ابراهیم رزاقی در گفتگو با صبح توس؛ به تشریح عوامل افزایش قیمت دلار و طلا پرداخت و گفت: با توجه به اینکه دولت حمایتی از تولید نمی کند و سود بخش تولید در کمترین حالت ممکن، یعنی بین 5 تا 20 درصد قرار دارد، افراد تمایلی به سرمایه گذاری در این بخش ندارند.

 

وی افزود: از طرف دیگر دلالی و واسطه گری دارای بالاترین میزان سود بوده و اشخاص با ورود به این بخش می‌توانند از سود 200 درصدی برخوردار شوند؛ غالب این افراد هم کسانی هستند که به واسطه آشنایی و یا نسبت خویشاوندی با مسئولان عالی رتبه کشور مبالغ بسیار هنگفتی را تحت عنوان وام دریافت نموده و تمایلی به پس دادن آن ندارند.

 

کارشناس مسائل اقتصادی تشریح کرد: در شرایط فعلی و با کم شدن مبلغ سود سپرده های بانکی، عمده سرمایه داران مذکور، پول های خود را به جای هزینه کردن در بخش تولید، وارد بخش دلالی می کنند؛ یکی از بهترین و راحت ترین فعالیت ها در این زمینه خرید سکه و ارز است؛ چرا که با داشتن ارز دولتی می توانید هر کالایی را وارد کشور کرده و از سود 200 درصدی آن بهره ببرید.

 

دوران سازندگی آغازگر اقتصاد سرمایه داری

 

رزاقی تصریح کرد: متاسفانه فضای کنونی که از آن تحت عنوان اقتصاد سرمایه داری یاد می شود، یک فضای انتحاری برای براندازی اقتصاد ایران بوده و آغاز آن به دوران پنجم و ششم ریاست جمهوری باز می گردد.

 

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اقتصاد کشور آمریکا عنوان کرد: سران این کشور برای حمایت از بخش تولید، تعرفه واردات را به شدت افزایش داده و برای فعالیت هایی نظیر خرید و فروش منزل که سود زیادی دارد مالیات سنگینی قائل شده اند؛ در چنین شرایطی فضا برای تولید داخلی کاملا آماده خواهد بود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: متاسفانه در سالهای اخیر، خام فروشی نفت و مواد پتروشیمی به عنوان نقطه محوری اقتصاد ایران قرار گرفته و تمام شرایط برای تولید و اشتغال آفرینی خارجی ها فراهم شده و روند تولیدات داخلی روز به روز کندتر می شود.

 

رزاقی تبیین کرد: امروز این طبقه اشرافی که تمام دارایی و سرمایه کشور را از آن خود کرده و هر روز از راههای غیرقانونی در حال افزایش آن هستند، اقدامی برای بهبود اوضاع نمی کنند؛ چرا که اگر روزی مقابل این اقتصاد سرمایه داری گرفته شود منافع آنها به خطر می افتد.

 

 وی تاکید کرد: الگوی اقتصاد ایرانی اسلامی در قانون اساسی تبیین شده و مسئولیت اجرای آن به عهده دولت است؛ اما مدیران اقتصادی کشور که بزرگترین بهره برداران اقتصاد سرمایه داری هستند به این الگو توجهی نداشته و سعی در حفظ منافع خود دارند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان خاطر نشان کرد: تنها راه پایان یافتن مشکلات اقتصادی و سایر مسائلی که در کشور با آن دست و پنجه نرم می کنیم، روی کار آمدن مدیران انقلابی و افرادی است که دل در گرو این نظام داشته و برای رشد و اعتلای آن تمام توان خود را به کار می بندند.

 

انتهای پیام/