محمد جهان‌پا کارگردان تئاتر قیام گوهرشاد در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به تئاتر قیام گوهرشاد و ماجرای آن اظهار کرد: سال گذشته طرح نمایش نامه واقعه گوهرشاد مطرح شد و تحقیقات از افرادی که اطلاعی از این موضوع داشته و یا بستگان آن ها در آن ماجرا مجروح یا شهید شدند شروع شد.

 

وی افزود: بعد از تحقیقات طولانی و تخصصی اطلاعات جمع آوری شده به نویسندگان داده شد و به یک نمایشنامه جامع و کامل تبدیل شد که این نمایش نامه از به قدرت رسیدن رضا خان تا پایان عمر او ادامه پیدا می کند.

این کارگردان سینما و تئاتر با اشاره به ماجرای داستان قیام گوهرشاد و روایت تاریخی این نمایشنامه، گفت: عمده این نمایش به روایت تاریخی سال 1314 یعنی سالی که قیام گوهرشاد رخ داده می پردازد؛ در این نمایش مردم مشهد به دلیل بافت مذهبی و حضور حضرت رضا(ع) در این شهر مردم مشهد زیر بار این دستور رضا خان نمی روند و به منزل علما رفته و از آن ها اذن قیام می گیرند.

 

وی ادامه داد: یکی از علمایی که همراه با مردم به میدان می آید «بهلول گنابادی» است، از طرفی آیت الله قمی به تهران و دیدار رضاخان رفته و مراتب اعتراض خود را نسبت به این موضوع به او برساند اما در حرم جناب عبدالعظیم حسنی دستگیر شده و همین جرقه ای برای قیام می شود.

 

جهان‌پا با اشاره به اینکه بعد از این دستگیری بهلول گنابادی مردم را به سمت مسجد گوهرشاد می برد، بیان کرد: در آن محل تحصن و اعتراضات مردم به کشف حجاب اجباری افزایش پیدا کرده و خبر آن به گوش رضاخان می رسد و با دستور مستقیم رضاخان مردم را به گلوله می بندند و هزاران نفر از مردم بی گناه به شهادت می رسند.

وی با اشاره به اهمیت و نقش هنر و هنرمندان در تبیین فرهنگ عفاف و حجاب در کشور، تاکید کرد: ماجرای قیام خونین گوهرشاد به هیچ وجه نباید مغفول بماند زیرا سال ها پیش مردم این کشور برای حفظ حجاب خون دادند و در همان سال ها بانوان زیادی در کشور بودند که به خیابان نمی آمدند تا مورد تجاوز قرار نگیرند.

 

این هنرمند انقلابی با تاکید بر اینکه اکنون باید با نسل جوان مان ارتباط خوب و سالمی برقرار کنیم، گفت: انقلابی ها باید بتوانند با نسل جدید ارتباط بگیرند و انتخاب مناسب را به او بیاموزند، باید بستری فراهم شود که دختر ایرانی با منطق و فهم حجاب را انتخاب کنند و اجباری در کار نباشد زیرا نتیجه عکس می دهد.

جهان‌پا تصریح کرد: روایت واقعه گوهرشاد برای دختران ایرانی می تواند نقش بسیار مهمی در انتخاب حجاب و حفظ حجاب داشته باشد و دختر ایرانی باید بداند که نسل های پیش از او چگونه به حجاب خود اهمیت داده‌اند.

 

انتهای پیام/