به گزارش صبح توس؛ سید محسن مهاجریان دادستان بجستان در گفت و با خبرنگار بجستان نیوز، ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و نقش مؤثر این قوه اظهار کرد: در اصل 156 قانون اساسی وظایف و ساختار قوه قضائیه تعریف‌شده که یکی از این وظایف پیشگیری از جرم است و سعی کردیم بیشتر به این وظیفه غفلت شده توجه کنیم و بتوانیم درصد آن را کاهش دهیم و شورای پیشگیری شهرستان بجستان یکی از فعال‌ترین شوراهای فعال در سطح استان خراسان رضوی بوده.

 

وی افزود: یکی از مشکلات در عرصه پیشگیری غفلت از آن است،‌ یعنی چیزی که مردم از قوه قضائیه انتظار دارند این بوده که بیشترین پیشگیری را از  قضائیه ، امنیتی در مرحله بعدو در پایان فرهنگی باشد و که این تفکر اشتباه بوده.

 

دادستان بجستان تصریح کرد: 10 جرمی که بیشترین ورود و فراوانی پرونده در سال 96 را داراست عبارت‌اند از: رانندگی بدون پروانه، صدمات بدنی ناشی از تصادفات،‌ ضرب‌وجرح عمدی، توهین،‌ سرقت، ترک انفاق، استعمال مواد مخدر،‌تخریب، تهدید، حمل و نگهداری مواد مخدر که با برسی که انجام‌گرفته و علل ورود این پرونده‌ها ریشه در مسائل فرهنگی و اعتیاد دارد که در بحث فرهنگی سعی در استفاده از روحانیت روستا کرده ایم.

 

مهاجریان ضمن اقدامات انجام‌شده در جهت پیشگیری از وقوع جرم عنوان کرد:‌ از اقدامات انجام‌شده در جهت پیشگیری، بحث ساماندهی جشن‌های عروسی در شهرستان بجستان بود،‌که متأسفانه یکی از دغدغه‌های مهم در مردم بحث عروسی بوده و یکی دیگر از اقدامات حضور اتباع خارجی یا افاغنه بود  که فوراً با تشکیل پرونده قضایی افراد را از مرز خارج کردیم.

 

وی ضمن توجه به پیشگیری‌ها انجام‌شده در حوزه منابع طبیعی گفت: در سال 95 در بحث اراضی ملی،‌10275 متر رفع تصرف داشته‌ایم و در سال 96 این مقدار به 145092 مترمربع یعنی حدود 14 برابر افزایش یافت و یکی دیگر از مباحث بحث گنج‌هایی به نام طاق زارها بود که ازنظر طبیعی کمک ویژه به مردم دارد و با ایجاد گشت‌های مشترک بین نیروی انتظامی و منابع طبیعی و محیط ‌زیست از نابود شدن این درختان جلوگیری می‌شود.

 

دادستان بجستان ضمن اهمیت فضای مجازی و رصد در این حوزه اظهار کرد: در زمان انتخابات سال 96 بحث رصد فضای مجازی یکی از دغدغه‌های ما بوده و یکی از ضرباتی که کیان خانواده‌ها و بیشتر افراد می‌خورند نشاءت در فضای مجازی دارد که هم فرصت در پیش رو دارد و هم تهدید ولی تهدید آن بیشتر بوده و باید آن را مهار کرد و ما در این فضا تعطیلی گروه‌ها را نیز داشته‌ایم.

 

وی ضمن توجه به امینت شهری افزود: در بحث امنیت شهری از بسیجیان همیشه درصحنه استفاده نمودیم و یکی از این اقدامات در حال پیگیری نصب دوربین‌های مداربسته شهری می باشد  که نقش مهمی درزمان وقوع اتفاقات شهری دارد و می‌تواند کمکی برای  قوه قضائیه کند.

 

محسن مهاجریان ضمن توجه به آمار و ارقام ورودی پرونده‌ها تصریح کرد:‌ شهرستان بجستان از شهرهای امن خراسان رضوی بوده و کمترین پرونده‌ را در سطح استان دارد و مجموع ورودی پرنده در دادگاه عمومی انقلاب سال 95 شامل 2026 پرونده و در سال 96 شمال 1752 پرونده یعنی با کاهش 274 پرونده کاهش روبرو بودیم و مجموعه دادسرا در سال 95 شامل 3998 پرونده و در سال 96 شامل 3968 پرونده بود  که باز هم با کاهش 30 پرونده روبرو هستیم و در بحث جرائم در سال 95 با 1523 و در سال 96 با 1505 پرونده که شاهد کاهش پرونده‌ها بودیم.

 

وی ادامه ضمن توجه به مسئله طلاق در بجستان اذعان کرد: مسئله طلاق در سال 94، بجستان 93 مورد و در سال 95 با 79 مورد و در سال 96 با 84 مورد و از احکام صادره می‌باشد و در بجستان 4 دلیل را می‌تواند دلیل ایجاد طلاق می‌توان دانست یعنی،‌اعتیاد زود، خیانت،‌ دخالت خانواده، سن پایین زوجه بوده.

 

 

 دادستان بجستان با توجه به سرقت‌های منازل در بجستان اظهار کرد: یکی از دغدغه‌ها مردم در بجستان بحث سرقت بوده که به اتفاق می‌پیوندد،‌ و بیشتر شامل احشام و محصولات زراعی می‌باشد و اگر برسی کنیم متوجه می‌شویم که 35 درصد علل سرقت به خود مردم برمی‌گردد،‌ یعنی مسائل امنیتی و حفاظتی را رعایت نمی‌کنند.

 

وی در پایان افزود:‌ سعی بر این داریم تا مردم را در بحث امنیت شهری دخیل کنیم تا  نسبت به اتفاقاتی که در اطراف آنان به وقوع می‌پیوندد حساس باشند و این حساسیت باعث می‌شود تا بسیاری از جرائم اتفاق نیفتد و برای همین موضوع سامانه‌ای به نام سجام طراحی‌شده که ثبت‌نام همه مردم با هر گروهی و با هر سن سالی در این سامانه مجاز هست و مردم می‌توانند چه با ورود به سایت سجام یا با شماره‌گیری خط 129 در این امر سهیم باشند.