به گزارش صبح توس؛ دوغارون و بازهم کارشکنی افغانستان، برق رفت مرغ پرید!، درد در به دری، «مهرگان» در تکاپوی امید و زندگی، کارتن مشهد در انتظار تدبیر، نیاز ارزی بازار استان ماهانه 150 میلیون دلار است، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان رضوی؛

دوغارون و بازهم کارشکنی افغانستان

مرز دوغارون، مهم‌ترین مرز ترانزیتی ایران به افغانستان، چند سالی است بنا به دلایل کاملاً پیش‌پا افتاده و بعضا بی برنامگی و ناهماهنگی طرف افغانستانی هر از چند گاهی برای روزهای متوالی کاملاً قفل می‌شود و کامیون های زیادی با بارهای صادراتی و ترانزیتی تا این طرف مرز های ایران معطل می مانند .این مسئله که از سال گذشته تا کنون حداقل پنج یا شش بار تکرار شده، هزینه‌های زیادی را روی دوش تجار ایرانی و فعالان  صنعت حمل نقل بین‌المللی کشور گذاشته است .در این میان وجود کامیون های حامل مواد سوختی و مواد غذایی و فاسد شدنی مشکلات صادرکنندگان را دو چندان کرده است. طی روزهای گذشته نیز دوباره خبر توقف بیش از 900 کامیون در مرز به دلیل مشکلات به وجود آمده برای ورود به افغانستان شنیده شده است.

عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی استان  با تایید این خبر گفت: روز شنبه هفته جاری حدود 900 دستگاه کامیون ترانزیتی در پشت مرز دوغارون و در صفی طولانی متوقف شده‌اند. امروز(دوشنبه) هم با توجه به تعطیلی،‌  تعداد کامیون ها به بیش از  1000 کامیون رسیده‌ است.

ابراهیم عطایی بابیان این که نبود زیرساخت‌های لازم در مرز افغانستان مهم‌ترین علت این توقف های طولانی و مکرر است، اظهار کرد: مشکل اصلی و قدیمی ما استفاده نکردن گمرک افغانستان در اسلام قلعه از دو دستگاه باسکول موجود است .این مسئله در مجموع تردد کامیون ها در این مرز را مختل کرده است. حالا هر از چند گاهی مسائل دیگری هم به این مسئله قدیمی اضافه می شود . وی ضمن انتقاد از مسئولان گمرک در مرز دوغارون اظهار کرد: عجیب است وقتی موضوع توقف‌ کامیون ها رسانه‌ای می‌شود و خبرش به استاندار می‌رسد، مسئولان گمرک ظرف 48 ساعت مرز را خالی می‌کنند اما در حالت عادی به نظر می‌رسد بنا ندارند این مشکل حل شود. عطایی تاکید کرد:اگرچه مدعی هستند که این مرز ظرفیت عبور بیش از 400 کامیون در روز را ندارد اما سابقه نشان می‌دهد درگذشته حتی 700 کامیون هم به‌صورت روزانه از این مرز عبور کرده‌اند، پس یعنی ظرفیت موجود است.

وی افزود: توقف  و خواب کامیون‌ها در مرز هزینه‌های زیادی را بر دوش تجار می گذارد و مسائل امنیتی را نیز به وجود می‌آورد. انتظار داریم مسئولان دستگاه دیپلماسی و گمرک فعال‌تر عمل کنند و با طرف افغانستانی جلسات بیشتری بگذارند تا این مسئله در دوغارون و اسلام قلعه حل شود.

ثبت بارنامه در گمرک افغانستان طولانی است 

ناظر گمرکات استان نیز با تایید توقف کامیون‌ها در مرز دوغارون به خراسان رضوی گفت: بر اساس آن چه ما از طرف مدیران گمرک دوغارون و طرف افغانستانی پیگیری کردیم، چند موضوع زیرساختی در کشور افغانستان عامل این توقف شده است. اول این که کمرگ افغانستان به تازگی ثبت بارنامه بین‌المللی را به‌صورت سیستمCMR   انجام می‌دهد و به علت کندی این سیستم  در گمرک افغانستان زمان ثبت بارنامه‌ها زیاد است درحالی‌که درگذشته ثبت بارنامه‌ها به‌صورت دستی بود و سرعت بیشتری داشت.

بانک افغانستانی ساعت 14 تعطیل می کند

امید جهان خواه موضوع دیگر را مربوط به هماهنگ نبودن بانک‌های افغانستانی با گمرک این کشور بیان کرد و افزود: در ایران تا زمانی که گمرک فعال است، بانک عامل نیز موظف به فعالیت است ولی در کشور افغانستان بانک عامل ساعت 2 تعطیل و عملاً گمرک افغانستان برای انتقال پول به بانک با مشکل مواجه می شود و ما بارها در نشست‌های مرزی از طرف افغانستانی درخواست کردیم این مشکل برطرف شود اما هنوز پابرجاست.

وی افزود: از سوی دیگر به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم در کشور افغانستان اگرچه در گمرک این کشور دو عدد باسکول وجود دارد ولی عملاً فقط یکی از این باسکول‌ها فعال است و این باعث می‌شود صف کامیون‌های پشت باسکول و ثبت بارنامه‌ها در گمرک افغانستان زیاد و وارد مرز ایران شود. یعنی عملاً مرز قفل می‌شود.

ناظر گمرکات استان  بابیان این که مرز دوغارون ظرفیت ترانزیت بیش از 700 کامیون در روز را دارد، افزود: ما در گذشته با زیرساخت‌های کمتر از این در کشور کار ثبت ورود و خروج بیش از 1400 کامیون در روز را انجام داده ایم  اما با تغییراتی که به تازگی در گمرک افغانستان به وجود آمده، این ظرفیت در طرف مقابل یعنی افغانستان به 380 تا 400 کامیون رسیده و این موضوع باعث خواب کامیون‌ها در مرز دوغارون شده است.

جهان خواه تأکید کرد: با مکاتبات انجام‌شده، طی روزهای آینده با طرف افغانستانی نشست مرزی خواهیم داشت و امیدواریم با پیگیری‌ها و همکاری طرف افغانستانی  مشکل توقف کامیون‌ها در مرز دوغارون برطرف شود.

 

نیاز ارزی بازار استان ماهانه 150 میلیون دلار است

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت: با توجه به نوسانات بازار، ماهیانه به 150میلیون دلار ارز در بازار خراسان رضوی نیاز داریم.

علی رسولیان در گفت و گو با ایرنا افزود: طی سه ماه اخیر 355 میلیون دلار در قالب گشایش اعتبار و حواله ارزی در خراسان رضوی ارائه شد که نقش به سزایی در کنترل بازار ارز استان داشته است. وی تنظیم بازار و تامین کالاهای اساسی مردم را از دیگر برنامه های مهم مدیریت استان اعلام و بیان کرد: در این چارچوب برنامه های تنظیمی با جدیت در استان در دست اجرا و پیگیری است. در صورت مشاهده هرگونه تخلفی در بازار کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، به شدت با متخلفان برخورد می شود. مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی در همین چارچوب به خرید نهاده های دامی از کشورهای آسیای میانه اشاره و بیان کرد: هم اینک روزانه هشت تن گوشت گرم از استرالیا وارد بازار استان و سعی می شود این رقم به روزانه 20 تن برسد. این واردات باعث کاهش 9 درصدی قیمت گوشت در خراسان رضوی شده است.

وی به خرید دانه های روغنی و ذخیره سازی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اشاره و بیان کرد: 80 هزار تن شکر برای مصرف مردم در خراسان رضوی ذخیره شده است.

 

برق رفت مرغ پرید!

رئیس اداره برق گناباد:به مراکز حساس تولیدی از جمله مرغداری ها اطلاع رسانی کرده بودیم 

یک مرغدار:برای تامین "مولد اضطراری برق"،زمان کافی نداشتیم

" فیلم به آتش کشیده شدن مرغ های تلف شده در اعتراض به قطع برق و مرگ آنان توسط تعدادی از مرغداران،بسیار ناراحت کننده بود؛لطفا موضوع را ریشه یابی کنید تا بفهمیم چه کسی مقصر بوده است؟

ماجرا چه بود؟ 

 جمعی از مرغداران گنابادی در پی قطعی برق 2ساعته(ازساعت15تا17) توسط اداره برق و تلف شدن بیش از شش هزار قطعه مرغ، مقابل اداره برق تجمع کردند. این مرغداران متضرر با حمل مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد، تعدادی از آن ها را به آتش کشیدند. "مصطفی علی اکبری" یکی از  این مرغداران با بیان این‌که چهارشنبه 16 تیرماه بر اثر قطع برق حدود چهار هزار قطعه مرغ از مرغداری من تلف شدند، افزود: این مرغ‌ها در حدود 80 تن و برآورد خسارت 40 تا 50 میلیون تومان بوده است. وی گفت : با توجه به هوای گرم، مشکلاتی برای تأمین انرژی در کشور به وجود آمده اما انتظار می‌رفت که حداقل برق واحدهای تولیدی از جمله مرغداری‌ها قطع نشود. این مرغدار افزود   :    این ندانم کاری‌ها باعث اخلال در تولید می‌شود. وی افزود: باید از تولید ایرانی و کالای ایرانی حمایت واقعی داشته باشیم نه این‌که اقداماتی انجام دهیم که خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد. این مرغدار گنابادی گفت: بیشترین تولید مرغ شهرستان در مرغداری های  محور بیدخت - روستای نجم آباد بوده و انتظار داشتیم که حداقل برق این مسیر را قطع نکنند. "حسنعلی خدادادی" دیگر مرغدار تجمع کننده نیز گفت : ظهر چهارشنبه 16 تیرماه بر اثر قطع برق حدود بیش از دو هزار قطعه مرغ سه کیلویی از واحد مرغداری بنده تلف شدند، آن هم زمانی که این مرغ ها آماده ورود به بازار بودند. وی گفت : اداره برق می‌توانست چند روز بیشتر به ما فرصت دهد تا فکری برای تهیه "مولد اضطراری برق" کنیم که متأسفانه این فرصت لازم داده نشد. رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد نیز تاکید کرد: چهار روز قبل به ما اعلام کرد‌ند که امکان قطعی برق وجود دارد. حسن مقیمی گفت : ما نیز در پاسخ به اداره برق نامه نوشتیم که با توجه به خسارت وارد شده در طول یک ماه گذشته به مرغداران کشور، تا حد امکان از قطعی برق مرغداری‌ها جلوگیری شود. رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد گفت: متأسفانه با بی‌توجهی به درخواست مرغداران، در گرمای شدید ظهر، برق محور بیدخت به نجم آباد توسط اداره برق قطع شد که در این زمینه بیش از شش هزار قطعه مرغ از دو مرغداری شهرستان تلف شدند. مقیمی با اشاره به این‌که تاکنون با فرمانداری، اداره برق و جهادکشاورزی در این باره مکاتبه شده است ، تصریح کرد: با توجه به این‌که مرغداران با مشکلات عدیده‌ای نظیر افزایش قیمت دان و ... دست و پنجه نرم می‌کنند باید حمایت بیشتر و بهتری از این تولید کننده صورت گیرد.

پاسخ رئیس اداره برق

 رئیس اداره برق گناباد نیز با بیان این‌که بحث قطع برق، دستوری است که در کل کشور در حال اجراست ، افزود: آن زمان که احساس نیاز شود از طرف مرکز کنترل، مقداری از بار شبکه به ناچار باید کم شود. "محمد بهشتی"  افزود: ما در این باره به مراکز حساس تولیدی از جمله مرغداری‌ها به صورت مکتوب، تلفنی و پیامکی اطلاع رسانی کرده‌ایم. رئیس اداره برق گناباد ضمن عذرخواهی از مردم و به ویژه مرغداران متضرر ، خاطرنشان کرد: برق یک منطقه، قابل تفکیک نبوده است  ولی زمان قطعی برق را کم کرده‌ایم. بهشتی تأکید کرد: قطعی برق مشکلی نیست که خیلی قابل پیش‌بینی باشد و ممکن است به دلیل شکستگی تیر برق یا آسیب‌هایی که در شبکه پیش می‌آید برق قطع شود و بر همین اساس باید افرادی که به قطع برق حساس هستند برای استفاده از مولدهای اضطراری از قبل پیش‌بینی های لازم را داشته باشند.

 

تخفیف ویژه آستان قدس برای پرداخت بدهی مستاجران

معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی گفت: مستأجرانی که اقساط خود را زودتر از موعد پرداخت کنند از تخفیف ۲۰ تا ۲۴ درصدی بهره‌مند خواهند شد. به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا رحمتی‌زاده اظهار کرد: مستأجرانی مشمول استفاده از این مصوبه می‌شوند که بدهی معوقه نداشته باشند و در صورت داشتن شرایط از این تسهیلات استفاده خواهند کرد. معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی تاکید کرد: نرخ پاداش تعجیل پرداخت نقدی برای سررسیدهای آتی یک ساله ۲۰ درصد و برای سررسیدهای کمتر از یک سال ماهانه ۶/۱ درصد نسبت به ایام باقی مانده تا سررسید لحاظ می‌شود. رحمتی‌زاده تصریح کرد: همچنین این نرخ برای سررسیدهای آتی دو ساله ۲۲ درصد و برای سه ساله و بیشتر ۲۴ درصد لحاظ می‌شود تا مستأجران برای پرداخت و تسویه اقساط آتی انگیزه بیشتری داشته باشند.

 

آبادانی «توس» در خان هشتم 

درست 22 سال قبل، نوزدهم تیر سال 1375، روزی که در تاریخ خطه ایران ثبت شد، حضور رهبر انقلاب در منطقه تاریخی توس و آرامگاه فردوسی، حجت را بر همگان تمام کرد و تکلیف روشن شد که «دولت موظف است با همّت به کار در این بخش بپردازد و آن چه تاکنون شده بسی کمتر از‌اندازه‌ بایسته است». تردیدی نیست طی دو دهه گذشته، اقدامات انجام شده برای آبادانی توس شایسته و بایسته نبود، که اگر بود حالا باید با منطقه‌ای بی مانند در کشور روبه رو بودیم، اما دریغ که همچنان گرد دو دهه غفلت بر چهره توس نمایان است. در این سال‌ها اقداماتی برای آبادانی این شهر تاریخی انجام شده اما کافی نبوده و عزمی جزم‌تر می‌خواهد تا گرد غربت را از چهره آن بزداید. طی چند سال اخیر با الحاق منطقه تاریخی توس به شهر مشهد و ورود شهرداری و شورای شهر به حوزه آبادانی آن، شرایط نسبت به گذشته بهبود یافته و این امید را به وجود آورده است که توس به آن چه شایسته و بایسته آن است تبدیل شود. پس از اقدامات انجام شده در شورای چهارم شهر مشهد و شهرداری وقت برای احیای توس، حالا شورای شهر پنجم و شهرداری فعلی نیز با جدیت بیشتر این موضوع را دنبال می‌کنند. سازمان میراث فرهنگی کشور هم اعتباراتی را برای این کار مهم پیش بینی کرده و اداره کل راه و شهرسازی هم تلاش خود را برای تکمیل طرح تفصیلی توس به کار گرفته است. این تعاملات تنها به همین چند مجموعه محدود نبوده است و همکاری‌هایی از جمله حمایت‌های قضایی برای برخورد با حفاری‌های غیرمجاز در این منطقه نیز امیدها به احیای شهر تاریخی توس را دوچندان کرده است. حالا می‌توان امیدوار بود که پس از سال ها، احیای توس جدی‌تر از همیشه دنبال شود تا علاوه بر ایجاد ظرفیت بی نظیر فرهنگی، تاریخی و گردشگری در شرق کشور، مسیر ثبت جهانی آن نیز هموار شود. در این مسیر هنوز هم مشکلاتی وجود دارد، مانند دکل‌های برق که مانع ثبت جهانی توس شده و جابه جایی آن اعتبار زیادی می‌خواهد، اما به گفته مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس راه حلی همچون تعهد چند ساله به یونسکو برای انجام آن وجود دارد و می‌توان پرونده ثبت توس را به سرانجام رساند. از سوی دیگر، اجرای طرح‌هایی از جمله مرمت و بازسازی برج و باروی توس، احداث باغ مشاهیر و به سازی پیشخوان آرامگاه،  مسیر تبدیل شدن توس به قطب گردشگری و اقتصادی منطقه را هموار خواهد کرد. در بازدید از این منطقه تاریخی و در همراهی با «احسان زهره وندی» مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس با طرح‌ها و برنامه‌های در دست اجرا بیشتر آشنا می‌شویم. «زهره وندی» در این بازدید نکاتی را درباره این طرح‌ها ارائه می‌کند، طرح‌هایی که چشم‌انداز روشنی از آینده شهر تاریخی توس است و اجرایی شدن آن، محقق شدن مطالبه چندین و چند ساله همه دوستداران فرهنگ و تاریخ. توس حالا در خان هشتم است، هشتمین خان که با عبور از هفت خان مشکلات به آن رسیده ایم و می‌تواند پایانی بر همه تلخی‌ها و ناکامی‌های گذشته در این خطه تاریخی باشد. اتفاقی که اگر همدلی‌ها و تعاملات امروز ادامه داشته باشد، محقق شدن آن غیر ممکن نیست.

 

 

شهرآرا؛

درد در به دری​​​​​​​

 با شمارش روزهایی که «رضا‌کوچولو» با باز و بسته‌کردن انگشتانش نشانمان می‌دهد، ١٢روز و با حساب‌کتاب مادر، ١٣‌روز است که صاحبخانه، اسباب و اثاثیه خانه‌شان را بیرون ریخته و ناچار به چادرخوابی شده‌اند. تکه‌ای از یک زمین خالی در انتهای یکی از کوچه‌های خیابان طبرسی شمالی مشهد، جان‌پناه این خانواده پنج‌نفره شده است.
اسباب و اثاثیه‌شان را روی خاک‌ها تلنبار کرده‌اند. خودشان هم کنج یک چادر جای گرفته‌اند. گودالی شبیه حفره روباه، آشپزخانه مادر است؛ با چیدن چند تکه آجر و سنگ، اجاق آتشی بر پا کرده. اگر چیزی پیدا شود، غذایی برای بچه‌ها سر هم می‌کند، وگرنه با نان خالی، شکمشان را سیر می‌کنند. یکی از همسایه‌های حوالی زمین خالی، یک شانه تخم‌مرغ و چند‌کیلو گوجه برایشان آورده است. بچه‌ها علف‌های هرز و تکه چوب‌ها را از وسط زمین جمع کرده‌اند، تا مادر برایشان غذا درست کند. تکه‌های چوب داخل اجاق گُر گرفته‌اند. حال مادر هم بی‌شباهت به چوب‌های سوخته نیست. ایستادن کنار آتش اجاق، آن هم در گرمای ۴٣‌درجه هوای این روزهای مشهد، طاقتش را تاب کرده است. سر‌و‌ته غذا را هول‌هولکی به هم می‌آورد، در حد سیر‌شدن شکم بچه‌ها.

﷯ ترس از سگ‌های ولگرد
زینب و معصومه از داخل چادر چشم به مادر دوخته‌اند، محمد، پدر بچه‌ها، هم مثل سرباز مُدام چهار طرف چادر رژه می‌رود. چند روز پیش، بچه‌ها از دیدن موش‌ صحرایی و عقرب در نزدیکی چادر ترسیده بودند. به قول خودش، چهار‌چشمی دور‌و‌بَر را می‌پاید تا حشره یا حیوانی، بلای جان بچه‌هایش نشود؛ مخصوصا شب‌ها که سر‌و‌کله شغال و سگ‌های ولگرد هم پیدا می‌شود و خواب را بر آن‌ها حرام می‌کنند.
پای بچه‌ها داخل خاک و خارهای بیابان ترک ‌خورده، تنشان هم بو گرفته است. مادر خانواده می‌گوید: با زندگی در چادر وسط این زمین خالی، دستشویی‌رفتن هم مشکل است؛ حمام کردن که بماند. برای یک لقمه نان هم مانده‌ایم. دیروز چیزی برای خوردن نداشتیم و بچه‌ها صبحانه نخوردند. زینب و معصومه کمی بزرگ‌تر‌ هستند و کمتر بهانه می‌گیرند، اما رضا شش‌سال بیشتر ندارد. نمی‌داند بی‌پولی یعنی چه. وسط بیابان هم دلش چیزهایی را می‌خواهد که دست دوستانش در کوچه و خیابان دیده است. غصه من از این‌هاست، نه از چرک‌های کف پاها و تنشان.
 

 

«مهرگان» در تکاپوی امید و زندگی

مشکلات شهرک مسکونی مهرگان که اکنون حدود ۵٠ هزار نفر از مردم حاشیه شهر را در خود جای داده است، پای شهردار مشهد و جمعی از اعضای کمیته نظارتی شماره دو شورای شهر را به این شهرک کشاند تا آن‌ها از نزدیک در جریان اقدامات انجام شده در این محدوده منفصل شهری قرار گیرند. آن‌طور که اعداد و ارقام نشان می‌دهد مدیریت شهری مشهد در دوره جدید ظرف یک سال گذشته بیش از ٢۵ میلیارد ریال صرف آبادانی این منطقه کرده است تا بی‌مهری‌ها به مهرگان پایان یابد و امید به این منطقه بازگردد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، عضو هیئت رئیسه شورای شهر در حاشیه این بازدید اظهار کرد: به منظور بهبود وضعیت ساکنان شهرک مهرگان مقرر شد تا شهردار مشهد جلسه‌ای با مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار کند. شهناز رمارم با بیان اینکه ساخت‌و‌سازهای این محدوده مربوط به طرح مسکن مهر و متولی آن وزارت راه و شهرسازی است، گفت: فازهای ١ و ٢ شهرک مهرگان به شهرداری مشهد تحویل داده شده است. فاز اول این مجموعه که در سال ١٣٩٢ تحویل شهرداری شد، از امکانات اولیه برخوردار است اما فاز دوم که از سال ١٣٩۵ به شهرداری واگذار شده، فاقد هرگونه زیرساخت شهری اعم از شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی، فضای سبز، پیاده‌رو و... است.
وی با بیان اینکه ۵٠ هزار نفر در شهرک مهرگان سکونت دارند، افزود: این عدد برای افق ١۴٠۵، ٨٠ هزار نفر پیش‌بینی شده است؛ با این وجود، مدرسه مناسب، فرهنگ‌سرا، تصفیه‌خانه و دیگر امکانات جزو نیازهای منطقه تلقی می‌شود.
رمارم با بیان اینکه افزودن ناحیه منفصل شهری مهرگان به مشهد باعث ایجاد مشکلات اجتماعی، شهرسازی و عمرانی شده است، گفت: برای برون‌رفت از این وضعیت باید جلسات متعددی با تمامی نهادهای دخیل در این مسئله برگزار شود زیرا شورای شهر و شهرداری مشهد به تنهایی قادر به رفع مشکلات موجود نیستند.
وی همچنین با اشاره به هزینه ٢۵ میلیارد و ٧٠٠ میلیون ریالی مدیریت پنجم شهر مشهد در شهرک مهرگان، اظهار کرد: این اعتبارات صرف فعالیت‌هایی همچون بوستان آسمان، لکه‌گیری و آسفالت معابر و... شده است؛ انجام کارهای زیرسازی و پیاده‌رو‌سازی نیز در دست اقدام است.

 

کارتن مشهد در انتظار تدبیر 

 شرکت «کارتن مشهد» یکی از قدیمی‌ترین کارخانه های خراسان رضوی بود که سال‌گذشته به‌دلیل مشکلات بانکی تعطیل شد. کارتن‌ مشهد تولید انبوه خود را از سال ۶٩ آغاز کرده و ۴٠٠نفر در آن اشتغال داشتند. با وجود وعده‌هایی که مسئولان مبنی بر فراهم کردن شرایط لازم برای فعالیت مجدد این واحد تولیدی داده بودند، نه تنها این شرکت به چرخه تولید بازنگشت، بلکه کارگران این شرکت به دلیل نگرفتن مطالبات خود دچار مشکل شده اند. شرکت کارتن مشهد یک میلیارد تومان بدهی به ٢٠٠ کارگر تعدیل‌‌شده خود دارد. امیر‌حسین متین‌ راد، عضو هیئت مدیره شرکت کارتن مشهد، با بیان این مطلب می‌گوید: ‌اگر بانک‌ها اجازه فروش اموال را بدهند، طلب کارگران تصفیه می‌شود.
با تعطیل‌شدن شرکت کارتن مشهد و پارت‌کاغذ در سال گذشته ۴٠٠ کارگر بیکار شدند. مشکل بدهی و تسویه نکردن حساب کارگران این شرکت به معضلی بزرگ برای صاحبان کارتن مشهد و مدیران استانی تبدیل شده است به طوری که در روزهای ابتدایی هفته، عده‌ای از کارگران شرکت با تجمع مقابل استانداری خراسان رضوی، خواستار احقاق حقوق از‌دست‌رفته خود شدند.
﷯ بانک مشکل اصلی است
عضو هیئت مدیره شرکت کارتن مشهد با اعلام آمادگی برای تسویه حساب طلب کارگران به شهرآرا می‌گوید: مشکل اصلی برای تسویه حساب حقوق کارگران، بانک است. تمام کارخانه کارتن مشهد تحت تملک بانک قرار گرفته و بانک اجازه فروش اموال شرکت را نمی‌دهد.
به گفته متین‌ راد، دو شرکت کارتن مشهد و پارت‌کاغذ که سال گذشته تعطیل شدند، دارای ۴٠٠ کارگر بودند و از این تعداد، اکنون ٢٠٠ کارگر یک میلیارد تومان از این شرکت طلب دارند. بیشترین بدهی کارگران مربوط به ١٠ کارگر با ارقامی بین ٣٠ تا ۴٠ میلیون تومان با در نظر گرفتن حق سنوات آن‌هاست.

 

خراسانی‌ها ٨ درصد مشمولان سهام عدالت کشور را تشکیل می دهند

طرح توزیع سهام عدالت در راستای اجرای فصل ششم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور گسترش مالکیت عمومی، از سال ١٣٨۵ اجرایی شد. ۴٩ میلیون و ٢٢۶ هزار و ١٩٣ نفر مشمول طرح در ١٨ مرحله (مشمولان نهادهای حمایتی،‌ روستاییان و عشایر، شاغلان و بازنشستگان،‌ ایثارگران، بیماران خاص، خدام مساجد و حسینیه‌ها، روزنامه‌نگاران، زنان سرپرست خانوار، کارکنان ستاد نماز جمعه،‌ طلاب حوزه‌های علمیه و گروه‌های عمومی) شناسایی و ثبت نام قطعی شدند.
مدیرکل اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی آخرین وضعیت توزیع سود سهام عدالت در این استان را تشریح کرد.
سید مهدی رمضانی با بیان اینکه در خراسان رضوی سه میلیون و ٩٨۴ هزار و ۴٠۴ نفر سهامدار قطعی سهام عدالت هستند افزود: خراسانی‌ها هشت درصد مشمولان سهام عدالت کشور را تشکیل می‌دهند. وی گفت: سود سهام عدالت تمام افرادی که سهام آن‌ها به صورت کامل آزاد شده ١۵٠ هزار تومان است که در دو مرحله پرداخت شد.
رمضانی با بیان اینکه به نسبت ارزش سهام هر سهامدار تا پایان سال ١٣٩۵ سود تعلق گرفته است اظهار کرد: افرادی که در گذشته در یک مرحله ۴٠ هزار تومان سود سهام عدالت دریافت کرده‌اند ارزش سهامشان ۴٩٢ هزار تومان است. همچنین سود سال ١٣٩۵ آن‌ها ٧٣ هزار و ٨٠٠ تومان است که طی دو مرحله پرداخت شد. وی ادامه داد: همچنین افرادی که پیش‌تر سود سهام دریافت نکرده‌اند ارزش سهام آن‌ها ۵٣٢ هزار تومان و سود سال ١٣٩۵ آن‌ها ٧٩ هزار و ٨٠٠ تومان است که در دو مرحله پرداخت شده است. همچنین سود سال ١٣٩۵ به همه گروه‌هایی که سهامدار قطعی هستند و شماره شبای خود را به سامانه معرفی کرده‌اند پرداخت شده است.
مدیرکل اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی گفت: متوفیان بر اساس اطلاعات دریافت‌شده از سازمان ثبت احوال شناسایی می‌شوند و وراث می‌توانند به همراه مدارک با مراجعه به دفاتر پیشخوانی که اعلام شده است، به انتقال سهام بر اساس سهم وراث اقدام کنند. رمضانی درباره افراد جامانده از ثبت نام سهام عدالت در استان اظهار کرد: ثبت نام جدید برای سهام عدالت تا دریافت مجوز قانونی از سوی دولت امکان‌پذیر نیست. پس از دریافت مجوز و تدوین مقررات و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، آزادسازی و خرید و فروش سهام از سوی مشمولان امکان‌پذیر خواهد بود.

انتهای پیام/