به گزارش صبح توس؛ حسن صداقتی ظهر امروز در شورای اداری شهرستان خلیل آباد که به یاد شهید غلامرضا عباسی برگزار شد، با تأکید بر اینکه خلیل آباد دیار تلاش و تدین است، اظهار داشت: اقدام بی سابقه ای در طول حضور بنده با کمک 7 میلیارد تومانی مردم به حوزه آموزش و پرورش و افزایش 13 هزار متر فضای آموزشی به شهرستان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه زحمات زیادی در حوزه کشاورزی صورت گرفته ولی چیزی که شهروندان را اذیت می کند فرار سرمایه از شهرستان خلیل آباد است، اظهار کرد: مردم شهرستان خلیل آباد در زمانی که باردهی محصولات کشاورزی مطلوب باشد بالغ بر 200 میلیارد تومان تولید سرمایه دارند ولی به جهت فراهم نبودن بسترهای لازم، این سرمایه از شهرستان خارج می شود.

مدیر آموزش و پرورش خلیل آباد با تأکید بر اینکه خام فروشی محصولات کشاورزی در سایه نبود کارخانه صنایع تبدیلی انجام می گیرد، تشریح کرد: محصول با کیفیت شهرستان خلیل آباد در بسیاری از اوقات در شهرستان غرب، ارومیه و تبریز و... بسته بندی و با برندهای دیگر صادر می شود.

وی محرومیت شهرستان خلیل آباد از اعتبارات نفت و گاز را از دیگر مشکلات شهرستان دانست، اذعان کرد: بسیاری از شهرستان به لحاظ یک برچسب محروم بودن از بودجه های نفت بهره مند می شوند و تجربه ثابت کرده که عمدتاً بودجه های نفت درصد تحقق بیشتری دارد.

صداقتی با بیان اینکه باید بازنگری لازم در شاخص های محرومیت صورت گیرد، تصریح کرد: اگر قرار است به سمت و سوی عدالت حرکت کنیم لازم است که در جواب خوبی های مردم و همت مردم شهرستان بازنگری در عدم اختصاص بودجه نفت و گاز به شهرستان صورت گیرد.

پرداخت 2 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در شهرستان خلیل آباد

مجتبی شاکری در این مراسم اظهار داشت: شهرستان خلیل آباد با جمعیتی بالغ بر 52 هزار نفر در عرصه های مختلف، حضوری مؤثر در ابتدای انقلاب داشته است.

وی با بیان اینکه با رویکرد کشاورزی و شغل بیش از 85 درصد مردم، کشاورزی است و 63 درصد جمعیت شهرستان، روستایی است، خاطرنشان کرد: بیش از 240 هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی را به ارزش ناخالص اقتصادی 440 میلیارد تومان تولید می شود.

فرماندار خلیل آباد با تأکید بر اینکه این شهرستان رتبه نهم استان را در تولید محصولات کشاورزی دارد، تصریح کرد: خشک‌سالی های اخیر و کاهش نزولات آسمانی مشکلاتی برای کشاورزی شهرستان ایجاد کرده است که از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 113 میلی متر بارندگی داشته که نسبت به مدت مشابه 22 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه می طلبد دستگاه های اجرایی و مردم در صرفه جویی در مصرف آب و برق اهتمام ویژه ای داشته باشند، اذعان کرد: تأکیدات فراوانی رئیس جمهور در بحث صرفه جویی به خصوص در ادارات و همچنین تمهیداتی در زمینه اشتغال، معیشتی و اقتصادی داشتند و باید در راستای تحقق اهداف دولت تلاش داشته باشیم.

شاکری با بیان اینکه 782 نفر سهمیه ایجاد اشتغال شهرستان خلیل آباد در سال 96 بوده که با تحقق 105 درصدی همراه شد، عنوان کرد: 949 نفر در سال جاری تعهد ایجاد اشتغال شهرستان است که کارگروه اشتغال نیز به صورت مستمر و ویژه پیگیری می شود.

وی با تأکید بر اینکه 1390 طرح در اشتغال روستایی ثبت نام شده که از این تعداد 175 طرح با اعتباری بالغ بر 13 میلیارد تومان مورد تأیید قرار گرفته است، تشریح کرد: جایگاه شهرستان خلیل آباد طبق شاخص های اعلامی استان در زمینه طرح های روستایی، جایگاه مطلوبی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه 2 میلیارد تومان تسهیلات با همکاری اعضای کارگروه اشتغال شهرستان پرداخت شده است، تأکید کرد: 167 طرح اشتغال در شهرستان خلیل آباد آماده معرفی به بانک ها است و تاکنون 20 طرح توسط بانک ها به مبلغ بیش از 20 میلیارد ریال با 3 درصد تحقق در حوزه کشاورزی، میراث فرهنگی و صنایع پرداخت شده است.

وی همچنین در ادامه بیان کرد: با توجه به برداشته شدن سقف اعطای تسهیلات اشتغال در شهرستان ها، در حال حاضر 47 طرح با اعتبار 45 میلیارد ریال در بانک ها مصوب و در حال تکمیل پرونده هستند.

شاکری گردشگری، میراث فرهنگی، کشاورزی، خدمات، صنعت و معدن، تجارت را محورهای توسعه شهرستان دانست و اظهار کرد: توسعه کشت گلخانه ای و تکمیل مجتمع گلخانه ای کندر با اشتغال 50 نفر فارغ التحصیل رشته کشاورزی از شاخص ترین طرح های شهرستان است.

وی همچنین با بیان اینکه تکمیل مجتمع دامداری روستای نقاب نیز از جمله دیگر طرح های در دست اجرای شهرستان است، افزود: روستای نقاب بیش از 1300 دام سنگین دارد و روزانه 16 تن تولید شیر می کند و یک شرکت تعاونی از محل طرح های مشارکتی در این روستا مصوب و در حال فعالیت است.

فرماندار خلیل آباد با تأکید بر اینکه ارتقاء حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نیز از دیگر طرح های شهرستان محسوب می شود، ابراز کرد: آبگرم، پارک جنگلی، اقامتگاه بوم گردی و ... نیز از جمله پتانسیل های بسیار خوب شهرستان در حوزه گردشگری است.

وی محصول شاخص شهرستان خلیل آباد را انگور و کشمش دانست و اظهار داشت: ثبت ملی روش تهیه سنتی کشمش شهرستان خلیل آباد در سال گذشته یک اقدام ارزشمند بود که صورت گرفته به‌زودی در فصل برداشت انگور، در راستای معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان در این حوزه جشنواره انگور برگزار می شود.

شاکری با اشاره به اینکه افتتاح بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان خلیل آباد با اعتباری بالغ بر 105 میلیارد ریال نیز از اقدامات دولت بود، خاطرنشان کرد: تأمین پزشک و تکمیل کادر درمانی متخصص نیز از جمله کمبودهای بیمارستان خلیل آباد محسوب می شود که در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه افزایش 13 هزار متر مربع بنای آموزشی با اعتباری بالغ 140 میلیارد در آموزش و پرورش شهرستان نیز از جمله اقدامات است، تصریح کرد: آسفالت 200 هزار متر مربع معابر روستایی با اعتبار 75 میلیارد ریال، احداث 4 مرکز بهداشتی در روستاها با اعتبار 80 میلیارد ریال، آسفالت 11 کیلومتر راه روستایی و روکش 33 کیلومتر با اعتبار 36 میلیارد ریال، اختصاص 10 میلیارد تومان یارانه کشمش و پرداخت 50 درصد آن در فاز اول، طرح پیش رس کردن انگور یاقوتی برای اولین بار در کشور و... از جمله اقداماتی بوده که توسط دولت انجام گرفته است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه گاز رسانی به روستاهای کویر با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال در حال اجرا است که ان شاء الله تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید، اذعان کرد: دوبانده کردن محور خلیل آباد به بردسکن از دیگر طرح های در حال اجرای شهرستان محسوب می شود که 5 کیلومتر آن آماده آسفالت است.

 وی با بیان اینکه پیگیری ثبت 15 تشکل مردم نهاد در سطح شهرستان در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: تشکیل مجمع مشورتی جوانان و بانوان به منظور مشارکت بیشتر جوانان و بانوان در تصمیم گیری های شهرستان نیز از جمله اقداماتی است که صورت گرفت.

 

 

مسئولان باید در بحث صرفه جویی برای دیگران الگو باشند

حجت الاسلام ناهیدی در این مراسم با بیان اینکه این شهرستان چند نعمت دارد که در کمتر شهرستان به چشم می خورد، اظهار داشت: ویژگی های برجسته و ممتاز در بخش های دینی، اسلامی و تلاش و فعالیت که در این شهرستان شاهد آن هستیم که در کمتر جایی از آن برخوردار است.

وی با تأکید بر اینکه این یک نعمت فوق العاده ای است که نباید از کنار آن به راحتی عبور کرد، گفت: وحدت و انسجامی که در سطح شهرستان بین مسئولان و مردم وجود دارد بسیار حائز اهمیت است که مرهون تلاش عناصر مؤثر و تصمیم گیرنده در سطح شهرستان است.

امام جمعه خلیل آباد با بیان اینکه همه به وظایف خود در دستگاه های مختلف عمل می کنند، تشریح کرد: نقش بی نظیر و بی بدیل آب در زندگی بشری بسیار حائز اهمیت است و همه در برابر صیانت از این نعمت الهی مسئول و شریک هستیم.

وی با اشاره به اینکه در این ایام که فصل گرما هست و مصرف آب بالا خواهد بود مسئولان باید برای دیگران الگو باشد، اذعان کرد: در تیرماه مناسبت های فراوانی وجود دارد در ایامی که به سالگرد تشکیل نهاد و سازمان برخورد می کند پررنگ تر از گذشته این سالروز و عملکرد آن نهاد یا سازمان به مردم معرفی شود.

انتهای پیام/