شده است.

حاجیان شهری با بیان این که دنبال راهکارهای جدید برای تسریع در سامان دهی مشاغل شهری هستیم می افزاید: اگر بتوانیم بانک مربوط را توجیه کنیم که وام به تعاونی ها به نیابت از اعضای آن ها داده شود یا این که تعاونی ها بتوانند به تک تک اعضایشان تضمین بدهند تا بتوانند وام دریافت کنند، مشکل تا حدودی رفع خواهد شد.

بانک نمی تواند با مصوبه شورا مخالفت کند

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد در ادامه تاکید می کند: بانک نمی تواند با مصوبه شورا مخالفت کند، بانک ضوابط خودش را دارد و شورای شهر هم مسیر خودش را دارد، شهرداری باید پیشنهادهایش را در این زمینه به بانک بدهد ولی هنوز این اتفاق نیفتاده است و بازه زمانی هم نمی توانیم برای حل این موضوع تعیین کنیم چرا که اگر بازه زمانی تعیین کنیم، غیر کارشناسی است.

وی با بیان این که اقدامات بسیار خوبی در زمینه ایجاد و احداث مراکز سامان دهی مشاغل شهری انجام شده است، یادآور می شود: در این پروژه‌ها مشکلاتی از قبیل ساخت معابر، لوله‌کشی گاز و برخی دیگر از زیرساخت‌ها وجود داشته که در حال برطرف شدن است.

وی ضمن تشکر از همکاری استانداری خراسان رضوی و شهرداری مشهد برای تسریع روند ساخت این مراکز، تصریح می کند: مجتمع خدمات خودرویی فجر طبرسی دارای 450 واحد صنفی و مجتمع خدمات خودرویی شهری منطقه 3 نیز دارای 338 واحد است که بدون شک ظرفیت بسیار مناسبی محسوب می‌شود، همچنین مجتمع پردیسان در حاشیه کشف رود نیز فعال خواهد شد که در فاز اول بیش از 450 صنف سامان دهی می شود.

حاجیان شهری می افزاید: این پروژه‌ها به ترتیب 85، 30 و 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و امیدواریم تا پایان سال شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.

وی درباره دسترسی این مراکز نیز می گوید: در این زمینه حوزه حمل و نقل و ترافیک شهرداری و دیگر حوزه های مربوط باید با یکدیگر تعاملات لازم را داشته باشند و اقداماتی را انجام دهند تا پس از افتتاح این واحدهای صنفی شاهد رونق آن ها باشیم.

 

از ماجرای دستمزد میلیاردی تا شانس قضاوت فینال

تیم داوری فوتبال ایران متشکل از علیرضا فغانی،رضا سخندان و محمد منصوری تاکنون در آوردگاه جام جهانی 2018 روسیه، بازی های مهم و حساسی را با حضور تیم های بزرگ فوتبال جهان به خوبی قضاوت کرده و مورد توجه و تمجید فیفا و رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفته اند. در این میان، "رضا سخندان" کمک داور با تجربه و ارزشمند مشهدی نیز که تجربه حضور در هشت تورنمنت مهم فیفا (از جمله فینال جام ملت های آسیا، جام باشگاه های جهان و المپیک ریو) را دارد،برای اولین بار در جام جهانی سه بازی آلمان – مکزیک ، برزیل – صربستان و آرژانتین – فرانسه را به خوبی پرچم زده و از اعتبار و آبروی داوران خراسان رضوی دفاع کرده است.حضور او در روسیه و شانس قضاوت در بازی های نیمه نهایی و فینال بهانه ای شد، تا گفت وگویی اختصاصی با این کمک داور مشهدی داشته باشیم که در ادامه مطلب تقدیم می شود.این نکته هم قابل تامل است که سخندان تاکید کرد، این گفت و گو، نخستین گفت و گوی اختصاصی وی است و بنابراین دیگر مطالب منتشرشده در رسانه های استان، جعلی و نادرست است.

مدیریت چالش اعتراض های مداوم"دی ماریا"در بازی"آرژانتین-فرانسه"!

کمک داور بین المللی با اعلام این که تیم داوری ایران از سال 2014 با توجه به قضاوت های خوب در مسابقات بین المللی با نظر کمیته داوران فیفا در فهرست داوران جام جهانی قرار داشت،می گوید:قضاوت های ما در جام جهانی روسیه تا امروز بازخورد مثبتی داشته است."رضا سخندان" به خبرنگار ما می افزاید: در مرحله گروهی، دو بازی آلمان – مکزیک و برزیل – صربستان به تیم داوری ایران محول شد و با همکاری تیمی،قضاوت های خوب و بدون اشکالی داشتیم که با تمجید مسئولان فیفا و رسانه های داخلی و خارجی هم همراه بود.به فاصله سه روز ،بازی مهم و دیدنی آرژانتین-فرانسه در مرحله حذفی نیز به تیم داوری ایران واگذار شد. این دیدار که از حساسیت زیادی برخوردار بود، یکی از مسابقه های دیدنی و جذاب جام جهانی محسوب می شد که خدا را شکر از قضاوت این مسابقه هم سربلند بیرون آمدیم که در بین مسئولان فیفا هم بازتاب خوبی داشت.وی خاطرنشان می کند: در بازی آرژانتین – فرانسه که پرگل هم بود، "آنخل دی ماریا" در اواخر بازی که تیم آرژانتین عقب بود،خطا و اعتراض زیادی می کرد که تیم داوری با خونسردی با وی برخورد کرد؛ به تجربه می دانستیم در چنین شرایطی،برخی بازیکنان بزرگ، فشار روانی زیادی در بازی ایجادمی کنند تا داوران عکس العمل نشان دهند و حتی آن ها را اخراج کنند تا نتیجه نگرفتن تیمشان را متوجه داوری کنند،ولی ما با علم به این مسائل، خیلی راحت و خونسرد موضوع رامدیریت کردیم.

امیدوار به قضاوت در نیمه نهایی یا فینال

سخندان در پاسخ به این سوال که آیا تیم داوری ایران بازی های نیمه نهایی یا فینال را قضاوت خواهد کرد یا نه؟ می گوید:از بین 30 تیم داوری، 10 تیم در روسیه مانده اند و بقیه با نظر فیفا به کشورهای خود بازگشتند.هنوز چیزی مشخص نیست،اما باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه اتفاقی می افتد. ما هم مانند دیگر داوران دوست داریم که یکی از این دو بازی را قضاوت کنیم و البته می دانیم که هر 10 تیم داوری به یک اندازه شانس برای قضاوت دارند. اما حتی اگر تا پایان جام جهانی،نیز مسابقه ای را قضاوت نکنیم،زیاد مهم نیست. مهم این است که عملکرد تیم داوری ایران از نظر فیفا مثبت است و ما هم از وظایف خود سربلند بیرون آمدیم. سه بازی که قضاوت کردیم، با حضور تیم های بزرگ جهان بود که عملکرد راضی کننده داشته ایم.البته اگر دیداری هم به ما واگذار شد، بازهم با تمام قدرت و توان قضاوت می کنیم.وی درباره رمز موفقیت این تیم داوری در چند سال اخیر ،می افزاید: سختکوشی، تلاش و دوری از حواشی جزو رموز موفقیت تیم داوری ایران است . هر سه نفر یک هدف را دنبال می کنیم و برای رسیدن به آن از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم.این کمک داور بین المللی درباره عملکرد تیم های داوری نیز خاطرنشان می کند:تا الان جدای از تیم داوری ایران، داوران هلند، برزیل، ترکیه، اسلوانی،مکزیک ، ایتالیا، آرژانتین و صربستان نیز عملکرد خوبی داشته اند و واقعیت این است که کمیته داوران فیفا طی شش سال گذشته دنبال "نام" ها نبوده و عملکرد داوران برایشان مهم است.وی می گوید:برای اولین بار است که در مسابقات جام جهانی از سیستم "ویدئو چک" استفاده می شود . قبل از جام جهانی، خیلی ها نظر منفی درباره استفاده از این سیستم داشتند؛اما وجود آن باعث شده که هیچ تیمی ضرر نکند و به حق خود برسد.مسئولان فیفا هم 99 درصد بازخورد مثبت از این روش داشتند و احتمال دارد که از ویدئو چک در دیگر مسابقات هم استفاده شود.

دستمزد میلیاردی

سخندان موضوع پرداخت دستمزد میلیاردی به تیم داوری ایران را در حد شایعه می داند و می افزاید:از زمانی که در روسیه حضور داریم، شایعه و شیطنت زیادی درباره داوران مطرح می شود.حتی شنیدیم که به تیم داوری ایران دستمزد میلیاردی تعلق می گیرد که هنوز چنین موضوعی به ما اعلام نشده و در حد "شایعه"بوده است. وی ادامه می دهد:همیشه در مسابقات بین المللی،قبل از شروع بازی ها،دستمزد داوران را اعلام می کنند،اما در این دوره از جام جهانی، هیچ مبلغی تاکنون از سوی فیفا اعلام نشده و جالب این جاست که همه به جز خود ما از این موضوع اطلاع دارند! وی تصریح می کند:در شرایطی که بازیکنان تیم های ملی هم به ازای هر روز حضور در جام جهانی حدود هشت هزار دلار دریافت می کنند که بخشی به فدراسیون و بخشی به باشگاه مربوطه و خود بازیکن تعلق می گیرد؛نمی دانم چرا همه روی وضعیت مالی داوران متمرکز شده اند...

 

افزایش کار گمرک افغانستان، تردد در مرز دوغارون را روان کرد

معاون سیاسی، امنیتی فرماندار تایباد گفت: با افزایش ساعت کاری گمرک مرزی اسلام قلعه افغانستان، تردد کامیون ها در مرز دوغارون ایران روان شد.حامد قربانی، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از این پایین بودن ظرفیت پذیرش گمرک افغانستان و ناهمخوانی آن با میزان خروجی کامیون از مرز دوغارون، موجب کندی تردد شده بود که صف های انبوهی از کامیون ها ایجاد می کرد.وی افزود: گمرک اسلام قلعه در گذشته از ساعت 8 صبح تا 16 فعال بود که با توجه به مشکل ایجاد شده برای تردد کامیون های ترانزیت در سمت مرز دوغارون، ساعات کاری این گمرک افزایش یافته و از ساعت 6:30 صبح آغاز شده و تا 18 عصر ادامه می یابد.وی اظهار کرد: با توجه به افزایش صادرات و ترانزیت در مرز دوغارون هم اکنون ورود کامیون های ترانزیتی به سمت این معبر رسمی افزایش یافته که باید گمرک افغانستان به صورت اساسی پیگیر فراهم کردن زیرساخت های لازم در این بخش باشد.

وی اظهار کرد: روزانه بیش از 400 دستگاه کامیون ترانزیت از سمت پایانه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و بازارچه مرزی به سمت کشور افغانستان تردد دارند که نبود زیرساخت لازم در گمرک افغانستان، ظرفیت پذیرش کشور همسایه را به حداقل رسانده است.

معاون سیاسی، امنیتی فرماندار تایباد از انجام ملاقات های مرزی در چند روز گذشته با مسئولان گمرک و مقامات کشور افغانستان برای رفع مشکلات موجود و افزایش ساعات کار گمرک آن سوی مرز خبر داد. 

قربانی به افزایش صادرات گمرک دوغارون در بهار امسال اشاره و بیان کرد: در این مدت بیش از 366 هزار و 266 تن انواع کالا به کشور افغانستان صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 64 درصد افزایش داشته است. 

وی با بیان این مطلب ادامه داد: همچنین در همین بازه زمانی ارزش کالاهای صادر شده 379 میلیون و 383 هزار و 544 دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 52 درصد افزایش را نشان می دهد. 

 

احتیاط؛ ارباب رجوع هنوز خواب است!

شنبه هفته جاری استاندار بر اساس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مبنی برافزایش دمای هوا در بیشتر نقاط استان به‌ویژه مناطق گرمسیر و بر مبنای مصوبه هیئت وزیران و تقاضای شرکت توزیع نیروی برق تغییر موقت  ساعت کاری ادارات استان را ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه ساعت کار ادارات دولتی و بانک‌ها از تاریخ 19 تیرماه به مدت یک هفته از ساعت 6:30 تا 13:30 تعیین شد.

برای بررسی چگونگی اجرای این طرح چند تن از خبرنگاران خراسان رضوی از ساعت 6:30 صبح با مراجعه به تعدادی از دوایر دولتی و بانک های شهر مشهد ضمن بررسی میزان اجرای این طرح، نظرکارمندان و مردم را در این خصوص جویا شدند.

اداره برق ناحیه 3

کارمندان این اداره ساعت 6:30 صبح در محل کار حاضر شده اند البته در بعضی از اتاق‌ها هنوز چند صندلی خالی به چشم می‌خورد. به عنوان نمونه با مراجعه به واحد مربوط، درخواست صدور قبض المثنی می‌کنیم. پس از چند دقیقه قبض آماده می شود.یکی از کارکنان که انگار هنوز به ساعت کاری جدید عادت نکرده روی صندلی و پشت میزخوابش برده است .به سمت یکی از کارمندان دیگر می‌روم به عنوان یک مراجعه کننده درباره تغییر ساعت کاری از او سؤال می‌کنم. او از اجرای این طرح اعلام رضایت می کند و می گوید :قطعا اجرای این طرح در صرفه جویی در مصرف برق هم موثر است البته تاکید می کند:این که به‌صورت موقت و یک‌هفته‌ای این طرح اجرا شود، چندان اثری ندارد، این طرح وقتی مؤثر است که دولت شش ماه اول سال را بر این اساس برنامه‌ریزی کند.

او با اشاره به مراجعات اندک در روز اول اجرای این طرح نیز می گوید: تا این برنامه به‌صورت بلندمدت اجرایی نشود، نمی‌توان توقع داشت مردم خودشان را با این شرایط وفق دهند و از ساعت 6:30 به ادارات مراجعه کنند از طرف دیگر به دلیل  تطبیق نداشتن زندگی شهروندان با این تغییر ساعت در ساعت های ابتدایی ادارات با مراجعات کمتری مواجه هستند و در پایان ساعت کاری باید پاسخ گوی سیل مراجعان باشند .

 در ادامه گزارش به چند اداره دیگر از جمله سازمان صنعت و معدن استان، اداره کل گاز استان و چند سازمان دیگر در حاشیه بولوار خیام مراجعه می‌کنیم. تقریباً صحبت‌های تمام کارکنان این ادارات مشترک است و همه آن‌ها با این تغییر ساعت کاری موافق‌اند.

دریکی از ادارات با کارمندی روبه رو می‌شویم که فرزندش را با خودش به اداره آورده است. وی می‌گوید: «تغییر ساعت کاری لااقل در روز اول تا حدودی برنامه‌های من را به هم‌ریخته است چون من فرزندم را هرروز به مهدکودک می‌بردم اما امروز ظاهراً مسئولان مهدکودک از تغییر ساعت‌ها بی خبربودند و مجبور شدم فرزندم را با خودم به اداره بیاورم به نظر من درباره ساعت شروع کار مهدهای کودک‌ باید کمی تأمل کنند چون صبح زود و حدود ساعت پنج باید فرزندم را از خواب بیدار کنم و به مهدکودک ببرم بدون شک بچه‌ها در این سن اذیت می‌شوند »

شعبه شماره یک تأمین اجتماعی مشهد

روی در شیشه‌ای ساختمان شماره یک تأمین اجتماعی مشهد روی یک برگه نوشته شده است« ساعت کار 6:30صبح». بعد از ورودم به ساختمان تأمین اجتماعی، کارمندان این شعبه یکی پس از دیگری از راه می‌رسند اما هنوز خبری از ارباب‌رجوع نیست. چنددقیقه‌ای از ساعت 6:30 گذشته است که به طبقات مختلف سر می‌زنم. هنوز بعضی از کارمندان در محل کارشان حضور پیدا نکرده‌اند. بعد از 10 دقیقه اولین ارباب‌رجوع وارد می‌شود و بلافاصله برای انجام کارهایش به سراغ کارمندی که پشت یکی از میزها نشسته می‌رود، ساعت 7:45 است و هنوز کارمندها در حال ثبت ساعت ورودشان هستند انگار برخی هنوز با ساعت جدید تنظیم نشده اند . بعد از چند دقیقه با مرد جوانی که برای انجام کارهای بیمه‌ای‌اش به این اداره مراجعه کرده گفت و گو می کنم. او با اعلام رضایت از این تغییر ساعت می‌گوید: به نظر من این طرح، طرح خوبی است و به میزان زیادی می‌تواند از شدت ترافیک‌های شهری هم کم کند ولی آن‌طور که من شنیده‌ام این‌یک طرح چندروزه است و بیشتر به دلیل کاهش  مصرف برق در ساعت‌های پرمصرف پیش بینی‌شده است.

او ادامه می دهد :با این حال اهداف این طرح هرچه باشد زمانی اجرای آن واقعا اثربخش است که کارمندان در ساعت تعیین شده در محل کارشان حاضر باشند.کار  من که با سرعت قابل قبولی انجام شد اما اگر مشاهده کرده باشید بعضی کارمندان با تأخیر به محل کارشان آمدند

بعد از تمام شدن صحبت‌های این جوان به قسمت نام‌نویسی این شعبه می‌رویم. در این طبقه، حدود 13 باجه وجود دارد اما تعداد کمی از کارمندان در محل کارشان حاضرشده‌اند.

 

صادرات ۵۲۳ میلیون دلار کالا از استان طی ۳ ماه سال ۹۷

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی سه ماه اول سال 97، حدود 653 هزار تن کالا به ارزش 523 میلیون دلار از گمرکات استان به کشورهای هدف صادر شده است.

به گزارش روابط عمومی این سازمان، علی غفوری مقدم اظهار کرد: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی 21 درصد رشد داشته است. وی تصریح کرد: عمده کالاهای صادراتی استان شامل مواد غذایی همچون زعفران در بسته بندی بیش از 30 گرم، کف پوش های منگوله باف، زعفران در بسته بندی های 10 تا 30 گرم، سیب تازه، روغن های سبک، دیگر هادی های برق برای ولتاژ بیش از 1000 ولت، رب گوجه فرنگی، سایر میله های گرم نورد شده و سیب زمینی تازه است.

غفوری مقدم افزود: مهم ترین کشور های هدف صادراتی استان، کشور های افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، اسپانیا، تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و ازبکستان هستند. معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: واردات استان نیز در این مدت، 91  هزار تن کالا به ارزش حدود 105  میلیون دلار بوده است.

وی اظهار کرد: کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، روسیه، ازبکستان، پاکستان، چین، کره جنوبی، قزاقستان و افغانستان نیز مهم ترین کشورهای شریک وارداتی استان هستند.

غفوری مقدم افزود: اقلام عمده وارداتی استان طی این دوره نیز شامل پنبه، واگن های روباز، برنج نیمه سفید شده، شیرخشک، دانه های کلزا، کربنات دی سدیم، سولفات آمونیوم ولوبیا چیتی بوده است.

 

 

 

شهرآرا؛

گلایه معاون شهردار از بی توجهی جامعه پزشکی به پسماندها

«مدیریت شهری برای اجرای قانون مدیریت پسماند و تعیین تکلیف زباله‌های پزشکی پیشگام شده است، اما برخی از اعضای جامعه پزشکی همکاری نمی‌کنند.» این گلایه را معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا مطرح کرد تا بر لزوم اجرای قانون و ابلاغیه دادستانی تأکید کرده باشد.
به گفته خلیل‌ا... کاظمی، مدیریت شهری در سال‌های گذشته به‌صورت تفکیک‌شده به جمع‌آوری و حمل زباله‌های پزشکی از در کلینیک‌ها و مطب پزشکان می‌پرداخت، اما جامعه پزشکی به وظیفه خود در‌قبال عادی‌سازی زباله‎‌های عفونی و ویژه، توجهی نداشت.
وی با اشاره‌به ابلاغ بخشنامه دادستانی به درمانگاه‌ها و کلینیک‌ها به‌منظور مدیریت زباله‌های پزشکی ادامه داد: بر‌اساس این بخشنامه، مراکز بهداشتی و درمانی باید برای بی‌خطر‌سازی زباله‌های تولیدی خود اقدام کنند، سپس زباله عادی‌شده را دراختیار سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد قرار دهند.
به گفته وی مسئولیت تشخیص نوع زباله و تأیید انجام مراحل تبدیل زباله پزشکی به زباله عادی برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
کاظمی گفت: دانشگاه علوم پزشکی، یکی از شرکت‌های بخش خصوصی را به درمانگاه‌ها و پزشکان معرفی کرده است تا این شرکت در‌قبال دریافت وجه، برای بی‌خطرسازی زباله‌های پزشکی و عفونی اقدام کند، اما هنوز جامعه پزشکی همکاری نکرده است.

 

توسعه توس در فصل پنجم

دستور تاریخی احیای توس بیست‌و‌دوساله شد. در تمام این‌ سال‌ها موضوع احیای توس را چنان سنگ بزرگی کردند که نشانه نزدن شد. شورایی تشکیل دادند که اعضایش چهار وزیری بودند که سالی یک‌بار هم زیر یک سقف جمع نمی‌شدند. تصمیمی هم پیش نمی‌رفت، مگر اینکه این شورا نظر موافق دهد؛ بنابراین احیای توس همیشه در زنجیره‌ای ناتمام سرگردان بود. اما امسال گویا داستان قدری فرق کرده است. دولت بودجه‌ای ١۶‌میلیارد‌تومانی برای احیای توس اختصاص داده است، شهرداری بودجه‌ای حدود پنج‌میلیاردی کنار گذاشته و می‌خواهد پیشخوان(محوطه جلو آرامگاه فردوسی) را به باغ مشاهیر ایرانی تبدیل کند. مصوبه‌ای نیز برای تشکیل شرکتی با حضور سهام‌دارانی از میراث فرهنگی، مسکن و شهرسازی، شهرداری و... در شورای شهر تصویب شده و به‌زودی در مسیر اجرا قرار خواهد گرفت تا بروکراسی‌های اداری را کوتاه کند. با تمام این‌ها آیا می‌توان به احیای توس در سال آینده امیدوار بود؟
﷯ احیای توس چیست؟
وقتی صحبت از احیای توس می‌شود، فکرها به‌سمت بالا‌رفتن برج و بارو، مرمت ارگ، ساخت آرامگاه امام‌محمد غزالی و... می‌رود. البته که این‌ها برای تصویرسازی از توس قدیم و برقراری ارتباط نسل امروز با دیروز لازم است، اما بی‌شک کافی نیست. برای احیای توس بیش‌از آنکه بالا‌رفتن خشت و خاک اهمیت داشته باشد، احیای فرهنگ توسی مهم است؛ فرهنگی که به ما بگوید گذشتگانمان که بودند و چه کردند. هرچه بیشتر آن‌ها را بشناسیم خودمان را شناخته‌ایم. به‌جز این، هرچه خرج کنیم باز هم به قول حکیم فردوسی «بناهای آباد گردد خراب/ ز باران و از تابش آفتاب» اما چیزی که هیچ باد و باران و توفانی نمی‌تواند خرابش کند، فرهنگ است.

 

انتهای پیام/