به گزارش صبح توس؛ نمایشگاه «ساخت ایران» بدون بزرگان، وعده پیگیری «توس» در بهارستان، اعتراض سمن ها به فعالیت معادن در «بوفالو»، نگاه نو به بازارهای کهنه، اصلاح یارانه به نفع تولید، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

 

خراسان؛

نمایشگاه «ساخت ایران» بدون بزرگان

دومین نمایشگاه تخصصی تولید ملی و کالای ایرانی« ساخت ایران» عصر پنج شنبه در  مشهد آغاز به کارکرد.بنا بر اعلام مسئولان برگزاری این نمایشگاه قرار است این نمایشگاه عرصه حضور برندهای خارجی نباشد و با خودنمایی تولیدات داخلی به ایرانی ترین نمایشگاه ملزومات تبدیل شود. برای بررسی این موضوع پس از افتتاح به غرفه های متعدد این نمایشگاه در حوزه لوازم خانگی، فرش و ....سری زدیم.
در این نمایشگاه  اولین چیزی که توجهمان را جلب می‌کند، این است که از برندهای دهن پر کن خارجی  که همیشه  به بهانه مونتاژ کارهایشان درایران مهمان نمایشگاه ها بودند، خبری  نیست .یکی از بازدیدکننده‌ها در این باره می‌گوید:" سال‌های گذشته بنده از ترس همین برندهای مشهور که قیمت تولیداتشان سر به فلک می‌کشد، خانواده‌ام را به نمایشگاه نمی‌آوردم چون زرق‌وبرق این برند ها باعث می‌شد من کارمند تا سال‌ها زیر بار اقساط چندمیلیونی یخچال‌های ساید بای ساید و تلویزیون‌های الترا و دیگر محصولات این برندها بمانم.بااین حال در کنار این نقطه قوت، حضور نیافتن شرکت های مطرح  تولید کننده لوازم خانگی داخلی نقطه ضعفی است که به چشم می آید. با یکی از مسئولان برگزاری نمایشگاه که در حال بازدید از غرفه‌هاست، به‌صورت غیررسمی هم‌صحبت می‌شوم. او در این باره با اشاره به غرفه یکی از تولید کنندگان داخلی می گوید :همین برند... را می‌بینید به این شرط حاضر شد به نمایشگاه بیاید که هیچ بهایی بابت غرفه نپردازد و فضای بسیار باز را در اختیارش بگذاریم.
این مسئول ادامه می‌دهد:" یکی دیگر از برندها هم تا دیروز قول حضور داده بود اما امروز به یک‌باره منصرف شد.اسم چند برند مشهور ایرانی دیگر را می‌آورم و از او می‌پرسم چرا این‌ها حضور پیدا نکرده‌اند که پاسخ می دهد : نمی‌دانم شاید دلسرد هستند اما این بهترین فرصت برای این برندها بود که بتوانند تازه‌ترین محصولات خود را به نمایش بگذارند اما قدر ندانستند و حاضر نشدند به رغم پیگیری‌های مکرر در این نمایشگاه حضور یابند.
گلایه های تولید کنندگان
سراغ مسئول غرفه یکی از  تولید کنندگان مشهور ایرانی حاضر در نمایشگاه می‌روم و علت استقبال نکردن تولیدکنندگان مطرح دیگر  را در نمایشگاه جویا می‌شوم.او پاسخ می دهد: سال گذشته در این نمایشگاه شرکت کردیم ولی غرفه ما کنار غرفه مواد خوراکی و ترشیجات قرار گرفت. از طرفی باید کلی هزینه کنیم و در نمایشگاه حاضر شویم ولی سطح نمایشگاه ازنظر کیفی پایین است و استقبال چندانی از محصولات نمی‌شود و این به اعتبار برند ما لطمه می‌زند.از کنار غرفه این برند که تقریباً بهترین غرفه نمایشگاه را به خود اختصاص داده است، رد می‌شوم و سراغ غرفه‌های لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباس‌شویی و کولر می روم؛ تولیداتی که اگرچه هنوز ابتدای راه هستند و نیاز به توجه دارند اما ایرانی اند. با یکی از مسئولان غرفه‌ها همکلام می‌شوم و از کیفیت محصولاتشان می‌پرسم .او می گوید: قیمت این یخچال‌ها نصف قیمت برندهای مشهورخارجی است اما ضمانت این محصولات کاملاً  واقعی است چون شرکت تولیدکننده آن‌ها ایرانی است و در دسترس قرار دارد .او می‌گوید: ما فقط از مسئولان می‌خواهیم مواد اولیه و کالای اولیه موردنیاز ما را تأمین کنند تا خط تولیدمان نخوابد.شاید آن چه بیشتر از هر چیز دیگری در این نمایشگاه جلوه می‌کند و نظر علاقه‌مندان را به خود جلب کرده است، حضور  کارآفرینان در غرفه‌های متنوع است. غرفه‌هایی که ابتکارات جوانان این مرزوبوم را به نمایش می‌گذارد. با تعدادی از این مبتکران که صحبت می‌کنیم، از استقبال مردم  می‌گویند و از فروش خوبشان. یکی از این غرفه داران می‌گوید مردم وقتی می‌بینند این تولیدات ابتکاری  و ایرانی است به ما خیلی روحیه می‌دهند. یکی از بازدیدکنندگان نیز می‌گوید: مردم باید به این نمایشگاه بیایند و خلاقیت فرزندان خودشان را  ببینند که چگونه و در چه شرایطی این‌همه محصول ابتکاری و کاملاً کاربردی اختراع کرده‌اند.در ادامه بازدید سراغ ایرانی‌ترین و اصیل‌ترین کالای ساخت ایران می‌روم؛ یعنی فرش‌های دستباف. این جا هم خبری از کوچک‌ترین تولید خارجی نیست. در کنار غرفه برندهای معروف  فرش دستباف ایرانی، غرفه کوچک تولید کننده ای به چشم می‌خورد که پنج بار در سال‌های مختلف کارآفرین برتر کشور بوده است اما می‌گوید: دولت حمایت چندانی از کارآفرینان نمی‌کند، برای حضور در این نمایشگاه باید مسافت زیادی را طی کنیم و از شهر کوچک سرایان به این جا بیاییم . از طرفی ما نمی‌توانیم مانند دیگر غرفه‌ها هزینه زیادی برای زیبا جلوه دادن تولیداتمان صرف کنیم.
غرفه " تولیدات دهیاری و روستاها" هم محصولات تولیدی کارگاه‌های خانگی از روستاهای مختلف استان را در خود جای داده و با استقبال خوبی روبه روست؛ با این حال جای تولید کنندگان مطرح ایرانی خالی است .
غفوری مقدم معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت و معدن درباره حضور نداشتن برخی برندهای مشهور داخلی در این نمایشگاه نیز گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت دخالت مستقیمی در این‌گونه نمایشگاه‌های تخصصی ندارد اما احتمالاً به این دلیل بوده است که برندها و تولیدکنندگان معتبر از نمایشگاه‌های گذشته گلایه داشتند.
مشکلات ارزی  و عدم امکان  فروش کالا
هوشنگ نژاد مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد نیز با تأکید بر این که نمایشگاه ساخت ایران جای عرضه و فروش کالاهای غیر ایرانی نیست، درباره علت حضور نداشتن برندهای مشهور ایرانی در این نمایشگاه به خراسان رضوی گفت: یکی از موضوعاتی که شرکت‌های تولیدکننده لوازم‌خانگی برای حضور نیافتن در نمایشگاه اعلام کردند، بحث مشکلات ارزی کنونی بوده که باعث شده است این واحدها نتوانند قیمت مشخصی را برای کالاهای خود در نمایشگاه مشخص کنند.وی بابیان این که در این نمایشگاه از کلیه برندهای داخلی دعوت‌شده است افزود: یکی دیگر از دلایل حضور نیافتن برخی واحدها و تولید کنندگان در این نمایشگاه ممنوعیت فروش کالا در نمایشگاه بوده است. زیرا در سال‌های گذشته برخی تولیدکنندگان و واسطه‌های حاضر در نمایشگاه اقدام به فروش محصول می‌کردند که مورد اعتراض واحدهای تولید و اصناف واقع‌شد و درواقع با توجه به این که نمایشگاه تخصصی محل فروش کالا نیست امسال ما از این موضوع جلوگیری کردیم و همین موضوع هم می‌تواند دلیل دیگری برای حضور نیافتن برخی واحدهای تولید در نمایشگاه امسال باشد.
 

 

وعده پیگیری «توس» در بهارستان
سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به مشهد، فرصتی را فراهم کرد تا نمایندگان مجلس از بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و همچنین شهر تاریخی توس بازدیدی داشته باشند. دو موضوع مهمی که سال هاست به دلیل مشکلات متعدد که نبود منابع مالی لازم مهم ترین آن است، به سازی و سامان دهی آن ناتمام مانده است. سفر نمایندگان مجلس به مشهد و بازدید از این پروژه مهم، اگر چه طی این سال ها نمونه های مشابه  کم اثر و بی نتیجه بسیاری داشته است، اما به هر حال اتفاق مهمی است که می تواند زمینه جزم شدن عزم ملی و فراهم آمدن الزامات قانونی برای به سرانجام رسیدن به سازی بافت پیرامونی حرم مطهر و احیای توس را فراهم سازد.به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان، حجت الاسلام والمسلمین «احمد مازنی» در بازدید نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس از بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی درباره حمایت مجلس از طرح نوسازی این بافت اظهارکرد: با چارچوب ها و برنامه های این طرح آشنا شدیم. برای سرعت دادن به اجرای زیرساخت های طرح به سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند و ما نیز در این زمینه کمک خواهیم کرد. وی افزود: از نظر ما سرعت کار برای رفاه حال زائران و مردم اهمیت دارد و ساخت و ساز مستمر، زائران و مجاوران را آزار می دهد، به همین دلیل هم برای افزایش سرعت کار و هم برای حفظ میراث فرهنگی و پیوست فرهنگی، مجلس در این دو زمینه آماده حمایت کردن است. حجت الاسلام و المسلمین مازنی همچنین در بازدید نمایندگان از آرامگاه فردوسی و شهر توس برضرورت توجه ویژه به این شهر تاریخی تاکید کرد و گفت: باید در خصوص علت کم توجهی به توس بررسی های لازم صورت گیرد.  وی با بیان این که کمیسیون فرهنگی مجلس از احیای توس حمایت می کند، افزود: باید برای احیای توس در سطح محلی و ملی اقدام و برنامه ای هماهنگ در دو سطح، با حمایت قوه مقننه اجرا شود.
چشمان خود را بشوییم و جور دیگر ببینیم
اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس، صبح پنج شنبه با استاندار خراسان رضوی و جمعی از مدیران استانی نیز دیدار و گفت وگو کردند که مهم ترین موضوع این گفت وگو درباره ظرفیت های استان در حوزه گردشگری بود. به گزارش خراسان رضوی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این جلسه با اشاره به ظرفیت های گردشگری خراسان رضوی، مهم ترین محور در این حوزه را حضرت رضا (ع) دانست و گفت: متأسفانه هر وقت سخن از گردشگری به میان می آید، این تصور ایجاد می شود که ملت های دیگر و مردم دنیا، برای تفریحات و خوشگذرانی های نامشروع به ایران سفر می کنند یا هدف از سفر ایرانیان به دیگر کشورها هم به همین منظور است، در حالی که باید چشمان خود را بشوییم و جور دیگر ببینیم. حجت الاسلام والمسلمین «احمد مازنی» تصریح کرد: نه مردم ما به قصد کار غیرمشروع و نامشروع سفر می کنند و نه دیگر ملت های دنیا چنین کاری انجام می دهند، البته ممکن است بخشی از سفر اقلیتی به این مسائل اختصاص یابد. اما مردم می آیند با فرهنگ و آداب و رسوم ما آشنا شوند و ایران را بشناسند. وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت های مهم گردشگری در خراسان رضوی با محوریت موضوع زیارت افزود: بیش از یک میلیارد مسلمان در دنیا را می توان با محوریت طرح زیارت، به حرم مطهر دعوت کرد و ما هم کمک می کنیم تا یارانه هایی نیز برای آن در نظر بگیریم. حجت الاسلام والمسلمین مازنی تأکید کرد: البته بیش از پول، به تغییر نگاه و هم افزایی نیاز داریم، می شود به گونه ای مسئله گردشگری را مدیریت کرد که در گام اول، جذب گردشگران مسلمان هدف قرار گیرد و در کنار آن، به اماکن زیارتی ادیان دیگر در کشور نیز توجه شود.

 

سالار آوازهای دل‌انگیز جام

 

از معدود بازماندگان نسل اصیل خنیاگران خطه خراسان است که با تحمل سال‌ها رنج، گنج بی‌بدیل موسیقی محلی تربت جام را به نسل‌های پس از خود منتقل کرده است. در مهد موسیقی نواحی خراسان، تربت جام پرورش یافته اما طنین آوازش، نامش را خیلی دورتر از این مرزها برده است. استاد مرادعلی سالاراحمدی که رسم هنرمندی را از پدر به ارث برده و با این که استاد دیگری نداشته و دغدغه‌مندی های بسیاری در زندگی اش دارد اما شاگردان بسیاری را بدون هیچ چشم داشتی تربیت می‌کند و تحویل جامعه هنری کشور می‌دهد.به بهانه اعطای نشان درجه یک هنری به استاد مرادعلی سالاراحمدی، استاد مسلم آواز محلی خراسان به همراه علیرضا سلیمانی علی آبادی(فرزند استاد مرحوم حاج قربان سلیمانی)، در حوزه تخصصی نوازندگی دوتار خراسان و علی غلامرضایی آلمه جوقی در حوزه تخصصی دوتار خراسان، سراغی از پدر آواز و موسیقی مقامی تربت جام می‌گیریم در حالی که کسالت دارد و از انتشار این خبر بی‌اطلاع است.
بلندآوازه از جام تا تمام جهان
«در این دیار، به سراغ هر موسیقی‌شناس اصیل بروید، نشانی من را به شما خواهد داد...»استاد مرادعلی سالاراحمدی، حرفش را با این جمله آغاز می‌کند. تصدیق این نکته را پیش‌ از این استادان مختلف موسیقی برای ما بیان کرده‌اند. هرکه با موسیقی مقامی اندک آشنایی دارد، از استاد سالار احمدی به عنوان خواننده تراز اول و پیش کسوت یاد می‌کند.احمدی از 12 سالگی همراه پدرش، غلامحسین سالاراحمدی که یگانه زمان خودش بود، تمرین آواز و خواندن می‌کرد. صدای خوش در میان فرزندان خاندان احمدی موروثی بود. اما به جز وی، فرزند دیگری میراث‌دار استعداد پدری شان نشد. او بیان می‌کند: علاوه بر میراث پدری، این خاک هم محمل هنرمندان زیادی در عرصه موسیقی مقامی بوده است.می گوید حرفه‌اش دهقانی است؛ راهی که سال‌ها منبع درآمد او و خانواده‌اش بوده است. اما عشق و علاقه به موسیقی کار خودش را می‌کند و احمدی را تا اقصی نقاط عالم دنبال خود می‌کشاند.او تعریف می‌کند که در طول 70 سال فعالیت هنری، استادی نداشته و دوره آموزشی خاصی ندیده است و استادان شاخصی همچون حاج نورمحمد درُپور و غلامعلی پورعطایی و... در شمار هم‌دوره‌های وی محسوب می‌شوند. با این حال هنرمندان زیادی را پرورش داده است که امروز به جایگاه های خوبی در زمینه موسیقی دست یافته اند. از بین استادان دوتارنواز حاضر عطاءا... سرور و از میان خوانندگان هم غلامحسین غفاری در زمره شاگردان شناخته شده‌تر این استاد آواز محلی خراسان هستند. شاگردانی که امروز استاد احمدی با افتخار از آن ها یاد می‌کند.به جز استعداد و تمایلات خانوادگی، دیگر دلیل انتخاب رشته آواز را به جای زمینه‌های نوازندگی یا آهنگ سازی که ریشه در آن آب و خاک هنرپرور دارد، محدودیت‌های زمانه می داند و می‌گوید: در دوران جوانی ما، استاد دوتارنواز مطرح یا ادوات موسیقی پیدا نمی‌شد. ولی علاقه وافرم به خواندن باعث شد به صورت حرفه‎ای تری پیگیر آوازخواندن شوم. به این ترتیب من و دوستم، نظرمحمد سلیمانی، به شهرستان تایباد رفتیم تا با چند تن از دوتارنوازان آن شهر گروه تشکیل و جدی تر هنرمان را نشان دهیم.وی اولین بار در شیراز برنامه اجرا و در همان برنامه جایزه نخست اجرای موسیقی را دریافت می‌کند در حالی که استاد محمدرضا شجریان یکی از حاضران در برنامه است و از کیفیت آوازخوانی استاد سالار احمدی شگفت‌زده می‌شود. با این همه، سال‌ها تلاش هنرمندانه لازم بود تا نام مرادعلی سالاراحمدی را بلندآوازه ‌سازد. تا این که سال 72 گروهی از فعالان پایتخت‌نشین عرصه موسیقی در پی هنرمندان موسیقی خراسان به تربت جام می‌روند و با ترتیب دادن تور هنری از لبنان تا تونس، انگلستان و ایتالیا برای معرفی هنر شرقی، راهی دیار فرنگ می‌شوند.این استاد پیش کسوت، خاطرات خوب خود را مربوط به سال‌هایی می داند که هنوز کهولت و بیماری سراغش نیامده بود؛ دورانی که به عنوان اولین استاد آواز تربت جام، شب‌ها در منزلش به آموزش هنر موسیقی به نوآموزان می‌پرداخت. شماری از چهره‌های امروز موسیقی خراسان و کشور به واسطه تعلیمات وی به جایگاه های درخوری رسیده‌اند.

 

اعتراض سمن ها به فعالیت معادن در «بوفالو»

 در مجاورت تصفیه خانه شماره 3آب شرب مشهد، جاده ای معروف به نام بوفالو وجود دارد که گرد و خاک ناشی از برداشت شن از معادن این جاده و تردد کامیون ها از کنار آن، تهدیدی برای آب شرب مشهد و آلودگی آن بوده است. مهرماه سال گذشته، قاضی محمد بخشی محبی معاون دادستان مشهد در گفت و گو با «خراسان رضوی» از خطر آلودگی آب شرب مشهد در این منطقه گفته و اعلام کرده بود که معادن این منطقه با توجه به تهدید محیط زیست وخطر آلودگی آب مشهد تعطیل خواهند شد، اما اکنون بعد از گذشت چندین ماه، آن طور که گزارش سمن های محیط زیست نشان می دهد، نه تنها این معادن تعطیل نشده بلکه همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و طی بازدیدی که پنج شنبه هفته گذشته سمن های محیط زیستی از این منطقه انجام دادند، اعتراض آن ها به فعالیت و غیرقانونی بودن این معادن و خطری که آب شرب مشهد را تهدید می کند بار دیگر مطرح شد.
معادنی که هیچ سودی برای محیط زیست ندارد
به گزارش فارس، نماینده شبکه سمن های محیط زیستی خراسان رضوی در این بازدید گفت: متاسفانه معادن این منطقه حدود 20 سال است که به یک فرد داده شده و هیچ نظارتی بر عملکرد آن ها وجود ندارد. فرشته تقی زاده بر لزوم داشتن پیوست محیط زیستی در تمام پروژه های عمرانی و شهری تاکید کرد و افزود: طبق اصل 21 قانون بهره برداری از معادن، باید بخشی از درآمد معدن صرف نگهداری محیط زیست آن شود تا منطقه تبدیل به بیابان نشود، اما این مسئله در خصوص این معادن رعایت نشده است. نماینده شبکه سمن های محیط زیستی استان از سکوت استانداری و عملکرد سازمان صنعت و معدن استان درباره این تخلفات انتقاد کرد و گفت: طبق اصل 19 قانون معادن، هرگونه اکتشاف و بهره برداری بدون مجوز توسط معادن مساوی با جرم است و سازمان صنعت و معدن باید در این خصوص اقدام کند. وی یادآور شد: معادن غیرمجاز شن و ماسه جاده بوفالو در مجاورت تصفیه خانه شماره سه آب شرب مشهد فعالیت می کند و رفت و آمد کامیون ها باعث آلودگی آب تصفیه خانه و استفاده بیشتر از مواد شیمیایی برای رفع آلودگی شده است.
کانون آلودگی در چند قدمی مشهد
علی کشمیری عضو شبکه سمن های محیط زیست مشهد نیز با اشاره به آلودگی بی سابقه مشهد در ماه گذشته گفت: برخی بیان می کردند که منشأ این آلودگی ها از کشور ترکمنستان است، اما نباید فراموش کنیم که ما در همین شهر مشهد در حال ایجاد کانون آلودگی هستیم.
وی فعالیت غیرمجاز معادن را عاملی در جهت تخریب بافت خاک دانست و اظهار کرد: متاسفانه کوه های اطراف مشهد را برش داده ایم و همین موضوع باعث ایجاد کانون آلودگی و گرد و غبار شده است.
مسئول محیط زیست هیئت کوهنوردی استان نیز در این بازدید گفت: حدود 1500 معدن در این منطقه فعال اند که نیمی از آنان به صورت غیرمجاز فعالیت می کنند. حمید نظام دوست به وضعیت بحرانی این دشت اشاره و تاکید کرد: امروز زمین این منطقه در حال نشست است. این فعال عرصه حفاظت از محیط زیست با اشاره به این که فرونشست زمین آخرین مرحله از بیابان زایی است، گفت: مشاهده می کنید که معادن غیرمجاز در این منطقه تا عمق 40 تا 50 متر زمین را گودبرداری کرده اند که این مسئله خشک شدن سفره های آب زیرزمینی و نشست زمین را سبب می شود.

 

اهدای مدال های تیم روبوکاپ به موزه آستان قدس 

مدال‌های تیم روبوکاپ دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات جهانی مونترال کانادا 2018 به آستان قدس رضوی اهدا شد. به گزارش تسنیم، تولیت آستان قدس در این مراسم به موفقیت‌های درخشان جوانان ایرانی اشاره و اظهار کرد: یکی از نکات بسیار مهمی که از اول انقلاب اسلامی، دشمن مطرح می‌کرد، موضوع ناکارآمدی و تلقین این مطلب بود که شما نمی‌توانید، وی افزود: در اوایل انقلاب دشمن این موضوع را مطرح می‌کرد که اولا شما نمی‌توانید نظامی با نام اسلام  برپا کنید، ثانیا اگر برپا کردید نمی‌توانید جامعه را اداره کنید، اما امام(ره) پرچم ما می‌توانیم را برافراشتند و مقام معظم رهبری نیز همواره به ما تذکر و درس دادند که با تکیه بر توانایی این ملت و جوانان می‌توان کارهای کشور را مبتنی بر دین و آموزه‌های دینی به پیش برد.
دانش و دانشگاه نماد توانمندی است
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: با علم و فناوری ما می‌توانیم کار را به پیش ببریم، همان طور که هشت سال جنگ تحمیلی را جوانان عزیز، افتخارآمیز و عزت‌آفرین اداره کردند، بعد از پیروزی انقلاب هم در هر حوزه‌ای که اتکا به خدا و اتکا به نفس بود، حوزه پیشرفت کشور بود و در جایی که افراد و مدیران احساس توانمندی نکردند زمین گیر شدیم. حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: دانش و دانشگاه نماد توانمندی است، این نماد توانمندی جوانان برومند کشور است و جلوه صدق فرمایش مقام معظم رهبری و مسئولان دلسوزی که در گوشه و کنار کشور فریاد می‌زنند ما می‌توانیم.
حرکت زیبا و پرمعنای جوانان
وی افزود: ما به ‌رغم همه تهدیدها که امروز دشمن پیش روی ما گذاشته، راه برون رفت از همه این موانع را داریم و به برکت نیروی جوان و انقلابی دانشمندی که با تکیه بر خدا و با داشتن دانش می‌تواند در پیوند بین علم، اقتصاد و سیاست،  این مشکلات و موانع را از پیش رو بردارد. تولیت آستان قدس خطاب به جوانان افتخارآفرین افزود: این حرکت زیبا و پر معنای شما بسیار ارزشمند است که می‌خواهید قهرمانی و توانمندی خودتان را از حضرت رضا(ع) بدانید و به صورت نمادین مدال‌های خود را با دل و جان به ایشان اهدا کنید.
مقایسه وضعیت علمی کشور در دوران پهلوی و انقلاب اسلامی
در این مراسم دکتر علی اکبر ولایتی نیز گفت: این تیم در رقابت‌های روبوکاپ کانادا در بین 150 واحد دانشگاهی مقام نخست را کسب کرده،  این توفیق نمونه‌ای از توانایی و استعداد جوانان و مردم ایران اسلامی در حوزه علم و فناوری است. به گزارش آستان نیوز، رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که علم و تکنولوژی عامل پیشرفت کشور است، ابراز کرد: سهم دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی کشور حدود 40 درصد بوده و عزم این دانشگاه بر کار علمی برای پاسخ گویی به مسائل روز کشور است. ولایتی سپس به مقایسه وضعیت علمی کشور در دوران پهلوی و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی پرداخت و اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بستر آموزش و تولید علم در کشور بسیار گسترش یافت به گونه‌ای که میزان تولیدات علمی کشور به نسبت قبل از انقلاب هفت برابر شده؛ پیش از انقلاب، تعداد مقالات علمی که در دنیا، از ایران منتشر می‌شد، حدود 700 مقاله بود اما اکنون بیش از 40 هزار مقاله علمی در سال به چاپ می‌رسد و نسبت دانشجویان از کمتر از 200 هزار به پنج میلیون دانشجو رسیده است. وی افزود: امروز فضا برای علم آموزی در کشور باز است و با فضایی که انقلاب اسلامی برای آموزش علم ایجاد کرده، مردم توانسته‌اند خود را نشان دهند. وی تصریح کرد: دشمنان فکر می‌کنند با این تحریم ملت ایران تسلیم می‌شود اما دیری نخواهد پایید که ملت ایران از این سد هم با پیروزی و سرافرازی گذر خواهند کرد. ولایتی افزود: ایران اسلامی قدرت اول منطقه است و با محور مقاومت دست آمریکایی‌ها را از منطقه کوتاه کرده،  امروز آمریکایی‌ها به نوعی درصدد انتقام جویی هستند، اما بدانند در این عرصه نیز ملت ایران پیروز خواهد شد. دکتر فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: اهدای این مدال‌ها به آستان قدس رضوی نشان می‌دهد این دانشجویان علاوه بر تفکر عمیق و تلاش، بال ایمان هم داشتند، اگر دو بال علم و ایمان در این نخبگان وجود نداشت، نمی‌توانستند به قله‌های موفقیت در عرصه‌های جهانی دست یابند. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: امروز بعضی‌ها در دنیا می‌خواهند ما را در محاصره علمی قرار دهند اما جوانان ما ثابت کردند که می‌توانند شعار ما می‌توانیم را تحقق ببخشند. وی در پایان تأکید کرد: همه این جوانان در باشگاه پژوهشگران جوان مشغول به کار خواهند شد تا به سمت تولیدات دانش بنیان و تولید ثروت برویم. در ابتدای این مراسم نیز مرتضی موسی خانی، رئیس کمیته ملی روبوکاپ ایران   گزارشی را  از روند فعالیت تیم روبوکاپ دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات جهانی مونترال کانادا ارائه داد.

 

 

شهرآرا؛

نگاه نو به بازارهای کهنه

مشهد به دلیل سابقه حدود هزارساله اش از آن جمله شهرهای ایران است که انتظار می رود بازارهای زیبای قدیمی بسیاری داشته باشد.انتظاری که باتوجه به وجود مضجع شریف رضوی در آن و چیدمان خاص شهرهای مذهبی ایران که بازارها در نزدیکترین نقطه به مکان های مقدس و در اطراف آنها قرار دارند،بسیار طبیعی می نماید اما مشسهدکنونی این گونه نیست. اجرای طرح های متعدد بازسازی نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی که نخستین آنها در سال ١٣٠٧شمسی از سوی استاندار وقت خراسان که تولیت آستان قدس رضوی هم بود یعنی محمدولی اسدی کلید خورد و در جریان آن تعدادی از بازارها قربانی ساخت خیابان های امام رضا(ع) وطبرسی کنونی والبته فلکه حضرتی شد تا طرح کنونی که از حدود سال ١٣۶٨شمسی آغاز شده وهنوز ادامه دارد باعث تغییر ساختار کلی اطراف این مجموعه عظیم مذهبی شده است.البته معدود راسته بازارهایی از مشهد قبل از نخستین طرح نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی و یا ایجاد شده به سبک کهن در دایره زمانی یک قرن اخیر در این شهر وجود دارند که با اندکی بهسازی می توانند مقصد خوبی برای مسافران مشهد باشند. بهسازی که براساس اسناد و مدارک باهمت شهرداری مشهد و میراث فرهنگی استان در چند نمونه از آنها از جمله بازار فرش و سرشور و سرای عزیز اله اف آغاز خواهد شد.
﷯ از بازارهای مشهد چه مانده است؟
بازار در مشهد به‌ویژه در اطراف حرم مطهر رضوی قدمت بسیار زیادی دارد، اما متأسفانه از آن بازارها و بازارچه‌های عریض‌و‌طویل و روزهای رونق و آبادانی بازارهای سنتی، فقط چند نمونه کوچک چون بازار سرشور و سرای عزیزا... اف بر جای مانده است. البته در این‌ها هم نمی‌توان ردی از صنایع دستی و سوغات سنتی مشهد یافت. در گشتی چند‌ساعته، سری به بازارهای قدیم مشهد زدیم تا حال و احوال امروزشان را برایتان روایت کنیم.

 

اصلاح یارانه به نفع تولید

درحالی‌که برخی خبرگزاری‌ها روز گذشته خبری را درباره ابلاغ حذف یارانه سه دهک درآمدی منتشر کرده بودند، محمدباقر نوبخت، سخن‌گوی دولت، در توییتر این خبر را تکذیب و اعلام کرد: با وجود تنگناهای اقتصادی، پرداخت یارانه‌ها در سال۹۷ به همان صورت قبلی ادامه خواهد یافت. همان‌طور که در زمان بررسی لایحه بودجه۹۷ در مجلس نیز اعلام کردیم، حذف یارانه سه دهک‌ قابلیت اجرایی ندارد و حتی با وجود تنگناهای اقتصادی، پرداخت یارانه‌ها در سال٩٧ به همان صورت قبلی ادامه خواهد یافت. برای مردم نگرانی ایجاد نکنید.
اما انتشار خبر حذف یارانه اقشار برخوردار فرصتی شد تا این مسئله که «آیا شیوه فعلی پرداخت یارانه درست بوده است و به نفع اقتصاد کشور است»، دوباره مطرح شود. در این میان تولیدکنندگان اعتقاد دارند که برای حمایت از اقتصاد کشور شیوه پرداخت همگانی یارانه باید تغییر کند، به‌طوری‌که دولت بخشی از درآمد هدفمندی را به تولید اختصاص دهد تا از این طریق اقتصاد کشور شکوفا شود.

﷯ پرداخت همگانی یارانه
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در این‌باره می‌گوید: پرداخت یارانه نقدی به همه دهک‌ها به نفع مصرف‌کنندگان نیست. مسئولان به‌دنبال اصلاح شیوه پرداخت یارانه هستند تا از این طریق سهم دهک‌های کم‌درآمد از دریافت یارانه افزایش بیابد.
علی رسولیان می‌افزاید: در همه دنیا یارانه نقدی به افرادی که توان مالی ندارند، پرداخت می‌شود و این موضوع باید در ایران نیز به اجرا دربیاید. در این راستا دولت وظیفه دارد از اقشار و سرپرستان خانواری که توان مالی ندارند، حمایت‌ نقدی کند. بر این اساس، پرداخت یارانه به تمامی‌ مصرف‌کنندگان به‌جای پرداخت یارانه به تولید، کار اشتباهی است.
وی حمایت از تولیدکنندگان گندم را نمونه بارز حمایت از تولید می‌داند و نتیجه آن را خودکفایی در تولید این محصول راهبردی در کشور اعلام و بیان می‌کند: اگر دولت به‌صورت هدفمند یارانه نقدی را به تولیدکنندگان پرداخت کند، بی‌تردید اثرات آن همچون ایجاد شغل و افزایش نرخ اشتغال سریع به مصرف‌کننده 
بازخواهد گشت.
رسولیان تاکید می‌کند: حذف یارانه اقشار پردرآمد و افرادی که این یارانه تاثیری مستقیم روی زندگی آن‌ها نمی‌گذارد، کار صحیحی است. باید به این نکته توجه کرد که با حذف یارانه افراد پردرآمد، تغییرات مثبتی در جامعه و تولید 
به‌وجود می‌آید.
حسن حسین‌زاده، تولیدکننده خراسانی، نیز با بیان اینکه براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، باید ٢٠درصد از درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به تولید پرداخت می‌شد، می‌گوید: با این حال از سال٨٩ تاکنون یارانه‌ای به بخش تولید پرداخت نشده است. وی می‌افزاید: در هیچ جای دنیا یارانه به‌صورت همگانی به مردم پرداخت نمی‌شود. این مسئله ضمن اینکه اثرات تورمی‌ نامناسبی دارد، سبب کمبود منابع مالی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای می‌شود.
وی تاکید می‌کند: دولت باید شیوه پرداخت یارانه را اصلاح کند. در این راستا باید یارانه اقشار برخوردار، حذف و سهم تولید از یارانه پرداخت شود. بی‌شک اگر سهم تولید از یارانه پرداخت شود، باعث ایجاد اشتغال برای صدها جوینده شغل خواهد شد.

﷯ اولویت‌بندی‌های یارانه‌ای
دکتر محمدعلی خطیب، استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی‌، نیز با بیان اینکه اقشار ضعیف جامعه در شرایط فعلی، تحت فشار شدید تورمی‌ هستند، می‌گوید: یارانه نقدی باید به اقشار ضعیف جامعه که بیشترشان بیکارند یا در مشاغل کاذب مشغول به کار هستند، اختصاص 
یابد.
وی با اشاره به نوسانات قیمت ارز می‌افزاید: این موضوع سبب افزایش تورم کالاهای اساسی شده است که فشار زیادی به اقشار ضعیف وارد می‌کند، بنابراین باید با افزایش سهم دهک‌های کم‌درآمد از یارانه نقدی، این افراد حمایت شوند که این مسئله نیازمند حذف یارانه پردرآمدهاست.
وی با تاکید بر اینکه یارانه نقدی باید به‌صورت هدفمند و به اقشاری خاص تعلق گیرد، تصریح می‌کند: پرداخت یارانه نقدی باید همچنان ادامه یابد اما برای این پرداخت‌ها باید اولویت‌بندی‌هایی انجام شود و در کوتاه‌مدت و درراستای به سلامت گذر کردن اقشار ضعیف از شرایط اقتصادی فعلی، یارانه این افراد به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم افزایش یابد.
وی با تاکید بر اینکه حمایت دولت از صنایعی که توان تولید آن‌ها در داخل کشور وجود ندارد، می‌تواند شرایط ارزی را بهبود ببخشد، می‌گوید: دولت باید با برنامه‌ریزی دقیق، سهم تولید از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را پرداخت کند تا تولیدکننده داخلی که تحت فشار نرخ تورم داخلی و رشد نرخ ارز است، بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. این استاد دانشگاه می‌افزاید: اگر چنین اتفاقی بیفتد، بی‌شک تولید، رونق خواهد گرفت و بسیاری از واحدهای تولیدیِ نیمه‌تعطیل به چرخه فعالیت 
بازخواهند گشت. 

انتهای پیام/