محمدجعفر صادقی در گفتگو با  صبح توس؛ ضمن اشاره به بحث بیماری وبا که در برخی از استان‌های کشور مشاهده‌شده است، اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ‌گونه موردی در خصوص شیوع و گسترش بیماری وبا در سطح شهرستان مشهد گزارش نشده است.

 

وی افزود: هم شهریان عزیز باید به بیماری‌های شایع در فصل گرما که اغلب واگیر هستند دقت کنند و با رعایت موارد بهداشت شخصی از ابتلا به بیماری‌ها جلوگیری کنند.

 

رئیس مرکز پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به راه‌های پیشگیری از بیماری وبا، گفت: سعی کنیم برای نوشیدن آب، شستشوی ظروف، خوردن سبزیجات از آب‌لوله‌کشی کلردار استفاده کنیم، در غیر این صورت آب را بجوشانیم و پس از سرد شدن مصرف کنیم.

 

وی ادامه داد: در زمان شيوع وبا از خوردن سبزيجات خام پرهيز شود و سبزیجات و میوه‌ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنیم.

 

صادقی با اشاره به اینکه مردم در فضاهای عمومی باید بیشتر بهداشت را رعایت کنند، بیان کرد: به دیگران توصیه کنیم از شنا کردن در استخرهای عمومی و از خوردن آبمیوه و ساندویچ یا هر غذایی که احتمال داده می‌شود آلوده باشد، جدا خودداری کنند.

 

وی تصریح کرد: از مصرف مواد غذایی، آب‌میوه و آب هویج، معجون و دیگر مواد خوراكی و نوشیدنی‌های كه توسط فروشندگان دوره‌گرد عرضه می‌شود جداً خودداری كنید.

 

رئیس مرکز پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد یاد آور شد: اگر فردی دچار اسهال شدید از هفت الی هشت بار بیشتر در طول روز شد، باید حتما به پزشک مراجعه کند. مراجعه دیرهنگام  به پزشک و عدم درمان به موقع با مایعات مناسب، فرد را دچار کمبود آب و املاح بدن به ویژه پتاسیم خواهد کرد و احتمال مرگ در آنان را افزایش خواهد داد.

 

وی ادامه داد: یکی از هشدارهای احتمال ابتلا به وبا در فرد می‌تواند تشدید اسهال در فرد باشد و فردی که از ۱۰ تا ۱۲ مرتبه بیشتر دچار اسهال شود، باید سریعا به مراکز درمانی رسانده شود.

 

 

انتهای پیام/