محمدحسن آصفری در گفتگو با صبح توس؛ به تحلیل تصمیمات آینده اروپا در خصوص برجام پرداخت و اظهار کرد: امروز اتحادیه اروپا زیر ذره بین ملت های دنیا قرار گرفته و برای همه جای سوال است که آیا منافع مردم اروپا فدای منافع دولت آمریکا می شود و یا اروپا استقلال خود را نشان خواهد داد و در زمین آمریکایی‌ها بازی نخواهد کرد؟

وی تشریح کرد: در بیانیه صادر شده از سوی اتحادیه اروپا، اعضای برجام مجددا بر تعهد خود مبنی بر اجرای کامل و موثر توافق هسته ای تاکید کردند که امیدواریم در عمل هم اینگونه باشد.

دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: مطابق بازرسی های صورت گرفته توسط نمایندگان آژانس بین المللی انرژی هسته ای مشخص شد ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده ولی طرف مقابل به عهد خود وفا نکرده است؛ برای ایران قابل قبول نیست که در شرایط فعلی که آمریکا نقض برجام کرده و از آن خارج شده است، اتحادیه اروپا هم به برجام پایبند نباشد.

هیچ ضمانتی در بندهای بیانیه اتحادیه اروپا وجود ندارد

آصفری تصریح کرد: ما به اجرایی شدن بیانیه اتحادیه اروپا امیدوار نیستیم، چرا که هیچ ضمانتی در بندهای این بیانیه وجود ندارد و مفاد آن شامل یک سری توصیه و تشویق و تذکر است.

وی افزود: در بیانیه اتحادیه اروپا صحبتی از نقض برجام آمریکایی ها نشده و مشکلات کشور ایران مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است؛ این مساله به خودی خود از جمله ضعف های بزرگ این بیانیه است چرا که مطابق یکی از بندهای برجام اگر کشوری از توافق خارج شود باید کمیسیونی تشکیل شده و اعضای کمیسیون به تصمیم گیری در خصوص آن کشور بپردازند.  

نماینده اسبق مردم اراک در مجلس تاکید کرد: ما زمانی می توانیم به این بیانیه خوشبین باشیم که اتحادیه اروپا به صراحت اعلام کند از فلان تاریخ به بعد تمام تحریم های اروپا علیه ایران برداشته شد؛ این در حالی است که در هیچ جای این بیانیه به چنین مساله ای اشاره نشده.

آصفری خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا اگر بخواهد برادری خود را اثبات کند به راحتی می تواند موانع تحریمی شرکت های خود را از سر راه ایران برداشته و در زمینه صادرات نفت ایران و ورود سرمایه گذاران اروپایی به کشور اقدامات موثری را انجام دهد.

وی ضمن تاکید بر اینکه مذاکره بر سر بیانیه اتحادیه اروپا وقت تلف کردن است تصریح کرد: هیچ نقطه مثبتی در این بیانیه وجود ندارد که بتوان به آن خوشبین بود و اظهار امیدواری کرد که مشکل تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران برداشته شود.

عضو اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تبیین کرد: برجامی که دارای پشتوانه ای همچون شورای امنیت سازمان ملل بود به دلیل عدم کسب ضمانت های لازم و کافی، به راحتی توسط ترامپ نقض شد؛ بیانیه اتحادیه اروپا که هیچ ضمانتی پشت آن نیست، جای خود دارد.

آصفری در پایان خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی ورود عجولانه مجلس به مساله FATF می تواند تبعات برجام را به دنبال داشته باشد؛ بهتر است ابتدا شورای عالی امنیت ملی که متشکل از فرماندهان نظامی و امنیتی است در این مورد اظهار نظر کرده و بعد از آن اگر نیاز شد مجلس نظر خود را اعلام کند.

انتهای پیام/