رضا میرابیان  در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به کشتار مظلومانه مردم یمن توسط عربستان سعودی، اظهار کرد: ائتلافی که توسط عربستان و با همکاری امارات و آمریکا رخ‌داده، شامل عملیات نظامی سنگین در منطقه غرب یمن است.

 

وی افزود: هدف اصلی این جنگ افروزی تصرف این منطقه بوده تا انصار الله نیز مجبور به نشستن پای میز مذاکره شود و به خواسته‌های آن‌ها تن دهد لذا شاهد هستیم هم‌زمان با آغاز جنگ سفیر سازمان ملل به صحنه اعزام می‌شود تا با انصار الله چانه‌زنی کند.

 

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به صحبت‌های سفیران عربستان و امارات در آمریکا، گفت: این دو صریحاً اعلام کرده بودند که تصمیم داریم حدیده را تصرف کنیم تا انصار الله عقب‌نشینی کند اما آن چیزی که آن‌ها می‌خواستند دقیقاً برعکس شد.

 

وی ادامه داد: همه دیدند که انصار الله با سلحشوری و مقاومت عملاً تمام نیروهای مهاجم را در محاصره خود قرارداد که ازجمله آن‌ها نیروهای مزدور آمریکایی و فرانسوی را نیز شامل می‌شدند که سبب شد ننگی برای عربستان باقی بماند.

 

میرابیان با اشاره به اینکه انصارالله تعداد زیادی اسیر به نفع خود گرفت و جنگ را به سود خود تمام کرد، تأکید کرد: بعد از مدتی عربستان و امارات با نامه‌هایی به انصار الله خواستار آتش‌بس و آزادی اسرای خود شدند، بنابراین اقداماتی که سعودی‌ها از ماه‌ها قبل طراحی کرده و تجهیزات خود را نیز آماده کرده بودند شکست خورد.

 

وی تصریح کرد: آینده یمن بسیار روشن است و تقریباً تمام دنیا هم به این رسیده است که یمن راه‌حل نظامی ندارد زیرا انصار الله علاوه بر قدرت برتر نظامی پشتوانه مردمی برای اداره کشور را نیز دارد.

 

کارشناس مسائل یمن با بیان اینکه راه‌حل یمن راه‌حل سیاسی است، تأکید کرد: اگر قرار باشد مذاکره‌ای صورت بگیرد باید در سایه‌ی آتش‌بس انجام شود زیرا نمی‌شود در سایه بمباران از انصار الله طلب مذاکره برای رفع مشکلات را داشت.

 

انتهای پیام/