به گزارش صبح توس؛ وحید برکچی، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد روز گذشته در مراسم آغازعملیات اجرایی احداث پایانه و پارکینگ بزرگ زیرسطحی آزادی گفت: این پروژه نخستین طرح شهرداری مشهد نیست بلکه یکی از پروژه‌های بزرگ حوزه حمل ‌و ‌نقل شهر مشهد است و قبل از این در این حوزه شاهد بازگشایی میدان سعدی، اتصال خط دو به خط یک قطارشهری و ورود بیش از 200 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل ونقل عمومی طی 8 ماه گذشته از فعالیت مدیریت جدید شهری بوده‌ایم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود یک میلیون و 200 هزارخودرو در مشهد وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به وجود این تعداد خودرو که هر روز 250 خودرو جدید نیز در مشهد پلاک می‌شود ایجاد پارکینگ‌های عمومی بسیار حائز اهمیت است. 
برکچی اضافه کرد: روزانه ۶ میلیون سفر درون شهری در مشهد انجام می‌شود که از این تعداد یک میلیون 200 هزار آن به وسیله حمل ‌و ‌نقل عمومی انجام می‌پذیرد .
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما، استفاده اندک مردم از حمل ‌و ‌نقل عمومی است، تصریح کرد: در مرکز شهر مشهد به 8 هزار و 100 جای پارک نیاز داریم که در حال حاضر از این تعداد درهسته مرکزی شهر 2 هزار و 100 جای پارک ایجاد شده و 6 هزار جای پارک دیگر باید در ورودی‌های محدوده طرح زوج و فرد ایجاد شود.
وی گفت: در شهر مشهد 28 هزار و 700 جای پارک حاشیه‌ای وجود دارد که هم اکنون توسط شهرداری مدیریت می‌شود و در کنار آن نیز 21 هزار 500 جای پارک توسط بخش خصوصی ایجاد شده و تعداد دیگری پارکینگ از جمله پارکینگ مجد در بولوار شهید کریمی در حال تکمیل است.
وی با اشاره به اینکه معابر شهرمحدود است و از سوی دیگر تقاضای سفر درونشهری به وسیله حمل و نقل عمومی رو به افزایش است، اظهار کرد: روزانه بیش از 250 خودروی جدید در مشهد پلاک‌گذاری می‌شود برهمین اساس ورود خودرو به معابر شهر رو به افزایش بوده و نیاز است با برنامه‌ریزی مناسب به حمل و نقل عمومی توجه بیشتری شود.
برکچی تصریح کرد: در مطالعات جامع حمل ‌و ‌نقل شهرمشهد ۱۴ پایانه بزرگ پیش‌بینی شده که سه پایانه از این تعداد در منطقه وکیل‌آباد ایجاد شده است که یکی از این پایانه‌ها پایانه بزرگ آزادی است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد با اشاره به اینکه پایانه و پارکینگ بزرگ زیرسطحی آزادی در سه طبقه منفی احداث خواهد شد، گفت: امیدواریم با حمایت‌های شورای شهر، شهردار و همه دستگاه‌های مرتبط این پروژه را در زمان مقرربه بهره‌‌برداری برسانیم.
وی افزود: هم‌اکنون در اطراف پارک ملت تعداد 2 هزار و 100 جای پارک وجود دارد که از این تعداد یک هزار و 440 جای پارک حاشیه‌ای و تعداد 640 جای پارک غیرحاشیه‌ای وجود دارد که اجرای این پروژه آسایش ورفاه شهروندان را به دنبال خواهد داشت.
پایانه و پارکینگ بزرگ زیرسطحی آزادی با 60 میلیارد تومان اعتبار احداث می‌‌شود
در ادامه مشاور طرح پایانه و پارکینگ بزرگ زیرسطحی آزادی نیز گفت: این پایانه براساس استانداردهای روز دنیا، دسترسی آسان و راحت شهروندان به اتوبوس‌ها، دانشگاه فردوسی، پارک ملت، ایستگاه مترو و نیازهای خدماتی در سه طبقه احداث خواهد شد.
دانشگر افزود: طبقه اول پروژه دسترسی‌ها با توجه به منظر وسیمای شهری احداث، طبقه منفی یک پایانه اتوبوس، طبق منفی دو و سه نیز با 800 جای پارک به پارکینگ اختصاص داده خواهد شد که از این تعداد 50 جای پارک ویژه معلولان در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: همچنین در این پروژه 100 جای پارک موتورسیکلت و دوچرخه، آبنما و مراکز خدماتی ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/