مهدی سلطان محمدی، کارشناس ارشد بازار مسکن در گفت و گو با خبرنگار صبح توس در رابطه با کاهش 50 درصدی ساخت و ساز در آمار سالانه کشور گفت: علت کاهش ساخت واحدهای مسکونی را باید در سال‌های گذشته جستوجو کرد اما چیزی که مشهود است طی چند ماه اخیر شاهد افزایش اجاره بها بوده ایم؛ در سال‌های ۸۸ تا ۹۳_ ۹۴ موجودی مازاد در بازار ساختمان با رکود سنگین مواجه شد، آپارتمان های ساخته شده فروش نمی رفت سرمایه گذاران از این بازار بیرون رفتند و تمایل به ساخت و ساز به شدت کاهش پیدا کرد و در نتیجه میزان ساخت و ساز کم شد.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه از سال گذشته، قیمت ها کمی تغییر و بازار در حال رونق گرفتن است، افزود: مجدداً میزان سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز افزایش پیدا کرده و میزان پروانه ها اضافه شده  و طبق آخرین آمار بانک مرکزی، در واقع تولید ناخالص ملی ما بعد از چند سال که در بخش ساختمان منفی بوده، سال گذشته اندکی مثبت شده و این نشان می دهد که بازار مسکن در حال تغییر است.

  

سلطان محمدی اظهار داشت: سرمایه گذاران زیادی در بخش مسکن هستند، تولید مسکن اساساً دست بخش خصوصی و خانواده است و سهم دولت در این بخش عمده از 1 تا 2  درصد است.

 

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران زمانی وارد این بازار می‌شود که این بازار بازدهی مورد نظرشان را داشته باشد، افزود: چند سالی بود قیمت‌ها ثابت بود سرمایه‌گذار ترجیح میداد پول و سرمایه خود را در بانک بگذارند و یک سود  بدون ریسک و بدون زحمت داشته باشد، الان که مقدار قیمت‌ها بهتر شده، علاقه مندی بیشتری در سرمایه گذاران پیدا شده است و آرام آرام سرمایه گذاری در بخش مسکن در حال افزایش است.

 

این کارشناس بازار مسکن در ادامه تصریح کرد: بازار مسکن همیشه چرخ‌های رونق و رکود را داشته است و این یک موضوع جدید نیست، ده ها سال است با این موضوع مواجه هستیم، بازار مسکن چرخه های ۵ تا ۶ ساله دارد، که نیمه از این دوره را به رکود می گذراند و نیمی دیگر را به رونق، در دوره رکود کمتر از حد نیاز ساخت و ساز انجام می شود و در دوره رونق بیش از حد نیاز ساخت و ساز انجام می شود، این وضعیتی است که همیشه در بازار مسکن وجود داشته است.

 

وی یادآور شد: حداقل کاری که سرمایه گذاران  در بخش مسکن می توانند انجام دهند،این است که چرخه ها و نوسانات این بازار را محدودتر کنند و کاهش دهند.

 

وی بیان داشت: امیدواریم که در این دوره افزایش قیمت را مثل دوره های قبل نداشته باشیم، مثل دوره های از سال ۸۹ تا ۹۰ که بیش از ۷۰ درصد قیمت مسکن در عرض یک سال بالا رفت و همان باعث رونق و ساخت و ساز زیادی شد، ولی بعد از آن با رکودی که مواجه شد، ساخت ساز نیز کاهش پیدا کرد.

 

سلطان محمدی به آینده بازار مسکن اشاره کرد و در همین رابطه گفت: در طول یکی دو سال آتی میزان ساخت و سازها بیشتر خواهد شد و بازار از رونق بیشتری برخوردار می شود، که این اتفاق با افزایش هزینه برای خریداران و بالا رفتن اجاره بها همراه است.

 

انتهای پیام/